Zaorálek: Někdo musel selhat, vyslání armádního špiona do Libanonu byl nepochopitelný hazard

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 2. 2016 12:55
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek chce důkladné vyšetření libanonské kauzy - tedy loňského únosu pěti Čechů, mezi kterými byl i vojenský rozvědčík Martin Psík. Zaorálek rovněž pokládá za nutné vyšetřit únik tajných informací. Jednak o údajném výkupném za Češky unesené v Pákistánu, o kterém informoval týdeník Respekt, či o výměně unesených Čechů za Libanonce Alího Fajáda, kterého USA podezírají z napojení na teroristy. "Kdo tady selhal, jestli někdo selhal, to je věc vyšetřování policie," uvedl Zaorálek na televizi Prima.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) požaduje vyšetření libanonské kauzy včetně role Vojenského zpravodajství, tedy armádní tajné služby. Vyslání jejího člena do Libanonu, kde byl spolu s dalšími čtyřmi Čechy unesen, označil za nepochopitelné hazardování. Uvedl to dnes v pořadu Partie televize Prima.

Zaorálek rovněž pokládá za nutné vyšetřit únik tajných informací. Jednak o údajném stopadesátimilionovém výkupném za Češky unesené v Pákistánu, o kterém informoval týdeník Respekt, či výměně unesených Čechů v Libanonu za Libanonce Alího Fajáda, který je podezřelý z terorismu, a spoluobviněného Chálida Marabího. "Kdo tady selhal, jestli někdo selhal, to je věc vyšetřování policie," uvedl ministr zahraničí.

Vyšetřit chce, "proč například určitá služba poslala člověka do Libanonu" a jak mohla být vyzrazena jeho identita. "Pro mě je nepochopitelné, proč se takhle hazardovalo. Tady prostě musel někdo selhat," uvedl Zaorálek s tím, že za podobné pochybení byl dříve jeden pracovník jeho úřadu propuštěn.

Kalousek: Selhala vláda

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek zopakoval, že v kauze selhala vláda tím, že přistupuje na požadavky teroristů, únikem informace o výši výkupného a propuštěním člověka obžalovaného z těžkých mezinárodních zločinů. Propuštění Fajáda byl podle Kalouska "stejně skandální a trestuhodný právní akt", jakým byla rozsáhlá amnestie exprezidenta Václava Klause nebo vydání katarského prince Hámida bin Abdal Sáního, který byl odsouzen za sex s českými školačkami.

"Vydáním Fajáda však ministr spravedlnosti (Robert) Pelikán (ANO) navíc snížil míru bezpečnosti ČR a jejích občanů," uvedl Kalousek. Podle něj každý český občan bude v rizikových oblastech v nebezpečí únosu.

Kauza podle šéfa TOP 09 poškodila vztahy s USA. Podle Zaorálka americká strana ale dokáže porozumět okolnostem rozhodnutí a Pelikán jednal podle zákona. Zaorálek by ale považoval za lepší, pokud by o vydáních do budoucna rozhodovalo ministerstvo zahraničí tak jako v USA.

V souvislosti s kauzou čelí tlaku na odstoupení ministr obrany Martin Stropnický (ANO) ze strany opozice i vládní KDU-ČSL. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ale ministra odvolat nehodlá, byť chyboval.

Stropnický minulý týden Hospodářským novinám potvrdil, že podmínkou propuštění pěti Čechů zadržovaných v Libanonu bylo to, aby Česko nevydalo Fajáda do Spojených států, kde je spolu s Marabím a dalším mužem zadržovaným v ČR podezřelý z napojení na teroristickou organizaci. Fajád byl z pražského vězení propuštěn ve stejný den, kdy se pět Čechů vrátilo do vlasti. Propuštěn byl i Marabí. O osudu třetího muže Faouze Jabera, který v ČR požádal o azyl, musí podle deníku Právo ještě Pelikán rozhodnout.

Myslím si, že za naším únosem nestojí libanonská rozvědka, zcela jistě by neunesla bratra pana Fajáda, říká jeden z pětice unesených Čechů Jan Švarc. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy