Jsme oběti trestného činu, tvrdí Češi unesení v Libanonu a chtějí odškodné

Radek Nohl Radek Nohl
22. 2. 2016 5:30
V Libanonu unesení Češi hledají způsob, jak zažádat po svém návratu do vlasti o odškodné. Peníze budou chtít za to, že se podle svých slov stali oběťmi trestného činu. Vše má nyní v rukou advokát Jan Švarc, který zastupoval Alího Fajáda v případu vydání do USA a který byl rovněž v Libanonu unesen. "Zjišťuji k tomu veškeré informace," říká právník. Podle něj má pětice několik variant, jak o peníze žádat.
Pětice Čechů byla vyměněna za Libanonce Alího Fajáda (vpravo).
Pětice Čechů byla vyměněna za Libanonce Alího Fajáda (vpravo). | Foto: ČTK

Praha - Tuzemská justice bude možná již brzy řešit neobvyklý případ. V Libanonu unesení Češi, kteří byli vyměněni za Libanonce Alího Fajáda a Chálida Marabího, dělají první kroky k tomu, aby po svém návratu domů zažádali o odškodné

Peníze budou chtít za to, že se podle svých slov stali oběťmi trestného činu. "Týká se to nás všech. Přišli jsme všichni o půl roku života," říká překladatel Adam Homsi, jeden z unesených.

Myslím si, že za naším únosem nestojí libanonská rozvědka, zcela jistě by neunesla bratra pana Fajáda, říká jeden z pětice unesených Čechů Jan Švarc.
29:55
Myslím si, že za naším únosem nestojí libanonská rozvědka, zcela jistě by neunesla bratra pana Fajáda, říká jeden z pětice unesených Čechů Jan Švarc. | Video: Daniela Drtinová

Poté, co přiletěl do Čech, musí řešit řadu problémů - osobních i finančních. Upřímně přiznává, že ho čeká rozvod a svou firmu nyní zachraňuje před krachem. "Ať si říká kdo chce co chce, tak my jsme nedostali ani korunu. Firmu mám zadluženou, protože se o ni nikdo nemohl starat. Neplatila se hypotéka, řeším rozvod," vysvětluje.

Homsi ale potvrzuje, že další věcí, jíž se nyní zabývá, je i odškodné. Vše má podle něj v rukou advokát Jan Švarc, který zastupoval Fajáda a který byl rovněž v Libanonu unesen. "Zjišťuji k tomu veškeré informace," prohlásil Švarc.

Podle něj mají několik variant, jak o peníze žádat. "To odškodné nemusíme požadovat jen po České republice, ale i po Libanonu nebo soukromých osobách," podotkl Švarc bez bližších podrobností.

Zpravodajci chybovali, tvrdí unesený Čech

Češi mají za to, že v jejich případě došlo k řadě pochybení. "Česká republika všechno řeší pozdě," konstatuje Homsi a pokračuje: "Zpravodajské služby špatně postupovaly, neověřily si, zda je naše bezpečnost zajištěna."

Je známo, že Vojenské zpravodajství vyslalo do Libanonu s advokátem, překladatelem a dvěma novináři i svého agenta Martina Psíka. Ten se tam měl sejít se zdrojem, který měl mít zprávy o Čechovi uneseném v Libyi islamisty. "Zpětně si uvědomil (Martin Psík - pozn. red.), že to bylo lemplácky a rychle vymyšlené," dodal Homsi s tím, že také Psík je poškozený, protože byla jeho identita vyzrazena.

Zda bude i Psík nebo další unesení Češi žádat o odškodné, není jasné. Novinář Miroslav Dobeš uvedl, že nejprve chce být psychicky v pořádku. "Pak to budu také zvažovat," prohlásil.

Už teď je zřejmé, že pokud se případ dostane až k soudu, bude zcela ojedinělý. Advokát Lukáš Trojan si přitom myslí, že by pětice Čechů mohla mít nárok na odškodné v případě, kdyby se podařilo zjistit, kdo je unesl. "V takovém případě by po únoscích mohli odškodné požadovat," zdůvodňuje Trojan.

Další variantou podle něj je, že se jim podaří prokázat, že Česká republika nepostupovala při jejich vysvobození dostatečně rychle. "Když se ale ukáže, že do Libanonu jeli na vlastní pěst a nežádali místní bezpečnostní složky ani o ochranu, tak šance na odškodné nebude téměř žádná," podotýká zkušený právník.

Letenky platil Fajád

Jak dříve zjistilo Aktuálně.cz, peníze za letenku a ubytování pro pětici Čechů šly z prostředků Alího Fajáda. Ten je poskytl svému advokátovi Janu Švarcovi, který jej zastupoval ve sporu o vydání do USA. Jediné Vojenské zpravodajství si vymínilo, že peníze za cestu dodatečně uhradí. Švarc v DVTV před několika dny řekl, že to ještě neudělalo. 

Pětice Čechů se vrátila do Česka po zhruba sedmi měsících v zajetí. Poté, co podstoupili řadu vyšetření v nemocnici, je vyslechli detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Třeba Homsi s policisty mluvil zhruba dvanáct hodin. 

Vedle Fajáda byli v české vazbě také Faouzi Jaber a Chálid Marabí. Jaber a Marabí jsou podle USA významnými obchodníky s drogami. Americké úřady také tvrdí, že Jaber a Fajád mají vazbu na militantní organizaci Hizballáh. Zatímco Fajád a Marabí však byli propuštěni z vazby, Jaber na rozhodnutí tuzemské justice zatím čeká.

Prima dala výpověď uprchlíka do špatného kontextu, mluvil v podmiňovacím způsobu, vysloveně jsem je na to upozornil, tvrdí překladatel Homsi. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy