Odborníci objevili u Želivky přes dvacet velmi vzácných hub

ČTK ČTK
11. 12. 2014 19:46
V lokalitě rozkládající se na katastrálním území obcí Bernartice, Borovsko a Hulice rostou například kuřátka křehká, která byla považována za vyhynulá.
Pavučinec plyšový (Cortinarius orellanus).
Pavučinec plyšový (Cortinarius orellanus). | Foto: Thinkstock

Bernartice (Benešovsko) - Více než 320 druhů takzvaných velkých hub a z toho 22 velmi vzácných objevili dosud odborníci při mykologickém průzkumu národní přírodní památky Hadce u Želivky na Benešovsku.

V lokalitě rozkládající se na katastrálním území obcí Bernartice, Borovsko a Hulice rostou například kuřátka křehká, která byla považována za vyhynulá. Průzkum provádí od roku 2012 Český svaz ochránců přírody ve spolupráci s Lesy České republiky, sdělil dnes mluvčí státního podniku Zbyněk Boublík.

Lesy v této lokalitě rostou na hadci, což je dozelena zbarvená hornina s vysokou koncentrací hořčíku a těžkých kovů. Odborníci tam našli mnohé běžné druhy jedlých i jedovatých hub, z mykologického hlediska je však lokalita cenná především výskytem vzácných druhů, například pavučinců z podrodu pahřib - těch bylo objeveno nejméně 15 druhů.

Jedním z nejcennějších je nález nenápadně zbarvených, po anýzu vonících kuřátek křehkých. Za zmínku stojí také šťavnatka slizoprstenná, která žije výhradně na borovicích rostoucích na zásaditých půdách, penízovka olivová, kuřinec šafránový nebo kukmák příživný, druh rostoucí na plodnicích houby strmělky mlženky.

Průzkum dál pokračuje a je pravděpodobné, že odborníci objeví další druhy. Lokalita je unikátní i výskytem na hadce vázaných společenstev vyšších rostlin, roste tam například český endemit kuřička hadcová.

 

Právě se děje

Další zprávy