Cleveland (USA)/ Praha - Ve vojenské nemocnici v americkém Clevelendu v sobotu dopoledne po delší nemoci zemřel Ctirad Mašín, jeden z odbojářů, kteří v 50. letech vedli v Československu ozbrojený odpor proti komunistickému režimu.
Informaci potvrdil Ctiradův bratr Josef. Starší ze dvou bratrů Mašínů - jedenaosmdesátiletý Ctirad - zemřel v rodinném kruhu v Clevelandu dva dny po svých narozeninách.
"Radek samozřejmě svůj názor na situaci politickou nezměnil, to bylo mnohokrát již uveřejněno. Přál si být pochován tady v Americe do té doby, dokud se politická situace nezmění, tak se tam nechce v žádném formě vrátit," řekl dnes Mašín ČTK. Pohřeb se uskuteční v Clevelandu, zřejmě do deseti dnů.
Josef Mašín uvedl, že do Clevelandu za bratrem přijel na začátku toho týdne z ciziny, kde pobýval. Na začátku týdne pak přijela i jeho sestra. "Tento týden strávil tady v nemocnici a já jsem tu se sestrou byl do jeho konce," řekl Mašín. Dodal, že bratrovo onemocnění byly "ještě následky toho, co měl z Jáchymova", kde byl vězněn.
Bratry Mašíny ocenil Topolánek
Případ skupiny kolem bratří Josefa a Ctirada Mašínových, kteří se počátkem 50. let postavili komunistickému režimu se zbraní v ruce, dodnes vyvolává v české společnosti rozepře, protože při jejich činnosti zemřelo několik lidí. Osud bratří a jeho spolubojovníků vzbuzuje silné emoce - někteří lidé opakovaně požadují, aby jim bylo uděleno státní vyznamenání, jiní odbojáře označují za vrahy.
Mašínům se společně s Milanem Paumerem, který zemřel v létě 2010, podařilo probít do západního Německa, další členové skupiny byli později v Československu odsouzeni k hrdelním trestům nebo mnohaletému žaláři.
Na jaře 2008 tehdejší premiér Mirek Topolánek (ODS) bratry Mašíny i Paumera ocenil plaketou předsedy vlády.
Po útěku na Západ sloužil Ctirad Mašín pět let v americké armádě, poté podnikal společně s bratrem a Paumerem v Texasu, nakonec se osamostatnil. Měl postupně firmy v několika státech USA. Měl dva syny a dceru.
Postoje zesnulého Ctirada Mašína ocenil premiér Petr Nečas.
"Zpráva o úmrtí Ctirada Mašína mne velmi zasáhla. Byl to odvážný člověk a právě pro jeho odvahu jsem si jej velmi vážil. Své hrdinství prokázal svým odporem proti totalitní diktatuře, která uvrhla naši zemi do desítek let nesvobody. Osobní statečnost prokázal i přesto, že čelil vážnému nebezpečí," napsal Nečas.
"Jeho osud patří k těm, které bychom si i pro vyrovnání s naší vlastní historií měli připomínat," dodal.
K úmrtí Mašína kondolovali i další, zatím hlavně pravicoví politici.
"Je to strašně smutná zpráva. Měl jsem možnost se s oběma bratry sejít v Kanadě, když byli oceněni krajanským sdružením. S Josefem jsem se pak sešel ještě, když byl na návštěvě Bratislavy. Spojoval nás společný pohled na minulý režim," řekl ČTK bývalý senátor za ODS Josef Pavlata.
Jako člen horní parlamentní komory usiloval o to, aby Mašínové získali státní ocenění. "Lituji, že se to zatím nepodařilo. Pevně ale věřím, že k tomu dojde v budoucnu," uvedl. Váží si v tomto ohledu gesta bývalého premiéra Mirka Topolánka, který členům Mašínovy skupiny udělil vlastní medaili.
Připomeňte si poslední rozloučení s Milanem Paumerem: