Očkování třetí dávkou proti covidu začíná. Pro koho je určena a jak ji získat?

Domácí Domácí
20. 9. 2021 8:17
V Česku se otevírá registrace k očkování třetí dávkou vakcíny proti covidu. Na přeočkování se může hlásit každý, kdo o něj má zájem, avšak může na něj jít nejdříve osm měsíců po druhé dávce. Odborníci přeočkování doporučují hlavně seniorům, lidem s oslabenou imunitou či dalším rizikovým skupinám. Aktuálně.cz shrnuje základní otázky a odpovědi kolem třetí dávky vakcíny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Škoda Auto

Je třetí dávka povinná?

Ne, očkování tzv. posilovací třetí dávkou je dobrovolné.

Pro koho je třetí dávka určena?

Na přeočkování třetí dávkou se budou moci přihlásit všichni, kteří o něj mají zájem. Musí však mít nejméně osm měsíců po dokončeném očkování - tedy po druhé dávce nebo po aplikaci jednodávkové vakcíny Janssen od Johnson & Johnson. Věk, zaměstnání či zdravotní stav nehrají roli. Odborníci však třetí dávku doporučují výhradně lidem starším 60 let a pacientům s oslabenou imunitou.

"Je důležité zejména pro všechny, kteří mají závažné komorbidity (více nemocí současně, pozn. red.), které by v případě nákazy covidem mohly vést ke komplikovanému průběhu. Mezi ty patří typicky silně obézní lidé, lidé s neregulovaným vysokým krevním tlakem nebo třeba s chronickým onemocněním plic," uvádí předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. V Česku už třetí dávku několik lidí z rizikových skupin obdrželo. Především šlo o osoby po transplantacích.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch řekl, že lidé, kteří mají naměřené vysoké protilátky po prodělání nemoci, nebudou přeočkování třetí dávkou potřebovat.

Jak se na přeočkování přihlásit?

Od pondělí 20. září je možné se k přeočkování zaregistrovat přes portál ceskoockuje.cz. Od tohoto data dostanou lidé, kterých se to týká od ministerstva zdravotnictví SMS s upozorněním, že mohou možnost využít. Očkovat se mohou po rezervaci v systému na některém z očkovacích míst nebo u svého praktického lékaře.

Praktici ale zatím nedostávají preparáty firmy Pfizer. Pojišťovny totiž teprve vybírají distributora na rozvážení menších dávek než dosud dostupných tisícových balení, která vozí přímo výrobce do nemocnic. V ordinacích tak bude zatím dostupná jen vakcína Moderna. 

Mohou se vakcíny kombinovat?

Přeočkovávání probíhá vakcínami na bázi mRNA, tedy látkami Comirnaty od firem Pfizer/BioNTech a Spikevax od Moderny. S očkovacími látkami od firem Johnson & Johnson nebo AstraZeneca se pro tento účel nepočítá.

Vakcíny se mohou kombinovat. Není tedy nutné očkovat se stejnou očkovací látkou jako u první a druhé dávky. Pokud tedy člověk prvně obdržel například dvě dávky vakcíny od firmy AstraZeneca, třetí dávku už dostane od společností Pfizer či Moderna.

"De facto téměř bez ohledu na to, čím byl člověk očkován u první nebo druhé dávky, vždy doporučujeme aplikovat mRNA vakcíny. Takže jestliže ji člověk dostal už na začátku, tak by bylo dobré aplikovat tu stejnou. Pokud ale třeba dostal Modernu a na přeočkování nebyla k dispozici, může bez problému dostat Pfizer," popisuje vakcinolog Chlíbek.

 

Právě se děje

Další zprávy