Před 75 lety vypálili nacisti Ležáky. Tragédii si připomněly tisíce lidí, i jediné dvě přeživší

ČTK ČTK
25. 6. 2017 14:30
Vyhlazení osady Ležáky si v neděli na místě tragédie připomněly tisíce lidí. Řečníci v projevech hovořili o nutnosti předávat informace o této události mladým generacím. Ležáky nacisté vypálili 24. června 1942 jako odvetu za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, dva týdny po vyhlazení středočeských Lidic. Celkem zavraždili 52 obyvatel této obce.
Jedna ze dvou sester, které přežily Ležáky, Jarmila Doležalová, rozená Štulíková.
Jedna ze dvou sester, které přežily Ležáky, Jarmila Doležalová, rozená Štulíková. | Foto: Jarmila Doležalová ml.

Ležáky (Chrudimsko) - Tisíce lidí si v neděli připomnělo 75 let od vypálení obce Ležáky nacisty.

"Je důležité, aby věděli, že mohou přijít okamžiky, kdy budou muset volit. A buď se rozhodnou jako (Karel) Čurda a půjdou cestou zrady anebo se rozhodnou jako obyvatelé obce Ležáky a půjdou cestou svobody a odvahy i za cenu nejvyšší," řekl dnes v Ležákách místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL).

Místopředsedkyně Senátu Miluše Horská řekla, že je nutné pracovat především s mladými lidmi a připomínat jim to, co se v Ležákách událo. "Připomínat jim to nikoliv jako dávnou a uzavřenou část historie, ale jako událost která měla a má smysl pro naši historii a jejíž důsledky pociťujeme dodnes," řekla Horská.

Tradiční součástí pietního aktu v údolí, kde se osada nacházela, bylo kladení desítek věnců u pomníku nazvaného Kniha obětí. Následovalo čtení jmen zavražděných obyvatel osady. Po proslovech do prostoru seskočili čtyři výsadkáři.

Mezi návštěvníky akce byly i sestry Šťulíkovy, které jako jediné vyvraždění vesnice jako malé přežily. Jarmila Doležalová, rozená Štulíková, novinářům řekla, že je určitě pěkné, že si lidé událost připomínají. "Já vzpomínám hlavně doma, kde je klid. Tady v tom množství lidí, stále někoho potkávám, takže se spíš bavíme," řekla Doležalová, která místo občas navštěvuje i mimo termín pietní akce. "S dcerou a vnoučaty sem zajedeme, třeba támhle na kopec nebo si to tady obejdeme. Je to tady takové klidné, tiché místo," řekla Doležalová.

Nacisté Ležáky vyhladili kvůli zjištění, že v Anglii vycvičení parašutisté z Ležáků udržovali vysílačkou Libuše spojení mezi domácím a zahraničním odbojem. První zprávy o odbojové síti na Pardubicku dostali nacisté od parašutisty Karla Čurdy.

Nacisté 24. června v Pardubicích popravili 34 dospělých obyvatel obce, dalších sedm lidí z Ležáků a více než 40 spolupracovníků parašutistů nacisté zastřelili 25. června a 2. července 1942. Třináct dětí z Ležáků odvlekli, 11 jich našlo smrt 25. července v plynovém voze v polském Chelmnu. Dnes je místo bývalé kamenické osady národní kulturní památkou, osadu připomínají žulové náhrobky s vytesaným křížem na půdorysech devíti domů.

Marta Kadlecová vypráví o tom, jak jela na prázdniny na kole - jako obvykle přes Ležáky. Z chalup se ještě kouřilo a hlídkovali zde esesáci. | Video: Post Bellum
 

Právě se děje

před 9 minutami

Salač zajel v trénincích Moto3 v Aragónu šestý nejlepší čas

Český motocyklový závodník Filip Salač si v pátek v rámci Velké cenu Aragónu třídy Moto3 zapsal v kombinovaném pořadí obou měřených tréninků šestý nejlepší čas. Výkonem 1:59,103 minuty zaostal o půl vteřiny za nejrychlejším mužem dne, jímž se stal Ital Andrea Migno. Salačův týmový kolega Jakub Kornfeil obsadil dvanáctou příčku se ztrátou tři čtvrtě vteřiny na lídra.

Další zprávy