V Resslově ulici odhalili dvě pamětní desky, které připomínají další hrdiny operace Anthropoid

ČTK ČTK
17. 6. 2017 15:43
Na dvou domech v Resslově ulici od soboty visí pamětní desky, které připomínají hrdinství dvou manželských párů v době atentátu na Reinharda Heydricha. Dvojice manželů pomáhala strůjcům atentátu, když se schovávali v kryptě chrámu svatého Cyrila a Metoděje. Odhalení desek je součástí projektu Karla Polaty a Československé obce legionářské, který chce připomenout hrdiny odboje.
Resslova ulice.
Resslova ulice. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Zástupci Československé obce legionářské spolu se starostkou Prahy 2 Janou Černochovou (ODS) v sobotu odhalili dvě pamětní desky v Resslově ulici, připomínající památku manželů Loudových a Jesenských, kteří pomáhali československým parašutistům zapojeným do atentátu na Reinharda Heydricha.

Stejně jako parašutisté, i oba manželské páry za své hrdinství zaplatily životem. Po tragické bitvě parašutistů s Němci byli zatčeni, deportováni do koncentračního tábora Mauthausen a zastřeleni.

Odhalení desek je součástí projektu Karla Polaty a Československé obce legionářské, který si klade za cíl připomenout hrdiny odboje.

Podobných plaket už po Praze rozmístili dohromady 12.

"Je svatou pravdou, že Čechoslováci mají spoustu hrdinů, které je potřeba připomínat," uvedla Černochová při odhalení desky manželů Jesenských. Dodala, že do konce roku má být v Praze 2 odhalena další.

Zástupci Československé obce legionářské, kteří se obou ceremonií účastnili v dobových uniformách, po odhalení ocenili iniciátora projektu Karla Polatu za jeho práci pamětní medailí.

Karlovo náměstí žije operací Athropoid

Na Karlově náměstí raké pokračuje dvoudenní program při příležitosti výročí 75 let od operace Athropoid.

V jižní části Karlova náměstí na víkend vyrostl dobový stanový tábor československých letců v Británii. Program sestává z komentovaných prohlídek i ukázek výcviku československých vojáků a parašutistů.

K vidění jsou veteránské vozy, zbraně, motocykly i děla, a také ukázky výcviku parašutistů včetně nácviku útoku na jedoucí automobil. Program bude pokračovat i v neděli.

Atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha je považován za jednu z nejvýznamnějších akcí českého odboje. Zaútočili na něj parašutisté Jan Kubiš a Jozef Gabčík 27. května 1942, Heydrich zraněním podlehl 4. června.

Parašutisté z výsadku Anthropoid se přes tři týdny skrývali, nakonec je v kryptě chrámu svatého Cyrila a Metoděje Němci vypátrali na základě zrady jednoho z nich, Karla Čurdy.

Následný boj nepřežil ani jeden z parašutistů. V kryptě padli Gabčík, Kubiš, Josef Valčík, Adolf Opálka, Josef Bublík, Jan Hrubý a Jaroslav Švarc. Po atentátu nastal v protektorátu teror a masové popravy, jejichž vrcholem bylo v červnu 1942 vyhlazení Lidic a Ležáků.

V neděli dopoledne památku parašutistů na tradiční pietě uctí například premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), ministr obrany Martin Stropnický (ANO) a náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Přítomni budou členové obce legionářské v dobových britských uniformách a s historickými prapory.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Rada Evropy požaduje urychlené nezávislé vyšetřování smrti Roma v Teplicích

Rada Evropy (RE) vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po policejním zákroku. Uvedl to v tiskovém prohlášení mluvčí generálního tajemníka Rady Evropy. Podle RE jsou záběry z incidentu znepokojující a vyvolávají mnoho otázek.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ohledně zákroku v Teplicích zopakoval podporu policistům, věc podle něj vyšetřuje odbor vnitřní kontroly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy