V Resslově ulici odhalili dvě pamětní desky, které připomínají další hrdiny operace Anthropoid

ČTK ČTK
17. 6. 2017 15:43
Na dvou domech v Resslově ulici od soboty visí pamětní desky, které připomínají hrdinství dvou manželských párů v době atentátu na Reinharda Heydricha. Dvojice manželů pomáhala strůjcům atentátu, když se schovávali v kryptě chrámu svatého Cyrila a Metoděje. Odhalení desek je součástí projektu Karla Polaty a Československé obce legionářské, který chce připomenout hrdiny odboje.
Resslova ulice.
Resslova ulice. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Zástupci Československé obce legionářské spolu se starostkou Prahy 2 Janou Černochovou (ODS) v sobotu odhalili dvě pamětní desky v Resslově ulici, připomínající památku manželů Loudových a Jesenských, kteří pomáhali československým parašutistům zapojeným do atentátu na Reinharda Heydricha.

Stejně jako parašutisté, i oba manželské páry za své hrdinství zaplatily životem. Po tragické bitvě parašutistů s Němci byli zatčeni, deportováni do koncentračního tábora Mauthausen a zastřeleni.

Odhalení desek je součástí projektu Karla Polaty a Československé obce legionářské, který si klade za cíl připomenout hrdiny odboje.

Podobných plaket už po Praze rozmístili dohromady 12.

"Je svatou pravdou, že Čechoslováci mají spoustu hrdinů, které je potřeba připomínat," uvedla Černochová při odhalení desky manželů Jesenských. Dodala, že do konce roku má být v Praze 2 odhalena další.

Zástupci Československé obce legionářské, kteří se obou ceremonií účastnili v dobových uniformách, po odhalení ocenili iniciátora projektu Karla Polatu za jeho práci pamětní medailí.

Karlovo náměstí žije operací Athropoid

Na Karlově náměstí raké pokračuje dvoudenní program při příležitosti výročí 75 let od operace Athropoid.

V jižní části Karlova náměstí na víkend vyrostl dobový stanový tábor československých letců v Británii. Program sestává z komentovaných prohlídek i ukázek výcviku československých vojáků a parašutistů.

K vidění jsou veteránské vozy, zbraně, motocykly i děla, a také ukázky výcviku parašutistů včetně nácviku útoku na jedoucí automobil. Program bude pokračovat i v neděli.

Atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha je považován za jednu z nejvýznamnějších akcí českého odboje. Zaútočili na něj parašutisté Jan Kubiš a Jozef Gabčík 27. května 1942, Heydrich zraněním podlehl 4. června.

Parašutisté z výsadku Anthropoid se přes tři týdny skrývali, nakonec je v kryptě chrámu svatého Cyrila a Metoděje Němci vypátrali na základě zrady jednoho z nich, Karla Čurdy.

Následný boj nepřežil ani jeden z parašutistů. V kryptě padli Gabčík, Kubiš, Josef Valčík, Adolf Opálka, Josef Bublík, Jan Hrubý a Jaroslav Švarc. Po atentátu nastal v protektorátu teror a masové popravy, jejichž vrcholem bylo v červnu 1942 vyhlazení Lidic a Ležáků.

V neděli dopoledne památku parašutistů na tradiční pietě uctí například premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), ministr obrany Martin Stropnický (ANO) a náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Přítomni budou členové obce legionářské v dobových britských uniformách a s historickými prapory.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy