Praha - "A jak to že nemá nobelovku? Tak napište švédskýmu králi." Takové pokárání slyšeli od dvanáctiletého studenta tvůrci školního projektu o siru Nicholasu Wintonovi.
Tak se nechali inspirovat. Nyní už žádost o udělení Nobelovy ceny míru Wintonovi skutečně v Nobelově výboru leží. Kromě třiatřiceti tisíc podpisů českých studentů ji podporuje i dopis ministra zahraničí Karla Schwarzenberga.
"Mělo nás to napadnout už dřív. Děti byly chytřejší než já," řekl k tomu ministr Schwarzenberg.
Winton těsně před druhou světovou válkou zachránil 669 českých převážně židovských dětí. Zorganizoval jejich převoz do Velké Británie. Dnes mají tyto "Wintonovy děti" sami víc než pět tisíc potomků.
Sám Winton se zprávu o tom, že ho čeští studenti navrhují na Nobelovu cenu míru, dozvěděl na dnešním setkání s nimi.
Reagoval dojatě a skromně: "Nemyslím si, že bych udělal cokoli, za co bych si zasloužil Nobelovu cenu míru. Tu dostávají lidé z úplně jiné kategorie, než jsem já."
Ani svoje předválečné činy, za které sklízí obdiv tisíců lidí, Winton nijak nevyzdvihuje. "Nevím, co mám říct. Tehdy jsem vůbec netušil, že to, co dělám, může mít takový dopad. Jestli ten příběh teď pomáhá někomu doufat v lepší budoucnost, pak je dobře, že se to stalo," dodal Winton.
Winton se na návštěvě v Česku setká například s prezidentem Václavem Klausem nebo s hvězdáři na Kleti, kteří po něm pojmenovali planetku.