Obrazem: Výprava za pestrými pěvci. Obnovený mokřad je útočištěm vzácných ptáků

Obrazem: Výprava za pestrými pěvci. Obnovený mokřad je útočištěm vzácných ptáků
Poprvé bylo hnízdění sýkořic u nás zaznamenáno v roce 1951 a od té doby jejich počty rostou. V současné době v Česku hnízdí přibližně 100 až 200 párů. Právě lokalita v údolní nivě Spáleného potoka u obce Krumvíř se může pyšnit jednou z největších populací tohoto krásného druhu.
Jemné sítě jsou pro ptáky zcela bezpečné. Ornitologové je navíc často kontrolují, aby nedošlo k přílišnému zamotání, podchlazení nebo naopak přehřátí či dehydrataci odchycených jedinců.
Péčí o tuto a další cenné lokality na jižní Moravě se zabývá pracovní skupina ENVIROP z Ústavu botaniky a zoologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.
Ornitologové z jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické vstávali ještě za tmy, aby za svítání připravili sítě pro odchyt malých létajících klenotů.
Foto: Aktuálně.cz / Tomáš Trojan & Jonáš Trojan / www.tomastrojan.cz / Se souhlasem k užití
Dan Poláček Tomáš Trojan, Dan Poláček
7. 4. 2023 10:58
Ještě před několika lety byl mokřad u jihomoravské obce Krumvíř neprostupný a zarostlý. Nyní už se tam díky pastvě a pravidelnému prosekávání daří mnoha druhům, zejména ptákům. Ornitologové se začátkem dubna na místo vypravili, aby ptáky okroužkovali. Díky tomu také zjistili, že počty některých vzácných druhů rostou. Podívejte se na pestře zbarvené obyvatele rákosových porostů ve fotogalerii.
 

Právě se děje

Další zprávy