Obrazem: Kouzlo folklorních slavností v Brně. Tak vypadaly Slatinské hody

Obrazem: Kouzlo folklorních slavností v Brně. Tak vypadaly Slatinské hody
Vedle tanců tradičních i moderních přicházejí na řadu i tance jaksi archivní. Tancuje se Česká beseda, kterou na podporu národní hrdosti sestavil taneční mistr Karel Link s Ferdinandem Hellerem. Na jejím prvním provedení v roce 1863 tančil například Jan Neruda a Bedřich Smetana.
Během několika zastávek průvod vyzvedne stárky. To je provázeno lidovými popěvky, v nichž stárci žertují o pochybné chytrosti a kráse stárek. Ty jim zase oplácejí zpěvem o jejich nešikovnosti, někdy dokonce i nízké potenci. V poslední sloce písně se ale usmíří, jinak by průvod nemohl pokračovat dál.
Na cestě k poslední a hlavní stárce se tancují verbuňky. Krátké a pomalé kroky se nečekaně střídají s výskoky. Není mnoho tanců, které by měly v sobě tolik napětí a mládeneckého fanfarónství.
Stavění májí má dlouhou tradici v celé Evropě a většinou bylo, jak již název napovídá, spojené s jarními slavnostmi. Spojení s hody je moravské specifikum.
Foto: Tomáš Trojan / www.tomastrojan.cz
dap Tomáš Trojan, dap
19. 9. 2020 18:57
Slatinské hody se konají v září k výročí posvěcení místního kostela Povýšení svatého Kříže. Poprvé je uspořádal v roce 1903 místní Sokol. O 103 let později se organizace ujal spolek Slatinští stárci. Pomáhá radnice, hasiči, policie i církev. Uplynulé dva roky autor fotografií Tomáš Trojan mapoval, co všechno takové hody obnáší - nejen na "jevišti", ale i v zákulisí. Prohlédněte si v galerii.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Důvěra v ekonomiku po pěti měsících klesla. Lidé se čím dál více bojí nezaměstnanosti

Důvěra v českou ekonomiku po pětiměsíčním růstu v říjnu klesla meziměsíčně o 4,5 bodu na 86,4 bodu. Snížila se hlavně důvěra spotřebitelů, u nichž indikátor klesl o 11,6 bodu. Po jarním propadu je to druhý nejvyšší pokles od začátku sledování. Důvodem je pandemie koronaviru a s ní související opatření. Nižší je i důvěra u podnikatelů. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

Průzkum se uskutečnil od 1. do 19. října. Vzhledem k tomu, jak dynamicky se situace v posledních dnech vyvíjí, promítla se aktuálně platná opatření do odpovědí pouze částečně, upozornili statistici.

Hodnota důvěry spotřebitelů je nyní na 86 bodech, níže byla naposledy v dubnu. "Oproti září se lidé mnohem více obávají zhoršení celkové ekonomické situace a vlastní finanční situace. Velká většina respondentů se rovněž obává růstu nezaměstnanosti," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Zdroj: ČTK
Další zprávy