Fotky: Čeká české hřbitovy digitální revoluce? Stačí mít kód

Fotky: Čeká české hřbitovy digitální revoluce? Stačí mít kód
V Praze na Olšanských hřbitovech byl odhalen první digitální náhrobek v České republice. Je umístěn na hrobu spisovatele Karla Havlíčka Borovského.
Za projektem stojí organizace Život po životě. Na snímku její kreativní ředitel Tomáš Studeník, autor nápadu.
Stačí mobil přiložit k náhrobku a rázem vám na displeji vyskočí online profil zemřelého. Ten může vytvořit jak někdo blízký, tak vy sami. A to ať už pro sebe nebo třeba pro vaše blízké či mazlíčky.
V online profilu můžete mít jak text, tak fotografie i videa. První digitální náhrobek evidentně vzbudil zájem.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
11. 3. 2015 18:25
V Praze na Olšanských hřbitovech byl odhalen první digitální náhrobek v České republice. Stačí naskenovat kód do mobilu a můžete si listovat profilem zemřelého. Pořídit si ho můžete i vy.

Praha - Odzvonilo klasickým náhrobním kamenům? Ode dneška, 11. března, je možné si objednat a připevnit na svůj hrob digitální náhrobek. S nápadem přišla organizace Život po životě. Její kreativní ředitel Tomáš Studeník, který je otcem projektu, k tomu říká, že inspiraci našel v západní Evropě, kde už takové náhrobky existují.

První digitální náhrobek je od středy 11. března umístěn na hrobě Karla Havlíčka Borovského, českého spisovatele a jednoho z otců tuzemské žurnalistiky. Každý, kdo k jeho hrobu přijde, si může pomocí aplikace v telefonu oskenovat unikátní QR kód a rázem mu vyskočí online profil zemřelého. Tomáš Studeník doufá, že se služba brzo rozšíří a oživí tak tuzemské hřbitovy.

Svůj digitální profil si může každý bezplatně vytvořit na adrese projektu www.zivotpozivote.cz, ať už pro sebe, své blízké nebo pro své mazlíčky. Maximální počet takto vytvořených profilů na jednoho člověka je deset. Do svého profilu můžete nahrát jak text, tak fotografii i video. Premium verze nabízející více možností spravování profilu a jeho různé doby platnosti stojí od 99 Kč po dva a půl tisíce.

Podívejte se v naší galerii, jak vypadalo odhalení prvního takového náhrobku. 

 

Právě se děje

před 20 minutami

Spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 3,1 procenta, nejvíc od září

Spotřebitelské ceny v dubnu meziročně vzrostly o 3,1 procenta, což bylo o 0,8 procentního bodu víc než v březnu a nejvíc od loňského září. Největší podíl na tom má hlavně zdražení pohonných hmot a tabákových výrobků. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Oproti březnu stouply ceny v dubnu o 0,5 procenta.

Analytici tak vysoký nárůst nečekali. Odhadovali, že dubnová meziroční inflace stoupne z březnových 2,3 procenta zhruba na 2,7 procenta.

Inflace vytrvale klesala od loňského července až do letošního března, kdy se zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku po sedmi měsících zastavilo. Podle ekonomů poroste inflace i v květnu, a to i kvůli otevření všech obchodů po několikaměsíční pauze způsobené epidemií koronaviru.

před 40 minutami

Bauer končí se svým týmem, soustředí se na trénování polských lyžařů

Tým Lukáše Bauera po sedmi sezonách v seriálu dálkových běhů na lyžích Ski Classics končí. Medailista z olympijských her a mistrovství světa se rozhodl soustředit na trénování polské mužské reprezentace, kterou vede už dva roky.

"Došel jsem k názoru, že ta kombinace není pro tým prospěšná, byť jsem na začátku věřil, že se podaří skloubit obojí. Nebylo to ale optimální a než přežívat, tak jsem se rozhodl činnost týmu ukončit - i s ohledem na úspěšnou historii. Nezavírá se mi to lehce, ale než lpět na něčem, co sám brzdím, je lepší to pro tuhle chvíli ukončit. Jestli je to konec definitivní, nebo půjde jen o přerušení, ukáže budoucnost," uvedl Bauer v tiskové zprávě.

Další zprávy