Fotky: Čeká české hřbitovy digitální revoluce? Stačí mít kód

Fotky: Čeká české hřbitovy digitální revoluce? Stačí mít kód
V Praze na Olšanských hřbitovech byl odhalen první digitální náhrobek v České republice. Je umístěn na hrobu spisovatele Karla Havlíčka Borovského.
Za projektem stojí organizace Život po životě. Na snímku její kreativní ředitel Tomáš Studeník, autor nápadu.
Stačí mobil přiložit k náhrobku a rázem vám na displeji vyskočí online profil zemřelého. Ten může vytvořit jak někdo blízký, tak vy sami. A to ať už pro sebe nebo třeba pro vaše blízké či mazlíčky.
V online profilu můžete mít jak text, tak fotografie i videa. První digitální náhrobek evidentně vzbudil zájem.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
11. 3. 2015 18:25
V Praze na Olšanských hřbitovech byl odhalen první digitální náhrobek v České republice. Stačí naskenovat kód do mobilu a můžete si listovat profilem zemřelého. Pořídit si ho můžete i vy.

Praha - Odzvonilo klasickým náhrobním kamenům? Ode dneška, 11. března, je možné si objednat a připevnit na svůj hrob digitální náhrobek. S nápadem přišla organizace Život po životě. Její kreativní ředitel Tomáš Studeník, který je otcem projektu, k tomu říká, že inspiraci našel v západní Evropě, kde už takové náhrobky existují.

První digitální náhrobek je od středy 11. března umístěn na hrobě Karla Havlíčka Borovského, českého spisovatele a jednoho z otců tuzemské žurnalistiky. Každý, kdo k jeho hrobu přijde, si může pomocí aplikace v telefonu oskenovat unikátní QR kód a rázem mu vyskočí online profil zemřelého. Tomáš Studeník doufá, že se služba brzo rozšíří a oživí tak tuzemské hřbitovy.

Svůj digitální profil si může každý bezplatně vytvořit na adrese projektu www.zivotpozivote.cz, ať už pro sebe, své blízké nebo pro své mazlíčky. Maximální počet takto vytvořených profilů na jednoho člověka je deset. Do svého profilu můžete nahrát jak text, tak fotografii i video. Premium verze nabízející více možností spravování profilu a jeho různé doby platnosti stojí od 99 Kč po dva a půl tisíce.

Podívejte se v naší galerii, jak vypadalo odhalení prvního takového náhrobku. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Češi už požádali o příspěvek 5000 korun zhruba pro 211 tisíc dětí

Lidé již zažádali o jednorázový příspěvek 5000 korun asi pro 211 tisíc dětí. Uvedl to v úterý ráno na Twitteru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Celkem by mohlo podle ministerstva dostat příspěvek 1,1 milionu domácností zhruba na 1,6 milionu dětí. Z nich pro 240 tisíc dětí dostanou lidé dávku automaticky, protože na ně již pobírají dětské přídavky. Výdaje na mimořádný příspěvek dosáhnou asi 7,8 miliardy korun. Příspěvkem chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny.

Dávka je určena na všechny děti s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku, kterým nebylo letos k 1. srpnu ještě 18 let, nebo které se do konce tohoto roku teprve narodí. Získat ji mohou rodiny s loňským hrubým příjmem do milionu korun. Domácnosti s přídavky na děti příspěvek dostávají automaticky a ostatní o něj musí požádat buď on-line na webu ministerstva, nebo osobně přes tzv. Czech Pointy. Celkem bylo podle dnešních informací Jurečky podáno už přes 132 tisíc žádostí, z toho přes on-line aplikaci asi 117 tisíc a na Czech Pointech přes 15 tisíc.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů, Tchaj-pej to odsoudil

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů včetně diplomatické zástupkyně ve Spojených státech. Chce je tím potrestat za údajnou podporu nezávislosti Tchaj-wanu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na čínská státní média. Tchajwanské ministerstvo zahraničí sankce odsoudilo a označilo je za zastrašování.

Sankce přicházejí poté, co na začátku srpna navštívila Tchaj-pej předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Podle Číny, která považuje demokraticky spravovaný Tchaj-wan za nedílnou součást svého území, krok vyslal špatný signál tchajwanským politickým silám usilujícím o nezávislost ostrova. V neděli a v pondělí byla na Tchaj-wanu také delegace amerického Kongresu.

Mezi osobami, na něž čínský úřad pro záležitosti Tchaj-wanu uvalil sankce, je nově šéfka diplomatického zastoupení Tchaj-wanu ve Spojených státech Siao Mej-čchin, předseda tchajwanské Rady národní bezpečnosti či politici z vládnoucí Demokratické pokrokové strany (DPP). Podle Pekingu osoby na sankčním seznamu "úmyslně zvýšily napětí v Tchajwanském průlivu a lehkomyslně podkopaly stabilitu a mír v regionu".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V pondělí přibylo v Česku 2881 případů covidu, pozitivní testy byly častější

V pondělí v Česku přibylo 2881 potvrzených případů koronaviru. Proti minulému týdnu je to mírný pokles. Méně se ale také testovalo, pozitivita byla u všech tří typů testů vyšší. Od víkendu se zvýšil počet hospitalizovaných, je jich téměř tisíc. Incidence se v posledních dnech mění jen minimálně, na 100 000 obyvatel připadá v uplynulém týdnu 116 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V mezitýdenním srovnání epidemie v ČR zpomaluje od konce července. Výjimkou byla sobota, kdy se počet nově nakažených proti předchozímu týdnu zvýšil asi o 50.

Trvale se ale snižuje také zájem o testy. V pondělí jich laboratoře provedly asi 10 000, zhruba o tisíc méně než o týden dříve. U nejpočetnějších diagnostických testů, které podstupují lidé vykazující příznaky nemoci, se covid prokázal u více než 36,5 procenta vzorků. Je to nejvyšší pozitivita zhruba za dva týdny. Preventivní testy odhalily covid u necelých devíti procent testovaných a epidemiologické testy, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, měly pozitivitu 23 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy