Fotky: Čeká české hřbitovy digitální revoluce? Stačí mít kód

Fotky: Čeká české hřbitovy digitální revoluce? Stačí mít kód
V Praze na Olšanských hřbitovech byl odhalen první digitální náhrobek v České republice. Je umístěn na hrobu spisovatele Karla Havlíčka Borovského.
Za projektem stojí organizace Život po životě. Na snímku její kreativní ředitel Tomáš Studeník, autor nápadu.
Stačí mobil přiložit k náhrobku a rázem vám na displeji vyskočí online profil zemřelého. Ten může vytvořit jak někdo blízký, tak vy sami. A to ať už pro sebe nebo třeba pro vaše blízké či mazlíčky.
V online profilu můžete mít jak text, tak fotografie i videa. První digitální náhrobek evidentně vzbudil zájem.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
11. 3. 2015 18:25
V Praze na Olšanských hřbitovech byl odhalen první digitální náhrobek v České republice. Stačí naskenovat kód do mobilu a můžete si listovat profilem zemřelého. Pořídit si ho můžete i vy.

Praha - Odzvonilo klasickým náhrobním kamenům? Ode dneška, 11. března, je možné si objednat a připevnit na svůj hrob digitální náhrobek. S nápadem přišla organizace Život po životě. Její kreativní ředitel Tomáš Studeník, který je otcem projektu, k tomu říká, že inspiraci našel v západní Evropě, kde už takové náhrobky existují.

První digitální náhrobek je od středy 11. března umístěn na hrobě Karla Havlíčka Borovského, českého spisovatele a jednoho z otců tuzemské žurnalistiky. Každý, kdo k jeho hrobu přijde, si může pomocí aplikace v telefonu oskenovat unikátní QR kód a rázem mu vyskočí online profil zemřelého. Tomáš Studeník doufá, že se služba brzo rozšíří a oživí tak tuzemské hřbitovy.

Svůj digitální profil si může každý bezplatně vytvořit na adrese projektu www.zivotpozivote.cz, ať už pro sebe, své blízké nebo pro své mazlíčky. Maximální počet takto vytvořených profilů na jednoho člověka je deset. Do svého profilu můžete nahrát jak text, tak fotografii i video. Premium verze nabízející více možností spravování profilu a jeho různé doby platnosti stojí od 99 Kč po dva a půl tisíce.

Podívejte se v naší galerii, jak vypadalo odhalení prvního takového náhrobku. 

 

Právě se děje

před 2 minutami

Afghánské prezidentské volby z loňského roku vyhrál Ašraf Ghaní

Vítězem afghánských prezidentských voleb z loňského září je Ašraf Ghaní, uvedla volební komise. Oznámení výsledků bylo po sporech několikrát odloženo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy