Pozemkový fond po odchodu ministra Petra Zgarby překvapivě zvažuje, že se kvůli celému případu obrátí na soud. Ve hře je žádost o zablokování pozemků a následné žaloby, které by lukrativní parcely vrátily zpět do rukou státu.
"Uvažujeme o tom, že zažalujeme svoje vlastní smlouvy. Nyní nad tím sedí právníci, kteří zkoumají, jak přesně případ vyřešit," potvrdil šéf pozemkového fondu Josef Miškovský, který má ve funkci rovněž brzy skončit.
Případ začalo kvůli možným žalobám zkoumat i ministerstvo financí. "Celou záležitost analyzujeme," potvrdil mluvčí resortu Marek Zeman.
Paroubkův tlak
Ještě minulý týden přitom zástupci pozemkového fondu i exministr zemědělství Zgarba trvali na tom, že vydání pozemků - byť neetické - proběhlo v souladu se zákonem a nelze je už zvrátit. Petr Zgarba pod tlakem premiéra Jiřího Paroubka přesto rozjel rozsáhlé personální výměny na fondu a nakonec z funkce ministra minulý čtvrtek odešel.
I k nejnovějším úvahám o soudním vyřešení aféry přispěl podle informací deníku Aktuálně.cz výslovný požadavek premiéra Jiřího Paroubka, který vydání pozemků, na nichž spekulanti vydělají celkem přes dvě miliardy korun, označil za skandální. (Více ZDE)
Žaloby chystají i další
Na soud se kvůli části vydaných pozemků obrací i pražský magistrát.
Pozemkový fond totiž přihrál spekulantům i ty parcely, u nichž měla městská část Uhříněves zažádáno o změnu územního plánu a chystala na nich výstavbu rodinných domů. Právě v Uhříněvsi získal většinu pozemků podnikatel Gabriel Večeře, známý exministra Zgarby a některých klíčových lidí z pozemkového fondu.
Další žaloby zvažují přímo restituenti. Tedy lidé, kterým komunistický režim pozemky zabavil, nebo kteří restituční nárok zdědili.
Právník: Kde jsou dobré mravy?
"Ty pozemky byly sice možná vydány podle litery zákona a formálně je tedy věc zřejmě v pořádku. Ale jestli někdy byly porušeny dobré mravy, tak to bylo v těchto případech. Protože pozemkový fond nevydává plošně, ale selektivně. A hlavně svým známým z řad spekulantů na úkor přímých restituentů," míní právník Jan Pavlok, který zastupuje přes deset restituentů.
PŘEČTĚTE SI: Může soudní kauzy zvrátit policie?
"Vždyť všichni přesně vědí, o co tady jde. A jestliže jen odchází lidé z fondu, odstupuje ministr, ale stát nepožádá soud o zablokování těch pozemků, tak to je celé jedna velká komedie," dodává.
Oslovení právníci přitom soudí, že bude velmi záležet na přístupu jednotlivých soudců, kterým se případy dostanou na stůl. "Dokonce bych řekl, že to bude na jejich odvaze. Ale ať řeší společenský problém, který tu evidentně nastal. Nástroje na to mají," dodal právník Pavlok.
Bývalý vrchní státní zástupce Karel Brückler je skeptičtější: "Osobně ty šance na úspěch nevidím jako velké. Nespoléhal bych se, že se v těch smlouvách najdou nějaké formální chyby."