Lihová kauza: Obžalovaný hledá advokáta po kolapsu strýce

ČTK ČTK
19. 2. 2015 9:54
Proces s Radkem Březinou byl odročen na začátek března. Jeden z hlavních aktérů potřebuje nového právníka. Zastupoval ho příbuzný, ale u soudu zkolaboval a ve vážném stavu leží v nemocnici.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Olomouc - Proces s takzvanou lihovou mafií v čele s podnikatelem Radkem Březinou odročil olomoucký krajský soud na první týden v březnu. Původně se měl případem zabývat do pátku, projednávání však zhatil kolaps obhájce jednoho z hlavních aktérů této kauzy Lubomíra Kaláče.

Právní zástupce jej kvůli svému zdravotnímu stavu už dál zastupovat nemůže, soud proto Kaláčovi musí ustanovit nového obhájce. Na přípravu rozsáhlé kauzy, jejíž spis má 18 tisíc stran, má pouze pět dní, zákonná lhůta však bude dodržena.

Kaláčův obhájce, jeho strýc Jaromír Kaláč, zkolaboval ve středu v jednací síni během vystoupení šéfa mafie Radka Březiny. Vážně nemocného právního zástupce poté záchranná služba odvezla do nemocnice.

"Nebudeme soudit dnes ani zítra, s panem doktorem Kaláčem je to horší, než jsme si mysleli. Bude několik dní hospitalizován v nemocnici. Nebude schopen dál obhajobu pana Kaláče vykonávat. Zdravotní stav mu to po dobu několika měsíců neumožní," uvedl soudce Eduard Ondrášek. Obžalovanému Kaláčovi tak soud musí ustanovit nového obhájce.

Velkou komplikaci to znamená především pro obžalovaného, který má v případu zásadní roli. Společně s mladším bratrem Radka Březiny Tomášem získal status spolupracujícího obviněného a u soudu bojuje o nižší trest. Kaláč, který začal na policii odkrývat trestnou činnost mafie jako první v prosinci roku 2012, je kvůli tomu v ostrém sporu s šéfem mafie.

Radek Březina se snaží soudu dokázat, že měl Kaláč na trestné činnosti zásadní podíl. "Je to pro mě obrovská komplikace, nedokážu si to vůbec představit. Mé postavení v této kauze to může určitě ztížit. Svému dosavadnímu obhájci jsem mohl ve všem věřit," řekl Kaláč.

Také podle soudce Ondráška nebude mít nově ustanovený obhájce jednoduchou roli. "Bude to i pro něj náročné, naprosto. Z pohledu obžaloby je Kaláčova výpověď důležitým důkazem a nepochybně hájit takového klienta je velmi náročné," doplnil soudce.

Soud se kauzou lihové mafie bude zabývat znovu první týden v březnu, kdy má v plánu především přehrávání odposlechů, čtení listinných důkazů a výpovědí svědků, u kterých byl dán souhlas se čtením. Výslech svědků, kteří měli vystoupit tento týden, byl přeložen až na polovinu března.

Případem rozsáhlých obchodů s nelegálním lihem s osmi obžalovanými se olomoucký soud zabývá od začátku loňského prosince. Soud případ, ve kterém obžalovaní údajně připravili stát při obchodech s nelegálním lihem o rekordních 6,7 miliardy korun na daních, spojil s původní Březinovou obžalobou týkající se skrytých zásob lihu. Tou se soud zabýval už od loňského května.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to ve středu uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označoval za předraženou.

"Věc byla policejním orgánem odložena," řekl nyní ČT státní zástupce Marek Bodlák. Pražské Vrchní státní zastupitelství však rozhodnutí policie ještě prověří. "Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán," uvedl Bodlák.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci, a poté i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Europoslanci varovali vlády před ovlivňováním nezávislosti médií

Vlády některých států Evropské unie se podle europoslanců pokoušejí umlčovat nezávislá média a omezovat jejich pluralitu. Evropský parlament ve středu vyzval Evropskou komisi, aby pravidelně hodnotila nezávislost médií v členských zemích a jejich vlastnické struktury. Poslanci v usnesení přijatém výraznou většinou hlasů také odsoudil násilí, pronásledování a nátlak, kterým čelí novináři v některých členských státech EU.

"Média by měla sloužit pravdě, nikoli lži. Měla by sloužit voličům, nikoli těm, kteří jsou u moci, a moc by měla kontrolovat," prohlásila zpravodajka přijatého usnesení Magdalena Adamowiczová zastupující v EP polskou opozici. Rezoluce konstatuje, že v některých případech se vlády snaží tuto roli médiím komplikovat a oslabovat jejich nezávislost a pluralitu. Parlament je "hluboce znepokojen sílícími politickými útoky na média a odsuzuje nedostatečnou ochranu jejich zdrojů". Poslanci kritizovali i stav veřejnoprávních médií v některých zemích, která jsou podle nich "ukázkou provládní propagandy".

Evropská komise od letošního roku posuzuje pluralitu médií v členských zemích v rámci ročního hodnocení stavu právního státu. Ve většině zemí je podle Bruselu situace vyhovující. V Polsku, Maďarsku, Bulharsku a na Maltě má však komise obavy z možného vlivu vládnoucích politiků na veřejnoprávní i soukromá média. Česka, Bulharska a Kypru se zase týkaly výtky spojené s nedostatečnou transparentností vlastnictví médií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy