Lihová kauza: Obžalovaný hledá advokáta po kolapsu strýce

ČTK ČTK
19. 2. 2015 9:54
Proces s Radkem Březinou byl odročen na začátek března. Jeden z hlavních aktérů potřebuje nového právníka. Zastupoval ho příbuzný, ale u soudu zkolaboval a ve vážném stavu leží v nemocnici.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Olomouc - Proces s takzvanou lihovou mafií v čele s podnikatelem Radkem Březinou odročil olomoucký krajský soud na první týden v březnu. Původně se měl případem zabývat do pátku, projednávání však zhatil kolaps obhájce jednoho z hlavních aktérů této kauzy Lubomíra Kaláče.

Právní zástupce jej kvůli svému zdravotnímu stavu už dál zastupovat nemůže, soud proto Kaláčovi musí ustanovit nového obhájce. Na přípravu rozsáhlé kauzy, jejíž spis má 18 tisíc stran, má pouze pět dní, zákonná lhůta však bude dodržena.

Kaláčův obhájce, jeho strýc Jaromír Kaláč, zkolaboval ve středu v jednací síni během vystoupení šéfa mafie Radka Březiny. Vážně nemocného právního zástupce poté záchranná služba odvezla do nemocnice.

"Nebudeme soudit dnes ani zítra, s panem doktorem Kaláčem je to horší, než jsme si mysleli. Bude několik dní hospitalizován v nemocnici. Nebude schopen dál obhajobu pana Kaláče vykonávat. Zdravotní stav mu to po dobu několika měsíců neumožní," uvedl soudce Eduard Ondrášek. Obžalovanému Kaláčovi tak soud musí ustanovit nového obhájce.

Velkou komplikaci to znamená především pro obžalovaného, který má v případu zásadní roli. Společně s mladším bratrem Radka Březiny Tomášem získal status spolupracujícího obviněného a u soudu bojuje o nižší trest. Kaláč, který začal na policii odkrývat trestnou činnost mafie jako první v prosinci roku 2012, je kvůli tomu v ostrém sporu s šéfem mafie.

Radek Březina se snaží soudu dokázat, že měl Kaláč na trestné činnosti zásadní podíl. "Je to pro mě obrovská komplikace, nedokážu si to vůbec představit. Mé postavení v této kauze to může určitě ztížit. Svému dosavadnímu obhájci jsem mohl ve všem věřit," řekl Kaláč.

Také podle soudce Ondráška nebude mít nově ustanovený obhájce jednoduchou roli. "Bude to i pro něj náročné, naprosto. Z pohledu obžaloby je Kaláčova výpověď důležitým důkazem a nepochybně hájit takového klienta je velmi náročné," doplnil soudce.

Soud se kauzou lihové mafie bude zabývat znovu první týden v březnu, kdy má v plánu především přehrávání odposlechů, čtení listinných důkazů a výpovědí svědků, u kterých byl dán souhlas se čtením. Výslech svědků, kteří měli vystoupit tento týden, byl přeložen až na polovinu března.

Případem rozsáhlých obchodů s nelegálním lihem s osmi obžalovanými se olomoucký soud zabývá od začátku loňského prosince. Soud případ, ve kterém obžalovaní údajně připravili stát při obchodech s nelegálním lihem o rekordních 6,7 miliardy korun na daních, spojil s původní Březinovou obžalobou týkající se skrytých zásob lihu. Tou se soud zabýval už od loňského května.

 

Právě se děje

Další zprávy