Soudce přerušil proces s lihovou mafií, obhájce zkolaboval

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 2. 2015 11:22
Soud s osmi obžalovanými kvůli několikamiliardové škodě na daních měl původně pokračovat až do pátku.
Lihový boss Radek Březina.
Lihový boss Radek Březina. | Foto: ČTK

Olomouc - Proces s takzvanou lihovou mafií v čele s podnikatelem Radkem Březinou u olomouckého soudu byl ve středu přerušen. Jeden z obhájců v jednací místnosti zkolaboval. Přijela pro něj záchranná služba a odvezla ho do nemocnice.

Soud s osmi obžalovanými kvůli několikamiliardové škodě na daních měl původně pokračovat až do pátku. Pokud nebude obhájce schopen se čtvrtečního jednání účastnit, konat se již tento týden nebude. Soud bude muset další dokazování včetně zhruba desítky plánovaných svědků odložit na březen.

Muž je vážně nemocný

Od soudu musela záchranná služba odvézt obhájce obžalovaného Lubomíra Kaláče, kterým je jeho strýc Jaromír Kaláč. Vážně nemocný muž zkolaboval ve chvíli, kdy šéf mafie Březina připomínkoval výpověď svědka, který byl dnes k soudu přivolán jako první v pořadí. Chystal si přitom dvacetiminutovou řeč. První pomoc mu poskytovali na místě účastníci soudu.

"Jednání jsme přerušili do čtvrtka do 08:00. Mezitím by nám obhájce nebo jeho manželka měli podat zprávu, zda je schopen pokračovat, nebo není. Pokud ano, budeme v líčení pokračovat do konce týdne. Pokud mu to lékaři zakážou, hlavní líčení se už v únoru konat nebude," řekl soudce Eduard Ondrášek.

Rozsudek v nedohlednu

Pro soud to znamená komplikaci, možnost podobných situací už avizoval i soudce. "Není to jednoduché, je zde osm obžalovaných, osm obhájců, řada svědků, stát se může cokoliv," řekl. I z tohoto důvodu nechce odhadovat, kdy může kauza skončit rozsudkem. Protahovat ji však dlouho nelze i s ohledem na Radka Březinu, který jako jediný zůstává z obavy před útěkem a kvůli ovlivňování svědků ve vazbě.

"V říjnu mu končí dvouletá vazební lhůta," doplnil soudce. Uvedl také, že v případě dlouhodobější obhájcovy indispozice by musel dostat Lubomír Kaláč nového obhájce, který by musel do března nastudovat celý spis. Ten čítá zhruba 18 000 stran.

Kaláč hraje v procesu důležitou roli. Společně s mladším bratrem Radka Březiny Tomášem získal status spolupracujícího, a dostat tak může na rozdíl od ostatních obžalovaných mírnější trest. Kaláč, který začal na policii odkrývat trestnou činnost mafie jako první v prosinci roku 2012, je kvůli tomu v ostrém sporu s šéfem mafie. Radek Březina se snaží soudu dokázat, že měl Kaláč na trestné činnosti zásadní podíl.

Lihová mafie podle žalobce při nelegálních obchodech s lihem obrala stát na daních o 6,7 miliardy korun. S nelegálním lihem ukrytým v tajných skladech či podzemních nádržích prý obchodovala od roku 1998 do roku 2013. Členům organizované skupiny hrozí mnohaleté vězení.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy