Advokátní komora prověří kvůli Rathovi obhájce Pacovského

ČTK ČTK
20. 5. 2015 15:22
Důvodem jsou Rathova tvrzení o tom, že se Pacovský nejdřív ujal jeho obhajoby, nakonec ji ale odmítl, aniž by exposlanci osobně vypověděl plnou moc.
David Rath u soudu.
David Rath u soudu. | Foto: ČTK

Praha - Postup údajně nového advokáta bývalého poslance Davida Ratha obžalovaného z korupce Michala Pacovského prověří Česká advokátní komora (ČAK).

Důvodem jsou Rathova tvrzení o tom, že se Pacovský nejdřív ujal jeho obhajoby, nakonec ji ale odmítl, aniž by exposlanci osobně vypověděl plnou moc.

Případem se bude zabývat kontrolní rada, řekla mluvčí komory Iva Chaloupková. Dohady ohledně Rathovy obhajoby označil žalobce i soud jako obstrukce.

Podnět podal tajemník komory

Chaloupková v tiskové zprávě uvedla, že podnět k prověření postupu advokáta podal tajemník komory "s ohledem na závažná tvrzení obžalovaného MUDr. Davida Ratha ve sdělovacích prostředcích".

"Kontrolní rada je oprávněna přešetřovat postup a jednání advokátů a zkoumat, zda dotyční neporušili ustanovení zákona o advokacii a dalších stavovských předpisů," dodala mluvčí. Zabývá se podle ní zejména etikou v advokacii.

Pokud rada podnět vyhodnotí jako důvodný, její předseda podá na advokáta kárnou žalobu.

Obhájce může být v kárném řízení zproštěn obvinění, nebo mu naopak hrozí napomenutí, pokuta do výše stonásobku minimální mzdy, dočasný zákaz výkonu advokacie až na tři roky nebo vyškrtnutí ze seznamu advokátů, upřesnila Chaloupková.

Proti rozhodnutí kárného senátu je možné se odvolat, případně podat k soudu správní žalobu proti ČAK.

Je to nesmysl, tvrdí Pacovský

Pacovský je od pondělí pracovně v zahraničí, měl by se vrátit ještě tento týden.

Dříve médiím pouze bez dalších podrobností vzkázal, že Rathova tvrzení jsou nesmysl a naopak se sám cítí podveden.

Rath ztratil obhájce o víkendu. Minulý týden v pátek vypověděl plnou moc svým dosavadním právníkům Romanu Jelínkovi a Adamovi Černému, protože ho podle něj oslovil advokát Pacovský, strýc soudce Roberta Pacovského z Krajského soudu v Praze, který Rathův případ řeší.

Nový advokát podle Ratha jeho obhajobu převzal a měl přijít v pondělí přednést závěrečnou řeč. K soudu ale nedorazil.

Soudce měl od soboty e-mail s ověřeným podpisem advokáta, ve kterém obhajobu odmítá, protože si údajně mylně myslel, že jde o nový případ, a v této kauze nechce Ratha obhajovat.

Žalobce: je to obstrukce

Žalobce Petr Jirát a soud považují postup Rathovy obhajoby za obstrukci a snahu dostat případ, který se projednává od srpna 2013, na začátek. Soud dal Rathovi v pondělí den na to, aby sehnal nového advokáta.

Rath ale trvá na tom, že ho obhajuje Michal Pacovský, od kterého prý nedostal osobně vypovězení plné moci, a i kdyby platilo, právník se podle zákona má ještě dva týdny starat o jeho obhajobu.

Soud Ratha ohledně problémům s obhájcem odkázal na ČAK, který tyto situace řeší. Protože podle soudu Rath neměl advokáta, podle zákona mu ho v úterý vybral ze seznamu obhájců ex offo (z úřední moci).

Jméno nového advokáta nezveřejnil. Rath ale může dát plnou moc znovu svým předchozím právníkům. Hlavní líčení má pokračovat 2. června závěrečnou řečí Rathovy obhajoby.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Sokolovská uhelná jde do útlumu, stovky lidí přijdou o práci

Těžební firma Sokolovská uhelná a.s. (SUAS) začne s postupným útlumem a v příštích dvou letech by z ní měla odejít až tisícovka zaměstnanců. Důvodem je tlak na omezení těžby a zpracování uhlí a související ceny emisních povolenek. Nyní firma zaměstnává asi 3000 lidí, dalších téměř 700 pracuje v dceřiných firmách. Potvrdil to předseda dozorčí rady společnosti a hlavní majitel Sokolovské uhelné František Štěpánek. Kraj chce s úřadem práce zajistit rekvalifikace nebo kontaktní místo pro zaměstnance, kteří u SUAS skončí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy