Advokáta přidělí Rathovi soud. Pokračovat se bude v červnu

Přenos skončil
Rath trvá na advokátovi Pacovském, soudce mu ale přidělí obhájce ex-offo, a to ještě během úterý.
David Rath u soudu.
David Rath u soudu. | Foto: ČTK

Praha - Krajský soud v Praze v úterý pokračoval v projednávání případu bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha obžalovaného z korupce. Líčení ale trvalo jen něco kolem čtvrt hodiny. Soudce Robert Pacovský celou dobu řešil otázku Rathovy obhajoby. Exhejtman i v úterý přišel k soudu bez advokáta a nadále tvrdí, že jej zastupuje Michal Pacovský, strýc soudce Roberta Pacovského, který předsedá soudnímu senátu.

Soudce proto rozhodl, že Rathovi přidělí advokáta ex-offo, a to ještě během úterý. Vybere ze seznamu toho, který je právě na řadě. Líčení se tak odkládá minimálně na 2. června, nový Rathův právní zástupce totiž bude potřebovat čas na prostudování spisu.

Advokát Pacovský se Rathovy obhajoby ujal minulý týden v pátek, druhý den ale změnil názor a v pondělí k soudu nepřišel. Soudu pouze napsal, že na případu nepracuje. Rath ho prý podvedl - tvrdil mu, že zastupování má být v jiné kauze než té, kterou právě projednává jeho synovec.

Rath tvrdí, že i kdyby plnou moc vypověděl, podle zákona má povinnost hájit zájmy klienta ještě 14 dní.

Bývalý hejtman navíc říká, že právník od něj převzal plnou moc k zastupování, kterou osobně nevypověděl. Trvá na tom, aby se advokát osobně vyjádřil, jak to s obhajobou vypadá, a případně předal vypovězení plné moci. Advokát Michal Pacovský odletěl v pondělí na tři dny pracovně do Izraele.

Další den soudního líčení v kauze Davida Ratha jsme sledovali v online zpravodajství.

Přenos skončil
9:53

Jednání pro dnešek skončilo. Pokračování procesu je sice naplánováno na 2. června, ale je pravděpodobné, že ani tehdy se konat nebude. Nově ustanovený obhájce totiž může požádat o delší čas na nastudování spisu. O takové lhůtě ale soudce může rozhodnout pouze při hlavním líčení – tedy nejdříve právě 2. června.

9:51 Petr Jirát

"Soud pošle datovou zprávu obhájci ze seznamu, který je na řadě. Ten má pak právo sem přijít a nastudovat spis," popisuje očekávaný postup žalobce Petr Jirát. Rath se ale může rozhodnout, že si vybere advokáta sám a vrátí se například ke svým dosavadním obhájcům. "Takto vybraní obhájci mají vždy přednost," podotkl.

9:48

Rath trvá na tom, že jeho obhájce je nadále Pacovský – ten má podle zákona povinnost ho hájit i patnáct dní po vypovězení smlouvy. "Musím se poradit, zda to není i na civilní žalobu, když mě můj obhájce takto poškozuje," řekl Rath.

Foto: Ludvík Hradilek
9:44

Ve středu líčení nebude, další termín je až 2. června. Zda se bude tehdy pokračovat, není jisté. Soudce neřekl, jaký čas poskytne novému advokátovi na nastudování. Kdo jím bude, rozhodne ještě dnes.

9:40

Advokátka Novanské uvedla, že již podala stížnost na podjatost Pacovskému. "Žádáme o přerušení jednání, dokud vrchní soud nerozhodne o naší námitce podjatosti," řekla. "Stížnost ještě neodešla, ale nebrání to, aby jednání neprobíhalo dál," reagoval soudce.

9:39 Ilustrační foto.

"Nezbývá než ustanovit obhájce ex-offo, soud tak učiní po hlavním líčení. Líčení nemůže pokračovat," uvedl Pacovský.

9:38

Na otázku, zda nemohou případ převzít zase Jelínek a Černý, Rath odpovídá.: Všechny doklady předali doktoru Pacovskému, a až zjistí všechny důvody, co se stalo, tak mi dají vědět,“ uvedl Rath.

9:35

"Vzhledem k tomu, že vám byla smlouva vypovězena, musíte mít nového," pokračuje soudce. Rath ale potvrzuje, že nového advokáta nemá.

9:33

Soudce Pacovský ale oponuje: "Formálně vzato zastoupen nejste, plná moc vám byla vypovězena, soud na to musí reagovat. Že to zastoupení ve vaší věci musí být neprodleně sjednáno? Sjednal jste si někoho?“ Rath ale tvrdí, že pro sjednání nového zástupce neměl důvod. "Poslal jsem oznámení doktoru Pacovskému a ten je povinen mě hájit,“ dodal.

9:29

Rath si bere slovo: "Včera jsem poslal fax doktoru Pacovskému. V souladu s plnou mocí a po dohodě o obhajobě vás tímto žádám, abyste se dostavil vy nebo vámi pověřená osoba k hlavnímu líčení ke krajskému soudu a dle naší dohody předložil návrhy na doplnění dokazování a přednesl závěrečnou řeč.“ A obrací se na soudce: "I kdyby došlo k vypovězení plné moci, jste povinen činit veškeré neodkladné úkony, abych neutrpěl na svých právech, a to po dobu 15 dnů. Vzhledem k vaší neúčasti hrozí zmaření hlavního líčení, které by bylo jednoznačně na újmu mých práv.“

9:25

Soudce Robert Pacovský vstupuje do síně, líčení začíná.

9:18 Petr Jirát

"Dá se očekávat, že se jednat nebude, protože nový advokát bude potřebovat čas na nastudování spisu," řekl žalobce Petr Jirát. "Jsou to průtahy, které doktoru Rathovi umožňuje zákon," dodal Jirát.

9:13

Obhajoba Davida Ratha podle soudu vypadá jako snaha o vrácení kauzy na samý počátek. "Aniž by soud jakkoliv zpochybňoval právo kteréhokoliv z obžalovaných volit si v průběhu řízení obhájce, současný postup obhajoby po téměř dvouletém hlavním líčení na samém počátku závěrečných řečí vykazuje nepřehlédnutelné znaky účelovosti vedené snahou za každou cenu řízení dostat zpět na samý počátek soudního projednávání obžaloby," uvedla mluvčí Krajského soudu v Praze, který případ projednává, Zuzana Steinerová.

Foto: Ludvík Hradilek
9:08

Rath přišel bez advokáta, je prý dále přesvědčen, že je jeho advokát Michal Pacovský. Ten mu ale vypověděl plnou moc a soud nejspíše ustanoví obhájce ex-offo.

09:05

Pokud dnes David Rath přijde bez advokáta, může mu soudce Robert Pacovský přidělit jiného. Exhejtmanovi totiž soudce v pondělí stanovil na výběr nového právního zástupce 24 hodin. V opačném případě se může líčení protáhnout, protože nový advokát bude zřejmě chtít nějaký čas na prostudování spisu.

8:56

V pondělí David Rath nekulhal ani si u soudu nestěžoval na svůj zdravotní stav po pádu z kola. Exhejtman se očividně opět vrací do dobré formy. Důkazem budiž i tato fotogalerie Ludvíka Hradilka z pondělního líčení.

8:39

Kouzlení s advokáty na poslední chvíli se nemusí Davidu Rathovi vyplatit. Podle právníků, které server Aktuálně.cz oslovil, mu za to může hrozit přísnější trest v jeho korupční kauze. Soud by si mohl jeho postup vyložit jako obstrukce. Celý článek o tomto tématu naleznete ZDE.

8:34 Petr Jirát

Žalobce Petr Jirát se domnívá, že bývalý hejtman se snaží protahovat hlavní líčení, v němž mu hrozí až 12 let vězení a propadnutí majetku. Nový advokát má totiž podle Jiráta ze zákona nárok na prostudování spisu, čas ale prý není určený. Záleží na soudu, jakou lhůtu poskytne, podle Jiráta to v této kauze mohou být zhruba dva týdny.

Petr jirát
Petr jirát | Foto: Marek Pokorný
8:25

Bývalý hejtman Středočeského kraje Rath je obžalovaný z ovlivňování veřejných zakázek financovaných z Evropské unie. Týkaly se prý stavebních a zdravotnických tendrů. Soud již dřív kvůli průtahům rozdělil případ týkající se celkem 11 obžalovaných do dvou částí. Zbylých devět lidí dostalo v dubnu nepravomocně tresty od pěti do 7,5 roku a tři podmínky. Pro Ratha žádá žalobce nejméně devět let vězení a propadnutí majetku.

8:16

David Rath v pondělí přišel k soudu s tím, že jeho advokátem je nyní soudcův strýc Michal Pacovský, který ale v dopise soudu uvedl, že obhajobu odmítá převzít. Svým dosavadním advokátům Rath minulý týden vypověděl plnou moc. Soud dal v pondělí Rathovi den na to, aby si sehnal nového obhájce. Pondělní dění si můžete připomenout zde.

Foto: Ludvík Hradilek
8:00

Vítáme vás u dnešního online přenosu, ve kterém vám nabídneme závěrečné řeči v případu Davida Ratha a Lucie Novanské.

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 19. 5. 2015 10:02
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy