reklama
 
 

Advokáta přidělí Rathovi soud. Pokračovat se bude v červnu

Aktualizováno 19. 5. 2015 10:02
reklama
Rath trvá na advokátovi Pacovském, soudce mu ale přidělí obhájce ex-offo, a to ještě během úterý.

Advokáta přidělí Rathovi soud. Pokračovat se bude v červnu

reklama
9:53

Jednání pro dnešek skončilo. Pokračování procesu je sice naplánováno na 2. června, ale je pravděpodobné, že ani tehdy se konat nebude. Nově ustanovený obhájce totiž může požádat o delší čas na nastudování spisu. O takové lhůtě ale soudce může rozhodnout pouze při hlavním líčení – tedy nejdříve právě 2. června.

9:51
Petr Jirát

"Soud pošle datovou zprávu obhájci ze seznamu, který je na řadě. Ten má pak právo sem přijít a nastudovat spis," popisuje očekávaný postup žalobce Petr Jirát. Rath se ale může rozhodnout, že si vybere advokáta sám a vrátí se například ke svým dosavadním obhájcům. "Takto vybraní obhájci mají vždy přednost," podotkl.

9:48
David Rath

Rath trvá na tom, že jeho obhájce je nadále Pacovský – ten má podle zákona povinnost ho hájit i patnáct dní po vypovězení smlouvy. "Musím se poradit, zda to není i na civilní žalobu, když mě můj obhájce takto poškozuje," řekl Rath.

David Rath u soudu Foto: Ludvík Hradilek
9:44

Ve středu líčení nebude, další termín je až 2. června. Zda se bude tehdy pokračovat, není jisté. Soudce neřekl, jaký čas poskytne novému advokátovi na nastudování. Kdo jím bude, rozhodne ještě dnes.

9:40

Advokátka Novanské uvedla, že již podala stížnost na podjatost Pacovskému. "Žádáme o přerušení jednání, dokud vrchní soud nerozhodne o naší námitce podjatosti," řekla. "Stížnost ještě neodešla, ale nebrání to, aby jednání neprobíhalo dál," reagoval soudce.

9:39
Robert Pacovský

"Nezbývá než ustanovit obhájce ex-offo, soud tak učiní po hlavním líčení. Líčení nemůže pokračovat," uvedl Pacovský.

9:38

Na otázku, zda nemohou případ převzít zase Jelínek a Černý, Rath odpovídá.: Všechny doklady předali doktoru Pacovskému, a až zjistí všechny důvody, co se stalo, tak mi dají vědět,“ uvedl Rath.

9:35

"Vzhledem k tomu, že vám byla smlouva vypovězena, musíte mít nového," pokračuje soudce. Rath ale potvrzuje, že nového advokáta nemá.

9:33

Soudce Pacovský ale oponuje: "Formálně vzato zastoupen nejste, plná moc vám byla vypovězena, soud na to musí reagovat. Že to zastoupení ve vaší věci musí být neprodleně sjednáno? Sjednal jste si někoho?“ Rath ale tvrdí, že pro sjednání nového zástupce neměl důvod. "Poslal jsem oznámení doktoru Pacovskému a ten je povinen mě hájit,“ dodal.

9:29
David Rath

Rath si bere slovo: "Včera jsem poslal fax doktoru Pacovskému. V souladu s plnou mocí a po dohodě o obhajobě vás tímto žádám, abyste se dostavil vy nebo vámi pověřená osoba k hlavnímu líčení ke krajskému soudu a dle naší dohody předložil návrhy na doplnění dokazování a přednesl závěrečnou řeč.“ A obrací se na soudce: "I kdyby došlo k vypovězení plné moci, jste povinen činit veškeré neodkladné úkony, abych neutrpěl na svých právech, a to po dobu 15 dnů. Vzhledem k vaší neúčasti hrozí zmaření hlavního líčení, které by bylo jednoznačně na újmu mých práv.“

9:25

Soudce Robert Pacovský vstupuje do síně, líčení začíná.

9:18
Petr Jirát

"Dá se očekávat, že se jednat nebude, protože nový advokát bude potřebovat čas na nastudování spisu," řekl žalobce Petr Jirát. "Jsou to průtahy, které doktoru Rathovi umožňuje zákon," dodal Jirát.

9:13

Obhajoba Davida Ratha podle soudu vypadá jako snaha o vrácení kauzy na samý počátek. "Aniž by soud jakkoliv zpochybňoval právo kteréhokoliv z obžalovaných volit si v průběhu řízení obhájce, současný postup obhajoby po téměř dvouletém hlavním líčení na samém počátku závěrečných řečí vykazuje nepřehlédnutelné znaky účelovosti vedené snahou za každou cenu řízení dostat zpět na samý počátek soudního projednávání obžaloby," uvedla mluvčí Krajského soudu v Praze, který případ projednává, Zuzana Steinerová.

David Rath u soudu Foto: Ludvík Hradilek
9:08
David Rath

Rath přišel bez advokáta, je prý dále přesvědčen, že je jeho advokát Michal Pacovský. Ten mu ale vypověděl plnou moc a soud nejspíše ustanoví obhájce ex-offo.

09:05

Pokud dnes David Rath přijde bez advokáta, může mu soudce Robert Pacovský přidělit jiného. Exhejtmanovi totiž soudce v pondělí stanovil na výběr nového právního zástupce 24 hodin. V opačném případě se může líčení protáhnout, protože nový advokát bude zřejmě chtít nějaký čas na prostudování spisu.

8:56

V pondělí David Rath nekulhal ani si u soudu nestěžoval na svůj zdravotní stav po pádu z kola. Exhejtman se očividně opět vrací do dobré formy. Důkazem budiž i tato fotogalerie Ludvíka Hradilka z pondělního líčení.

8:39
Aktuálně.cz

Kouzlení s advokáty na poslední chvíli se nemusí Davidu Rathovi vyplatit. Podle právníků, které server Aktuálně.cz oslovil, mu za to může hrozit přísnější trest v jeho korupční kauze. Soud by si mohl jeho postup vyložit jako obstrukce. Celý článek o tomto tématu naleznete ZDE.

8:34
Petr Jirát

Žalobce Petr Jirát se domnívá, že bývalý hejtman se snaží protahovat hlavní líčení, v němž mu hrozí až 12 let vězení a propadnutí majetku. Nový advokát má totiž podle Jiráta ze zákona nárok na prostudování spisu, čas ale prý není určený. Záleží na soudu, jakou lhůtu poskytne, podle Jiráta to v této kauze mohou být zhruba dva týdny.

Petr Jirát Petr jirát | Foto: Marek Pokorný
8:25

Bývalý hejtman Středočeského kraje Rath je obžalovaný z ovlivňování veřejných zakázek financovaných z Evropské unie. Týkaly se prý stavebních a zdravotnických tendrů. Soud již dřív kvůli průtahům rozdělil případ týkající se celkem 11 obžalovaných do dvou částí. Zbylých devět lidí dostalo v dubnu nepravomocně tresty od pěti do 7,5 roku a tři podmínky. Pro Ratha žádá žalobce nejméně devět let vězení a propadnutí majetku.

8:16
David Rath

David Rath v pondělí přišel k soudu s tím, že jeho advokátem je nyní soudcův strýc Michal Pacovský, který ale v dopise soudu uvedl, že obhajobu odmítá převzít. Svým dosavadním advokátům Rath minulý týden vypověděl plnou moc. Soud dal v pondělí Rathovi den na to, aby si sehnal nového obhájce. Pondělní dění si můžete připomenout zde.

David Rath u soudu Foto: Ludvík Hradilek

autor: Marek Pokorný | 19. 5. 2015 8:00

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama