Češi mají problémy s váhou. Patří mezi nejhorší v Evropě, obézní je každý pátý

ČTK ČTK
24. 10. 2016 8:32
Podle nové statistiky úřadu Eurostat trpí ve členských státech Evropské unie obezitou každý šestý člověk. Česká republika patří s 19,3 procenta mezi nejhorší z evropské osmadvacítky. Hůře na tom jsou jen Britové, Estonci, Maďaři, Litevci a Malťané. Nejméně obézních lidí pak žije v Rumunsku. Zatímco podíl žen a mužů trpících obezitou je téměř vyrovnaný, v jednotlivých věkových kategoriích jsou výrazné rozdíly. Nejvíce postiženými jsou Evropané ve věku 45 až 64 let.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Brusel – Česko patří v rámci Evropské unie k zemím s větším počtem obézních lidí. Podle nové statistiky úřadu Eurostat bylo v roce 2014 v ČR obézních 19,3 procenta dospělých, přičemž unijní průměr byl 15,9 procenta. Hůře než Češi na tom byli podle poslední statistiky Eurostatu v rámci osmadvacítky jen Britové, Estonci, Maďaři, Litevci a Malťané.

Naopak nejméně obézních lidí starších 18 let na základě výsledků měření indexu tělesné hmotnosti (BMI) statistický úřad EU zjistil v Rumunsku. Pod celoevropským průměrem skončili také Italové, Nizozemci, Belgičané, Švédi, Kypřané, Rakušané, Bulhaři, Dánové, Francouzi a obyvatelé Lucemburska.

BMI umožňuje statistické porovnávání tělesné hmotnosti lidí s různou výškou. Index se spočítá vydělením kilogramové hmotnosti daného člověka druhou mocninou jeho výšky v metrech.

Zpráva Eurostat také uvádí, že obezitou trpí každý šestý obyvatel EU, a to ve zhruba stejné míře ženy i muži. Rozdíl je naopak podle věkových kategorií. Evropanů ve věku od 18 až 24 let je obézních 5,7 procenta, zatímco ve věku 45 až 64 let je to 19,6 procenta. U lidí nad 75 let obézních zase ubývá, poznamenali autoři textu.

Zjistili také, že obezita je ve všech členských státech EU menší u lidí s vyšším vzděláním. Například v Česku v roce 2014 podle Eurostatu bylo obézních 22,6 procenta lidí ze základním vzděláním, 20,6 procenta se středoškolským a 12,5 procenta obyvatel s vysokoškolským vzděláním.

 

Právě se děje

Další zprávy