reklama
 
 

Oběť z Himálají: zemřel muž z ČEZu a špičkový lezec

10. 8. 2013 16:46
Zdeněk Hrubý (57) zahynul, když po úspěšném prvovýstupu sestupoval z vrcholu Gašerbrumu I.

Praha - Byl to rozený manažer, šéf, špičkový horozelec. Jeho život skončil pod lavinou v Himalájích. Zdeněk Hrubý (57) zahynul, když s kolegou Markem Holečkem po úspěšném prvovýstupu jihozápadní stěnou sestupovali z vrcholu Gašerbrumu I.

Český horolezecký svaz kvůli tragédii ztratil svého předsedu, manželka a dvě Hrubého děti nejcennějšího člověka, kterého na světě měli.

Hrubý byl aktivní v mnoha sférách. V letech 1994-2012 zdolal osm osmitisícovek, čímž se zařadil do špičky českých horolezců. Stejně osmitisícovek zdolal Josef Rakoncaj, lépe je na tom jen Radek Jaroš, který má za sebou již 13 ze čtrnácti osmitisícovek.

9. července 1997 (spolu se Stanislavem Šilhánem a Vladimírem Myšíkem) stanul Hrubý jako první Čech na 11. nejvyšší hoře světa, Gašerbrum I (8068 m), která se mu nyní stala osudnou.

Fair play za lezení

Za lezení dostal i cenu fair play. V roce 2008 totiž společně s Radkem Jarošem zachránil dva polské horolezce, kteří se při výstupu na himálajskou osmitisícovku Dhaulágiri dostali do ohrožení života kvůli výškové nemoci. Při sestupu z vrcholu pak pomohli i dvěma vyčerpaným španělským horolezcům. Za svůj čin obdrželi rovněž diplom Evropského hnutí fair play.

Hrubý byl známý i za státní správy. Od roku 2002 do dubna 2005 byl náměstkem ministra financí, kde zodpovídal za privatizaci a evropskou integraci, rovněž byl národním koordinátorem pomoci EU. Na ministerstvo si jej do svého týmu přivedl ministr Pavel Mertlík, ve funkci zůstal i za úřadování dalšího z ministrů Bohuslava Sobotky (oba ČSSD).

Muž z ČEZu

Působil dlouhá léta v dozorčí radě elektrárenské společnosti ČEZ: od února 2003 zastával tři roky funkci místopředsedy, od února do prosince 2006 pak byl jejím předsedou, členem DR byl opět od únoru 2007 do června 2011.

V roce 2007 byl Hrubý jedním ze skupiny státních zaměstnanců, které policie obvinila z nezákonného pobírání odměn od energetické společnosti ČEZ. Podle policie měli od firmy přijmout opční akciový program a životní pojistky, z čehož měli mít mnohamilionové výnosy. Policie případ ale v únoru 2008 odložila.

Zdeněk Hrubý se narodil 9. srpna 1956. Vystudoval kybernetiku na elektrotechnické fakultě Českého vysokého učení technického v Praze a získal titul kandidáta věd v oboru ekonomie na ČSAV. V první polovině 90. let absolvoval studijní pobyty v zahraničí, v Prognostickém ústavu zastával dva roky funkci ředitele.

Poradce guvernéra ČNB

Hrubý byl poté mimo jiné poradcem guvernéra České národní banky, členem prezidia Fondu národního majetku, byl v představenstvu Českého Telecomu či byl šéfem týmu pro nezávislé posouzení projektu dostavby Jaderné elektrárny Temelín. Vyučoval na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, byl vládním zmocněncem výročního zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v roce 2000 v Praze a v roce 2007 též krátce vládním tajemníkem pro přípravy předsednictví ČR v Evropské unii v roce 2009.

Všichni, kteří dosud oficiálně reagovali na Hrubého smrt, ji označují a mimořádné neštěstí. Pro horolezecký sport i jeho rodinu.

autor: Domácí | 10. 8. 2013 16:46

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama