Obdobou zákazu ruských aut je v Česku zákaz letů z Ruska, uvedl Rakušan

ČTK ČTK
18. 9. 2023 11:43
Obdobou zákazu ruských aut je v Česku zákaz letů z Ruska, uvedl Rakušan

K zákazu vjezdu osobních automobilů s ruskou poznávací značkou přistupují země na vnější hranici unijního schengenského prostoru. Česko má tuto hranici pouze vzdušnou. Zákaz letů z Ruska je už v platnosti, sdělil v pondělí vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Zákaz vjezdu automobilů s ruskou poznávací značkou v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu začal platit o víkendu v Polsku. Krok Varšavy je v souladu s posledními sankcemi Evropské unie. Podobná opatření v posledních dnech zavedlo i Finsko a pobaltské státy. "Takto podle přijatých evropských sankcí postupují státy na vnější hranici schengenského prostoru. V rámci Schengenu hraniční kontroly neprobíhají," sdělil Rakušan.

Vnější schengenskou hranici má ČR pouze vzdušnou, uvedl ministr. "Zákaz letů z Ruské federace je už v platnosti. Stejně tak jsme na této hranici již loni přijali zákaz vstupu pro ruské občany se schengenským vízem. O pozastavení vydávání českých víz občanům Ruské federace rozhodla naše vláda den po zahájení invaze, jako první ze států EU," doplnil Rakušan.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy