Obce dále bojují za zákaz pití alkoholu

Tomáš Fránek
16. 4. 2006 14:00
Brno - K Ústavnímu soudu míří další protialkoholická vyhláška. Mladá Boleslav neuspěla ve snaze regulovat pití alkoholu v ulicích. Uvnitř: ANKETA
Foto: Aktuálně.cz

Platnost protialkoholické vyhlášky v Mladé Boleslavi pozastavilo ministerstvo vnitra, podle jeho úředníků je v rozporu se zákonem. O vyhlášce má rozhodovat ještě Ústavní soud.

Vedení boleslavského magistrátu chce ale co nejrychleji přijmout novou vyhlášku, která by omezila pití alkoholu na veřejných prostranstvích.

Městská policie totiž upozorňuje na stále rostoucí počet opilců v ulicích, kteří se ve zvýšené míře objevují každoročně s nástupem teplého počasí. Povalují se v parcích, na schodištích, popíjejí před obchody a stánky na ulicích. 

Neúspěšné snahy

Podle náčelníka městské policie Tomáše Kypty se lidé popíjející alkohol například povalují na schodech v blízkosti historického centra, kde kolem nich chodí děti do školy.

Mladá Boleslav už v minulosti jednu vyhlášku omezující pití alkoholu na veřejných prostranstvích měla, zrušil ji ale krajský úřad.

Ústavní soud naposledy letos v únoru zrušil vyhlášku, kterou pití alkoholu na veřejnosti zakázalo město Dobříš. Na takový zákaz podle soudců obce nemají právo.

Vyhlášku, která zákaz pití alkoholu a konzumace drog v ulicích města, parcích nebo hřištích zaváděla, přijali zastupitelé Dobříše v listopadu 2004. Tím ale podle soudců překročili své pravomoci, a vyhláška je protiústavní.

Ústavní soud už dříve zrušil podobnou vyhlášku přijatou vedením města v Chebu. Se stejným zdůvodněním - obce a města nemůžou takové vyhlášky přijímat.

Prodej se zakázat dá, pití ne

Podle Ústavního soudu nejde z žádné právní normy odvodit paušální zákaz veškeré konzumace alkoholu na veřejných prostranstvích.

Mluvčí soudu Michal Spáčil uvedl, že zákon o ochraně před alkoholismem a jinými toxikomaniemi stanovuje oprávnění obce obecně závaznou vyhláškou omezit nebo zakázat na veřejně přístupných místech prodej a podávání alkoholických nápojů, ale ne jejich konzumaci.

Infobox

V SOUVISLOSTECH

ALKOHOL A ZDRAVÍ

  • Lidé si poškozují játra hlavně alkoholem
  • Mladí pijí více alkohol, vidí-li reklamu
  • Pivo je zdravé, tvrdí rakouská studie

KOMENTÁŘ

Ústavní soudci ale při zrušení dobříšské vyhlášky potvrdili svůj dřívější názor na to, že nadměrné pití alkoholu na veřejnosti v pořádku není.

"Nemírné pití alkoholu na očích veřejnosti je společensky škodlivým jevem, který bývá příčinou narušování veřejného pořádku a poškozuje dobré mravy v obci, je špatným příkladem a kazí děti a mládež," uvedli už ve svém nálezu v minulosti soudci.

Marná snaha

Problémy s pitím alkoholu a užíváním drog by ale města a obce podle Ústavního soudu měly řešit jinak. Například upozorněním publikovaným na úřední desce s odkazem na přesné citace zákonů a avízem, že plnění povinností vyplývajících ze zákonů bude důsledně sledováno a v souladu se zákonem trestáno.

Některá města už na potírání pití alkoholu na ulici úplně rezignovala. Například v Brně byla taková vyhláška zrušena minulý rok a město přijetí nové neplánuje.

V Praze se městská policie snaží zabránit pití alkoholu v centru jiným způsobem. Například z Národní třídy nechala radnice Prahy 1 odstranit lavičky, kde se lidé popíjející alkohol shromažďovali.

Většinu podobných vyhlášek kvůli rozporu se zákonem o ochraně před alkoholismem a jinými toxikomaniemi v minulosti zrušily bývalé okresní úřady nebo nyní kraje. To byl i případ vyhlášky v Ostrově na Karlovarsku z roku 1996, podle níž mohl dostat pokutu každý, kdo by pil alkohol na veřejnosti.

V cizině to jde

Snahy dostat pijáky alkoholu z ulic nejsou neobvyklé ani ve světě. Protialkoholické vyhlášky platí v některých státech USA. V Polsku zase v roce 2001 přijali poslanci nový celostátní zákon, který zakazuje pití alkoholu na veřejných prostranstvích.

Od roku 2002 platí zákaz pití alkoholu také ve španělském hlavním městě Madridu. Ve skotském Glasgowě může být kdokoliv, kdo pije na veřejném místě, potrestán pokutou až pěti set liber.

 

Právě se děje

Další zprávy