Praha - Ministr vnitra Martin Pecina zatím odmítl zbavit mlčenlivosti dalšího z bývalých detektivů protimafiánského policejního útvaru, který by chtěl promluvit o spisu, v němž se krom jiného popisují kontakty některých politiků a zastřeleného šéfa podsvětí Františka Mrázka.
Spis zvaný Krakatice mapoval zejména Mrázkovy aktivity. Objevují se v něm však jak jména lidí z ODS (například Vlastimila Tlustého či Ivana Langera), tak lidí napojených na ČSSD (Barbora Snopková nebo Miroslav Šlouf).
Už dříve požádal o možnost promluvit k tomto případu exdetektiv Karel Tichý, který spis Krakatice zakládal. Nyní chtěl veřejně mluvit bývalý elitní detektiv Oldřich Kopp.
"Pan Kopp si požádal jako osoba a já ho takto zbavit mlčenlivosti nemohu. Spis Krakatice je v režimu tajný a pan Kopp o něm prostě nemůže hovořit před kýmkoliv," řekl Pecina, jehož do úřednické vlády nominovali sociální demokraté.
Ve sněmovně mluv
Dodal, že detektiva mlčenlivosti zbaví, pokud si požádá, aby mohl hovořit před parlamentní vyšetřovací komisí nebo inspekcí.
Detektiv Kopp, který také vyšetřoval financování politických stran - včetně pokusu zavraždit věřitele ČSSD Ivana Lhotského - požádal ministra o zbavení mlčenlivosti v polovině května.
Vysvětlil to tím, že chce veřejně vysvětlit, proč, za jakých okolností bylo pošpiněno v souvislosti s Krakaticí jeho jméno.
Vypluje Krakatice z hlubin?
Koppova kolegu Karla Tichého zbavili zákonodárci mlčenlivosti už na začátku dubna, ale před poslanci bezpečnostního výboru stejně dosud nepromluvil.
Důvodem k odložení byly podle poslanců eurovolby.
Bývalý ministr vnitra a současný předseda výboru František Bublan řekl, že nechce, aby Tichého výpověď byla příčinou nějakých politických spekulací.
Aktuálně.cz navíc zjistilo, že Tichý chtěl poslancům předat písemnou zprávu o případu Krakatice. Bublan se ale obrátil na Národní bezpečnostní úřad, a ten rozhodl, že Tichý nic takového udělat nesmí.