Kvůli Konvičkovu střílení volalo na policii deset lidí. Věděli jsme, že to jsou makety, říká úředník

Lukáš Prchal Lukáš Prchal, Jan Singer
Aktualizováno 22. 8. 2016 13:47
Na policejní linku 158 se v neděli kvůli happeningu na pražském Staroměstském náměstí obrátila zhruba desítka lidí. Policie i magistrát tvrdí, že akci nebylo možné zakázat. Konvičkova akce byla totiž nahlášená jako divadelní představení a o všech detailech úředníci nevěděli a neměli ani přesný scénář. Policisté celou věc vyšetřují jako podezření z trestného činu výtržnictví proti neznámému pachateli.
Martina Konvička při představení na STaroměstském náměstí.
Martina Konvička při představení na STaroměstském náměstí. | Foto: ČTK

Praha – Kvůli nedělní střelbě na pražském Staroměstském náměstí volalo na policejní linku 158 zhruba deset lidí. Policii nahlašovali zvláštní divadelní představení, které uspořádala Iniciativa Martina Konvičky a během kterého organizátoři zinscenovali okupaci hlavního města samozvaným Islámským státem.

"Byla to spíše informativní volání,“ řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan a dodal, že zbraně, které účastníci v rámci představení použili a kvůli kterým desítky lidí propadly panice a utíkaly z náměstí do přilehlých ulic, nebyly použity v rozporu se zákonem. Zbraně navíc před představením policisté zkontrolovali.

"Podle zákona o zbraních a střelivu jsou airsoftové zbraně povolené v rámci kulturních, divadelních a jiných obdobných akcí," vysvětluje Hulan s tím, že Konvičkovo vystoupení do těchto kategorií spadá.

"Po dnešní (pondělní) dopolední konzultaci se státním zástupcem celou věc neprošetřujeme pro šíření poplašné zprávy, ale pro podezření z trestného činu výtržnictví proti neznámému pachateli," řekl Hulan. Podezření ze šíření poplašné zprávy však policisté zcela nevyloučili. V pondělí dopoledne ještě policisté vyslýchali další svědky.

Úředníci: Detaily jsme neznali

Policie navíc tvrdí, že pražský magistrát měl právo akci zakázat, pokud nebyla v souladu s veškerými parametry a vyhláškami. Tomu se pražský magistrát ale brání s tím, že Konvičkova akce byla nahlášená jako divadelní představení a o všech detailech úředníci nevěděli a neměli ani přesný scénář.

"V současnosti bychom mohli akci zakázat například proto, že jsou dvě stejné nahlášené akce na jednom místě. Nebo kdybychom věděli, že to shromáždění může vyvolat násilí nebo kdyby tam byly rasové podněty,“ řekl Aktuálně.cz Pavel Štefaňák, který v neděli Konvičkovu akci nahlášenou jako divadelní představení po dvaceti minutách přerušil.

"Když chci inscenovat nějakou scénku, mám kostým a mám makety zbraní, tak čeho se tím vlastně dopouštím? My jsme věděli, že to jsou makety, takže to u nás v úřadu nevzbudilo žádnou obavu," dodává úředník.

Cílem nedělního představení Iniciativy Martina Konvičky, které měla připravené na dvě hodiny, bylo podle jejího lídra šokovat. Na Staroměstské náměstí vjela kolem 14:00 vojenská auta, v nichž protagonisté mávali vlajkou Islámského státu a simulovali střelbu z replik zbraní. Vykřikovali při tom hesla jako Alláhu akbar (Bůh je velký). Scénář i rekvizity byly podle Konvičky předem domluveny jak s magistrátem, tak s policií.

Na náměstí propukla panika, protože ne všichni přítomní věděli, že jde o sehranou scénku. Lidé se snažili utíkat a schovat se před případným útokem. Někteří z nich se při útěku údajně zranili.

Stejný svolavatel, Martin Vítek, má na úřadě ohlášené už další shromáždění. Na 11. září plánuje na chodníku před velvyslanectvím Saúdské Arábie v Korunovační ulici akci "s humorem do Mekky – akce proti terorismu a za demokracii".

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy