Kvůli Konvičkovu střílení volalo na policii deset lidí. Věděli jsme, že to jsou makety, říká úředník

Lukáš Prchal Lukáš Prchal, Jan Singer
Aktualizováno 22. 8. 2016 13:47
Na policejní linku 158 se v neděli kvůli happeningu na pražském Staroměstském náměstí obrátila zhruba desítka lidí. Policie i magistrát tvrdí, že akci nebylo možné zakázat. Konvičkova akce byla totiž nahlášená jako divadelní představení a o všech detailech úředníci nevěděli a neměli ani přesný scénář. Policisté celou věc vyšetřují jako podezření z trestného činu výtržnictví proti neznámému pachateli.
Martina Konvička při představení na STaroměstském náměstí.
Martina Konvička při představení na STaroměstském náměstí. | Foto: ČTK

Praha – Kvůli nedělní střelbě na pražském Staroměstském náměstí volalo na policejní linku 158 zhruba deset lidí. Policii nahlašovali zvláštní divadelní představení, které uspořádala Iniciativa Martina Konvičky a během kterého organizátoři zinscenovali okupaci hlavního města samozvaným Islámským státem.

"Byla to spíše informativní volání,“ řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan a dodal, že zbraně, které účastníci v rámci představení použili a kvůli kterým desítky lidí propadly panice a utíkaly z náměstí do přilehlých ulic, nebyly použity v rozporu se zákonem. Zbraně navíc před představením policisté zkontrolovali.

"Podle zákona o zbraních a střelivu jsou airsoftové zbraně povolené v rámci kulturních, divadelních a jiných obdobných akcí," vysvětluje Hulan s tím, že Konvičkovo vystoupení do těchto kategorií spadá.

"Po dnešní (pondělní) dopolední konzultaci se státním zástupcem celou věc neprošetřujeme pro šíření poplašné zprávy, ale pro podezření z trestného činu výtržnictví proti neznámému pachateli," řekl Hulan. Podezření ze šíření poplašné zprávy však policisté zcela nevyloučili. V pondělí dopoledne ještě policisté vyslýchali další svědky.

Úředníci: Detaily jsme neznali

Policie navíc tvrdí, že pražský magistrát měl právo akci zakázat, pokud nebyla v souladu s veškerými parametry a vyhláškami. Tomu se pražský magistrát ale brání s tím, že Konvičkova akce byla nahlášená jako divadelní představení a o všech detailech úředníci nevěděli a neměli ani přesný scénář.

"V současnosti bychom mohli akci zakázat například proto, že jsou dvě stejné nahlášené akce na jednom místě. Nebo kdybychom věděli, že to shromáždění může vyvolat násilí nebo kdyby tam byly rasové podněty,“ řekl Aktuálně.cz Pavel Štefaňák, který v neděli Konvičkovu akci nahlášenou jako divadelní představení po dvaceti minutách přerušil.

"Když chci inscenovat nějakou scénku, mám kostým a mám makety zbraní, tak čeho se tím vlastně dopouštím? My jsme věděli, že to jsou makety, takže to u nás v úřadu nevzbudilo žádnou obavu," dodává úředník.

Cílem nedělního představení Iniciativy Martina Konvičky, které měla připravené na dvě hodiny, bylo podle jejího lídra šokovat. Na Staroměstské náměstí vjela kolem 14:00 vojenská auta, v nichž protagonisté mávali vlajkou Islámského státu a simulovali střelbu z replik zbraní. Vykřikovali při tom hesla jako Alláhu akbar (Bůh je velký). Scénář i rekvizity byly podle Konvičky předem domluveny jak s magistrátem, tak s policií.

Na náměstí propukla panika, protože ne všichni přítomní věděli, že jde o sehranou scénku. Lidé se snažili utíkat a schovat se před případným útokem. Někteří z nich se při útěku údajně zranili.

Stejný svolavatel, Martin Vítek, má na úřadě ohlášené už další shromáždění. Na 11. září plánuje na chodníku před velvyslanectvím Saúdské Arábie v Korunovační ulici akci "s humorem do Mekky – akce proti terorismu a za demokracii".

 

Právě se děje

před 25 minutami

Boeing zaplatí pokutu ve výši desítek milionů korun za montáž vadných součástek. Týkalo se to 133 letadel řady 737 New Generation

Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů (90 milionů korun) za montáž vadných součástek do 133 letadel. V pátek o tom rozhodl americký Federální úřad pro letectví (FAA). Verdikt se týká strojů modelové řady 737 NG (Next Generation). FAA předpokládá podobné nedostatky i u strojů řady MAX, které potkaly dvě smrtelné letecké nehody a nesmějí do vzduchu.

Podle FAA Boeing nedohlédl na dodavatele, aby se řídili firemním systémem kontroly kvality. Konkurentu evropského Airbusu také vyčítá, že stroje přihlásil na závěrečnou kontrolu letecké způsobilosti, ačkoli věděl, že obsahují vadné součástky.

Boeing pochybení nepřiznal, uvedl ale, že si je obav FAA vědom. Firma má nyní 30 dní na to, aby zaplatila pokutu, nebo se odvolala. Boeing uvedl, že věc přezkoumá. Dodal také, že se mu nedostatky již podařilo odstranit u strojů NG. V případě řady MAX se ještě konají kontroly, aby mohly být všechny chybné součástky nahrazeny. V pátek oznámená pokuta se týká jen řady NG, o možných pochybeních u řady MAX úřad zatím nerozhodl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Američané se domnívají, že jejich dron v Libyi sestřelili Rusové

Americká armáda se domnívá, že neozbrojený americký bezpilotní letoun, který se zřítil minulý měsíc poblíž libyjské metropole Tripolisu, ve skutečnosti sestřelila ruská protivzdušná obrana, a požaduje vrácení trosek dronu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na velitelství amerických sil v Africe (AFRICOM).

Sestřelení amerického stroje by podle Reuters zvýraznilo rostoucí silovou roli Moskvy v severoafrické zemi bohaté na energetické zdroje, kde ruští žoldnéři podle pozorovatelů válčí v libyjské občanské války na straně polního maršála Chalífy Haftara. Jeho síly, které podporují vládu v Benghází na východě země, se od dubna snaží dobýt Tripolis, nyní ovládaný mezinárodně uznávanou libyjskou vládou národní jednoty premiéra Faíze Sarrádže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Požár v Prešově hasiči definitivně uhasili až v sobotu ráno, zemřelo při něm pět lidí

Slovenští hasiči dnes ráno zcela uhasili požár ve dvanáctipatrovém bytovém domě v Prešově. "Zásah probíhal celou noc, lokalizaci požáru ohlásil velitel zásahu před půlnocí, před sedmou ráno ohlásil likvidaci požáru," uvedl Hasičský a záchranný sbor na sociální síti. Na místě zasahovalo téměř 90 profesionálních hasičů a více než 25 dobrovolných hasičů s téměř 40 kusy techniky.

"Potvrzeno je zatím pět obětí, další lidé jsou nezvěstní. Jejich počet upřesní policie ve spolupráci s městskou civilní obranou, hasiči a dalšími orgány," napsal na své internetové stránce deník Sme. Zranění podle záchranářů utrpěly více než čtyři desítky lidí. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Film The Irishman za prvních pět dnů vidělo 17 milionů Američanů

Novou gangsterku režiséra Martina Scorseseho nazvanou The Irishman (Irčan) za prvních pět dnů od zveřejnění na Netflixu vidělo zhruba 17,1 milionu Američanů. Uvedla to výzkumná agentura Nielsen. Jedná se o první odhad sledovanosti filmu, který stál v přepočtu téměř 3,6 miliardy korun a je považován za kandidáta na Oscara. Loňský thriller od Netflixu nazvaný Bird Box za prvních pět dnů od vydání si pustilo zhruba 26 milionů Američanů, srovnává Nielsen. Netflix oficiální čísla sledovanosti nezveřejňuje.

Zdroj: Reuters
Další zprávy