reklama
 
 

Novým ředitelem pražské zoo bude zoolog Bobek

1. 12. 2009 13:38
Pražské radě ho doporučila výběrová komise

Praha - Novým ředitelem pražské zoologické zahrady by měl stát zoolog Miroslav Bobek, současný šéfredaktor stanice Leonardo Českého rozhlasu.

Bobka doporučila na svém dnešním jednání výběrová komise. Konečné slovo bude mít pražská rada, která se nástupcem Petra Fejka bude zabývat v nejbližší době.

"Akceptuji rozhodnutí výběrové komise, pan Bobek má zkušenost s řízením lidí, vystudoval biologii, získal ocenění za projekty, které realizoval na poli zoologie. Já to jméno předložím radě a budu pro něj i hlasovat," řekl Aktuálně.cz radní Milan Richter, do jehož kompetence pražská zoo patří.

Ve výběrovém řízení naopak neuspěli ekonom Miroslav Zámečník, někdejší člen ekonomické rady vlády, a bývalý šéfredaktor zpravodajství TV Nova Jan Vávra, kteří s Bobkem postoupili do finále.

Více přiblížit život zvířat

Miroslav Bobek uvedl, že si svého vítězství velmi považuje, protože výběrové řízení bylo velmi silně obsazeno.

"Je to pro mě úžasná zpráva," řekl Aktuálně.cz Bobek. "Jenže v tuto chvíli to je pouze doporučení, takže dalších komentářů se zatím zdržím."

Pokud ho rada na ředitelském místě potvrdí, chtěl by v pražské zoo například více přiblížit návštěvníkům život zvířat v jejich přirozeném prostředí. V jakém prostředí žijí, jaká tam je flóra a fauna, jak jsou zvířata ohrožena nebo jaké jsou kulturní a ekonomické vazby v daném regionu.

"Chtěl bych více zdůrazňovat souvislosti," poznamenal Bobek. "Ještě víc bych pracoval i s tím, že zvířata jsou individuality, mají svá jména, své příběhy."

Pomoci může i technika

Miroslav Bobek je autorem a vedoucím projektu Odhalení, který v pražské zoo začala na podzim 2005. Smyslem této akce bylo přiblížit život goril, které mohli lidé sledovat on-line. Za tento projekt dostal Bobek i Český rozhlas několik cen.

Bobek by chtěl moderní techniku používat při přibližování života zvířat i nadále.

"Mojí snahou bude i zlepšit služby zákazníkům co se týče například dopravy a parkování," řekl Aktuálně.cz Bobek, který chce rovněž více spolupracovat se sousední botanickou zahradu.

Cena za popularizaci vědy

Miroslav Bobek vystudoval zoologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze, od roku 1993 působí v Českém rozhlase.

Od počátku se věnoval popularizaci vědy, za což i obdržel prestižní cenu Akademie věd. Pracoval i jako šéfredaktor Českého rozhlasu 2 - Praha.

Kromě stanice Leonardo řídí Bobek i internetový Český rozhlas Online.

Za čápy do Afriky

V roce 1994 inicioval Bobek projekt Africká odysea, jehož cílem bylo přesně zmonitorovat let čápů černých do teplých krajin. Vybraní ptáci dostali na záda miniaturní vysílačky, takže jejich cestu bylo možné přesně sledovat.

Bobek byl i vedoucím několika výprav, které se za českými čápy vydaly do Mauretánie, Senegalu, Čadu nebo Etiopie.

autoři: Pavel Baroch, Kateřina Eliášová | 1. 12. 2009 13:38

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama