Nový zákon umožní pacientům přát si smrt

tsc
12. 3. 2008 8:55
Vláda má na stole kontroverzní návrh
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Nový zákon o zdravotních službách, o němž bude příští týden rozhodovat vláda, dá lidem možnost stanovit, co se s nimi má dít v situacích, kdy o své léčbě nebudou moci rozhodovat sami. Informovala o tom Mf Dnes s tím, že podle právníků se nejedná o eutanázii, ale o vyjádření přání žít.

Nový zákon uvítala sdružení Koalice pro zdraví a Občanské sdružení na ochranu pacientů. Jeho zástupkyně Vladimíra Bošková však vyjádřila pochybnosti, zda ministerstvo zařídí, aby se lékař o dokumentu dozvěděl.

V Rakousku funguje nepřetržitá služba, která lékaři sdělí, zda se pacient pro podobná opatření rozhodl, či nikoliv. V Česku existuje obdobná služba, která informuje o případech lidí, kteří po smrti odmítají darovat své orgány.

Náměstkyně ministra zdravotnictví uvedla, že se uvažuje o zřízení obdobného registru právě pro případy spojené s přáním žít. Jak však řekla pro MfD, není nutné, aby pro tato vyjádření existoval zvláštní tiskopis, ten neexistuje například ani pro závěť.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků, kteří posílí stávající americký kontingent 35 tisíc mužů a žen ve zbrani. Při úterní návštěvě Německa to oznámil americký ministr obrany Lloyd Austin. Zvýšení počtu vojáků označila Austinova německá kolegyně Annegret Krampová-Karrenbauerová za symbol přátelství. Administrativa bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa chtěla počet amerických vojáků v Německu snížit asi o třetinu, nový demokratický prezident Joe Biden ale stahování pozastavil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy