Nový zákon má dát víc peněz členům aktivních záloh armády

ČTK ČTK
8. 4. 2015 22:35
O členství v zálohách mají lidé poměrně malý zájem, armáda chce přilákat především vysokoškolské studenty.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Příslušníci armádních aktivních záloh by měli dostávat více peněz. Počítá s tím návrh zákona o službě vojáků v záloze, který ve středu schválila vláda. Armáda si od změny slibuje více nových členů aktivních záloh. "Záložáci" by také mohli být nově vysíláni do zahraničních misí, kam dosud jezdí pouze vojáci z povolání. Zákonem se nyní budou zabývat poslanci.

V současné době "záložáci" dostávají odměnu 500 korun měsíčně, při cvičení dále náhradu mzdy a zanedbatelné "kapesné", které je v průměru 25 korun za den cvičení. Nově by měsíční odměna měla být 1000 korun. Za každý den nasazení při cvičení by "záložáci" dostávali plat odpovídající průměrnému tarifu profesionálního vojáka na stejné pozici.

O členství v zálohách mají lidé dlouhodobě poměrně malý zájem. V současné době jich je v nich zařazeno asi 1200, do budoucna jich chce mít armáda až 5000. Přilákat je má zvýšení finanční motivace, peníze hodlá armáda dávat i jejich zaměstnavatelům.

Armáda chce do řad aktivních záloh lákat především vysokoškolské studenty. "S ohledem na jejich věk, vzdělání a tím perspektivu budoucího využití případně i ve služebním poměru vojáka z povolání, i jejich sociální postavení jsou velmi vhodnou a důležitou cílovou skupinou," píše se ve vládním materiálu. Studenti by proto měli dostávat místo měsíční tisícikoruny za každý semestr 10.000 korun. Tedy ročně o 8000 korun více než ostatní členové záloh.

Nově by měli dostávat příspěvek i zaměstnavatelé. Ti dosud často svým pracovníkům účast v zálohách rozmlouvali nebo je nutili si na cvičení brát dovolenou. Nyní za dobu, kdy bude voják v aktivní záloze třeba na cvičení, dostane zaměstnavatel podporu ve výši dvou třetin průměrného hrubého měsíčního platu. Pokud nebude cvičení plánované, obdrží celou částku.

Cvičení se také nově protáhne ze tří na čtyři týdny ročně. Návrh znemožňuje členům záloh, aby ukončili svou službu pouhým doručením výpovědi jako dosud.

Pokud by se armádě podařilo získat plánovaných 5000 členů aktivních záloh, ročně by ji změna přišla podle odhadu na 315 milionů korun. Pokud by byl voják nasazen do operace, náklady na něj vzrostou asi o 520.000 korun. Ministerstvo ale předpokládá, že vzestup nákladů bude pozvolný.

Úřad v předkládací zprávě argumentuje, že jeden profesionální voják armádu stojí 571.500 korun, u vojáka v záloze by to po přijetí zákona bylo 153.000 korun ročně. "Při navýšení počtu vojáků v aktivní záloze o 4000 osob dojde k naplnění schopností odpovídající 1500 vojáků z povolání při současné úspoře nákladů asi 240 milionů korun ročně," uvedlo ministerstvo.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Při útoku na severozápadě Kamerunu zemřelo 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti

Při útoku na vesnici Ntumbo na severozápadě Kamerunu přišlo o život alespoň 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti. S odvoláním na sdělení OSN o tom informoval zpravodajský server BBC. Útok se stal už v pátek a zatím se k němu nikdo nepřihlásil. Kamerunská vláda, která v regionu už několik let bojuje proti povstalcům, jakýkoli podíl na násilí odmítla.

James Nunan z Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) uvedl, že zavražděna byla mimo jiné těhotná žena a 14 dětí. Devíti z nich ještě nebylo ani pět let.

Hlavní opoziční strana Hnutí za obnovu Kamerunu (MRC) z útoku obvinila bezpečnostní složky a kamerunskou vládu. Kamerunská armáda obvinění odmítla.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Policie evakuuje desítky lidí z bytových domů kolem zábavního parku Mirakulum v Milovicích na Nymbursku, při výkopových pracích se našla letecká puma.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 19 minutami

V Brně se srazily dvě tramvaje, celkem pět zraněných

Pět lidí se zranilo při srážce dvou tramvají v Křížové ulici v Brně. Tři zranění skončili v nemocnici. Ulice je uzavřená, omezení se dotklo šesti linek městské hromadné dopravy, a to tramvajových 2, 5, 6 a autobusových 44, 82 a 84. V obou tramvajích cestovalo dohromady 200 lidí, řekl provozní ředitel brněnského dopravního podniku Jan Seitl. Dopravní podnik by podle něj chtěl obnovit provoz kolem 10:00. 

Další zprávy