reklama
 
 

Bém ovládl ODS v Praze. Pomohlo mu zákulisí a Jančík

10. 11. 2009 19:20
Pavl Bém se utkal o předsedu ODS s radním Rudolfem Blažkem. 64:56

Praha - Šéfem ODS v Praze zůstává Pavel Bém. Svého vyzyvatele, radního Rudolfa Blažka, na dnešním volebním sjezdu strany porazil v poměru 64:56 hlasů.

Zaplatil za to hodně vysokou cenu. Pro podporu si musel dojít za kontroverzním smíchovským starostou Milanem Jančíkem. Hlasy mu v kuloárech sháněl i podnikatel a někdejší radní Prahy 10 Tomáš Hrdlička, kdysi stíhaný pro korupční jednání.

"Shánět si hlasy není nic špatného a pozoruhodného. Neřekl bych, že to byly zákulisní dohody, ale politické dohody, které jsou součástí každého volebního příběhu," řekl Aktuálně.cz Bém.

Že to byl právě Hrdlička, který Bémovi k vítězství pomohl, se ukázalo vzápětí. Před novináři ukázal papír, na kterém byly přesně sepsány hlasy pro Béma. "Nevychází mi to o hlas, jeden je dokonce navíc," chlubil se Hrdlička.

Bém je předseda, Jančík místopředseda

Čím Bém za své znovuzvolení zaplatil, se ukázalo asi hodinu poté. Jančík, kterého vyšetřovala několikrát policie a který čelil obvinění z nabírání tzv. černých duší, aby ovládl Prahu 5, získal 100 hlasů a stal se místopředsedou.

Poražený Blažek se ve volbách o posty místopředsedů odmítl ucházet. "Sice jsem získal podporu většiny oblastí v Praze, osmi z 15, ale bohužel jsem nepřesvědčil delegáty v sále, takže nezbývá mi nic než to respektovat," vysvětloval Blažek. 

Neodpustil si ale malou mstu. Právě "jeho" hlasy dopomohly Jančíkovi k masivní podpoře, což by Bémovi mohlo uškodit v nadcházejících parlamentních volbách. 

Magistrát nebo parlament

Bém musel slíbit ještě jednu věc. Pokud bude zvolen poslancem, opustí křeslo primátora a nebude už znovu kandidovat. Bém ale okolo tohoto slibu mlží.

"Já si nedovedu dlouhodbě představit souběh funkcí primátora a poslance," řekl Aktuálně.cz. Neupřesnil ale, zda by se byl ochoten vzdát funkce poslance nebo právě primátora.

autor: Kateřina Eliášová | 10. 11. 2009 19:20

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama