Bém ovládl ODS v Praze. Pomohlo mu zákulisí a Jančík

Kateřina Eliášová
10. 11. 2009 19:20
Pavl Bém se utkal o předsedu ODS s radním Rudolfem Blažkem. 64:56
Pavel Bém zvítězil. Za každou cenu
Pavel Bém zvítězil. Za každou cenu | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Šéfem ODS v Praze zůstává Pavel Bém. Svého vyzyvatele, radního Rudolfa Blažka, na dnešním volebním sjezdu strany porazil v poměru 64:56 hlasů.

Zaplatil za to hodně vysokou cenu. Pro podporu si musel dojít za kontroverzním smíchovským starostou Milanem Jančíkem. Hlasy mu v kuloárech sháněl i podnikatel a někdejší radní Prahy 10 Tomáš Hrdlička, kdysi stíhaný pro korupční jednání.

"Shánět si hlasy není nic špatného a pozoruhodného. Neřekl bych, že to byly zákulisní dohody, ale politické dohody, které jsou součástí každého volebního příběhu," řekl Aktuálně.cz Bém.

Že to byl právě Hrdlička, který Bémovi k vítězství pomohl, se ukázalo vzápětí. Před novináři ukázal papír, na kterém byly přesně sepsány hlasy pro Béma. "Nevychází mi to o hlas, jeden je dokonce navíc," chlubil se Hrdlička.

Bém je předseda, Jančík místopředseda

Čím Bém za své znovuzvolení zaplatil, se ukázalo asi hodinu poté. Jančík, kterého vyšetřovala několikrát policie a který čelil obvinění z nabírání tzv. černých duší, aby ovládl Prahu 5, získal 100 hlasů a stal se místopředsedou.

Kontroverzní starosta Milan Jančík se stal výměnou za hlasy pro Béma místopředsedou pražské ODS
Kontroverzní starosta Milan Jančík se stal výměnou za hlasy pro Béma místopředsedou pražské ODS | Foto: Ludvík Hradilek

Poražený Blažek se ve volbách o posty místopředsedů odmítl ucházet. "Sice jsem získal podporu většiny oblastí v Praze, osmi z 15, ale bohužel jsem nepřesvědčil delegáty v sále, takže nezbývá mi nic než to respektovat," vysvětloval Blažek. 

Neodpustil si ale malou mstu. Právě "jeho" hlasy dopomohly Jančíkovi k masivní podpoře, což by Bémovi mohlo uškodit v nadcházejících parlamentních volbách. 

Magistrát nebo parlament

Bém musel slíbit ještě jednu věc. Pokud bude zvolen poslancem, opustí křeslo primátora a nebude už znovu kandidovat. Bém ale okolo tohoto slibu mlží.

"Já si nedovedu dlouhodbě představit souběh funkcí primátora a poslance," řekl Aktuálně.cz. Neupřesnil ale, zda by se byl ochoten vzdát funkce poslance nebo právě primátora.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy