Před 20 lety Ladislav Loebe ochrnul. Nevzdal to, teď ale potřebuje pomoc

Před 20 lety Ladislav Loebe ochrnul. Nevzdal to, teď ale potřebuje pomoc
Uživit se a být nezávislý. To byl cíl, k němuž se upnul už v nemocnici. Dnes má vlastní byt, zase řídí auto…
Do Berlína se vypravil s kamarády „vozmeny“. „Nejdříve jsme ale museli vybojovat s Českými drahami výjimku, protože podle jejich předpisů mohou v jednom vlaku cestovat jen dva vozíčkáři. A my byli čtyři.“
Má rád léto a cestování. Na cestovatelské výpravy se vydává s přáteli, ale nebojí se ani samoty.
„Všude se najdou lidé, kteří jsou ochotní vozmenovi pomoci. Nejlepší to bylo v Turecku. Tam mě prostě kolemjdoucí naložili na záda a přes těch 200 schodů mě přenesli.“
Foto: archiv Ladislava Loebeho
Domácí Domácí
12. 1. 2021 10:00
Těžký úraz při autonehodě ho upoutal ve 23 letech na vozík. Původně vyučený truhlář nechtěl být nikomu na obtíž, a tak vystudoval obchodní akademii a právnickou fakultu a dnes pracuje v centru pro handicapované. Novoroční sbírka, kterou pořádá Konto Bariéry společně s Aktuálně.cz, pomůže Ladislavu Loebemu zdolat další překážku. Potřebuje nový vozík.

Moment, který ho odsoudil k vozíku, si nepamatuje. Po autonehodě se probudil na ARO úrazové nemocnice v Brně a nemohl se pohnout. "Jako bych byl v betonu. Divný pocit, když nehnete ani malíčkem. Zbyly mi jen oči. A šílené sny. Asi za to mohla sedativa a šok. A to jsem ještě nevěděl, že je to na doživotí," svěřuje se Ladislav Loebe, ale nezní to tragicky. Lehce se usmívá, když ve svém prostorném bytě v brněnských Řečkovicích vaří kávu a vypráví o martyriu, kterým musel jako každý kvadruplegik projít.

Utrpěl zlomeniny krčních obratlů C5 a C6, což způsobilo poškození míchy a ochrnutí končetin. Nezvratitelné. Verdikt lékařů nedával naději, když pacienta posílali po půl roce do rehabilitačního ústavu v Luži-Košumberku.

"Dlouho jsem byl jako v bublině, mozek nebral realitu. Vše se přece spraví, vyléčím se! Na spinálce vedle mne ležel pán, který měl podobné zranění, lepšil se - až se postavil. Já? Žádné pokroky. A tak jsem při jednom cvičení zavtipkoval: 'Co kdybychom zkusili thajskej box?' Fyzioterapeutka zvedla obočí: 'Ty jseš velkej optimista, co?' V tu chvíli mi to docvaklo. Všecko je v… Však, víte kde," vzpomíná.

Když tělo neposlouchá

Bylo mu teprve třiadvacet, bezstarostný kluk, trochu divoký, zamilovaný. Rád tancoval, chodil do posilovny, boxoval, plaval. A teď se měl smířit s tím, že bude závislý na druhých…

"V Luži a v centru Paraple mne naučili, jak žít na vozíku. Díky nim jsem přestal naříkat, proč jsem tam na silnici radši neumřel. Ale stejně byl návrat domů krušný. Táta a bratři většinou nebyli doma, zbyla maminka. Neměli jsme žádné pomůcky, jen dostat mě do vany byla bitva. Nakonec jsme to spolu vybojovali," popisuje.

Samostatnost. To byl první úkol. A k tomu potřeboval fyzičku. "Naštěstí jsem byl zvyklý cvičit, nemusel jsem se nutit. Jen bylo třeba si srovnat v hlavě, že nové tělo moc neposlouchá."

Nejprve sotva zvedl ruku k hrazdičce nad postelí, dnes posiluje, vesluje na trenažéru a denně "uběhne" na vozíku tříkilometrové kolečko. "Mám funkční jedno rameno a jednu ruku. Druhá je použitelná napůl, taková hůlčička. Od prsou dolů už nic. Ramenní pletence a část zad musí tedy utáhnout celé tělo. Podle toho jsem si musel dávkovat cvičení, pak už to bylo o trpělivosti a výdrži," vysvětluje Ladislav.

Ze stoprocentního "ležáka" se za deset let vypracoval do takové kondice, že si mohl zažádat o bezbariérový byt. Dekret od městského úřadu dostal jako vánoční dárek v roce 2011. "Asistenti mi pomáhají s domácností, s hygienou, ale pro mne je důležité, že pak odejdou. Pocit svobody je zásadní. Proto rád sportuju a cestuju. Jedu sám krajinou a jsem šťastný," říká.

Restart: právnická fakulta

Svoboda, věčným nadužíváním už lehce "znehodnocený" pojem, získává s Ladislavem Loebem na původním akcentu. Tahle vymoženost ovšem také něco stojí.

"To mi došlo, když jsem dostal výměr na invalidní důchod. Tři tisíce korun, na to jsem měl nárok po třech letech, které jsem po učňáku odpracoval. A i když jsem pak získal od státu příspěvek na mobilitu a asistenci, bylo jasné, že se sám neuživím, budu dál viset na krku mamince," vysvětluje. Ještě se nedokázal sám usadit na vozíku, ale už věděl, že musí zapomenout na truhlařinu a najít si novou profesi.

Foto: archiv Ladislava Loebeho

Měl štěstí - motivací mu byl spolužák z učiliště, který vystudoval žurnalistiku a sociální vědy na Masarykově univerzitě. "Jednou se objevil na prahu jako asistent, který mi přišel pomoct. Čao, vole, povídá, co jsi to prováděl? A než jsem se nadál, bavili jsme se o tom, kde složím maturitu."

Ladislav Loebe vystudoval dálkově obchodní akademii v Žatci a posléze právnickou fakultu v Brně. "Deset roků v knihách. Byly chvíle, kdy jsem s tím chtěl praštit. Ale přece jsem ty, kteří rozhodli o mém přijetí, nemohl zklamat. Vysoká škola byl restart! V prvním ročníku jsem získal bydlení na kolejích, dokonce jsem tam mohl zůstávat i o prázdninách. Maminka si vydechla."

Vozík je jako boty

Od roku 2014 pracuje Ladislav Loebe v brněnském paracentru Fenix, které pomáhá lidem s postižením míchy. Kdysi tady sám hledal pomoc, dnes zastává funkci předsedy spolku, zajišťuje mu právnické služby a zároveň má na starosti poradnu pro handicapované.

Ta funguje i v těchto dnech, kdy je centrum kvůli pandemii covidu-19 uzavřeno. Na dotazy klientů Ladislav Loebe odpovídá on-line nebo po telefonu, radí ve složitějších právnických otázkách nebo prostě jen vysvětluje, kde získat příspěvek na vozík…

"Vozík! Pro nás, vozmany, zásadní věc. Asi jako jsou pro vás boty. Každý zdravý člověk jich má několik párů, ne-li desítky párů. Teď si představte, že nám na vozík přispěje pojišťovna jen jednou za pět let. A jelikož nejsem bohatý, sedím tedy pět roků na tom jednom vozíku od rána do večera, doma i v práci, každý den ho nakládám a vykládám z auta, někdy i několikrát, jezdím s ním po ulicích, trénuju. To nemůže vydržet. Už se mi také rozbil. A protože je to vozík zhotovený na míru v Německu, čekal jsem půl roku na opravu a zatím si musel půjčit jiný. To byla velká zátěž na záda, svaly," popisuje.

Foto: archiv Ladislava Loebeho

Vozík Ladislava Loebeho stál před čtyřmi lety 80 tisíc korun. Polovinu zaplatila pojišťovna, druhou hradil sám. To je maximum, co z platu právníka pracujícího pro neziskovou organizaci zvládá, zvláště když ještě splácí statisícovou půjčku na auto. Pojišťovna sice vozíčkářům také jednou za sedm let přispěje na automobil, ale oněch 200 tisíc korun je jen zlomek skutečné ceny vozidla, které musí být speciálně upraveno a vybaveno výsuvnou rampou, má-li jej obsluhovat sám kvadruplegik.

"Většina vozmenů, chtějí-li žít aktivně a nesedět jen před televizí, si tedy prostě musí peníze půjčit a splácet. Anebo požádat o pomoc neziskové organizace, veřejnost," shrnuje Ladislav Loebe. To radí klientům paracentra Fenix a k tomu se odhodlal sám.

Cesta do lesa

Ladislav Loebe se loni na podzim obrátil s žádostí o pomoc na Nadaci Charty 77 - Konto Bariéry. Ta společně s Aktuálně.cz pořádá veřejnou sbírku, jejíž výtěžek bude sloužit k nákupu nového vozíku pro tohoto nezdolného muže.

"Svoboda? To je momentálně oněch 200 tisíc korun na nový vozík. Je to lepší typ, z odlehčených materiálů, vybavený náhradními koly na zimu a také zvláštním kolečkem vepředu, které pomáhá překonat obrubníky a překážky na nezpevněném terénu," vypočítává a mimoděk pohlédne z okna k lesnatým kopcům.

"Asi vám to přijde neuvěřitelné: i když jsem už sám projel řadu evropských měst, strašně dlouho jsem nebyl v lese. Přitom ho tak miluju. Ticho, klid, klenba stromů. Kdykoliv se k lesu vydám, objeví se dříve nebo později na cestě kámen nebo jiná překážka a jsem v koncích. S novým vozíkem tam konečně dojedu," dodává Ladislav.

Doplnění:

Za pouhých 24 hodin se na transparentním účtu Konta Bariéry sešlo více než 180 tisíc korun pro Ladislava Loebeho. Sbírka, kterou nadace uspořádala společně s Akuálně.cz se setkala s velkým ohlasem. "To je sen! Neuvěřitelné. Jen těžko hledám slova, jak vám poděkovat," reagoval Ladislav Loebe na dobrou zprávu. 

Protože se ve sbírce sešlo více peněz, než kolik sám potřebuje, souhlasí s tím, že zbylé peníze daruje Konto Bariéry jinému žadateli o pomoc. Přibližně 80 tisíc korun tedy získá devětačtyřicetiletý Miloš Bouška z východních Čech. Další nezdolný kvadruplegik se závodně věnuje rugby, peníze tedy využije na koupi nového sportovního vozíku.

Děkujeme za pomoc.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Rychlobruslařka Hrůzová Sejpalová byla pátá na ME na krátké dráze

Nejlepší česká rychlobruslařka na krátké dráze Michaela Hrůzová Sejpalová obsadila na mistrovství Evropy v Gdaňsku páté místo v závodu na 1500 metrů a zaznamenala nejlepší individuální výsledek v kariéře. Zvítězila Suzanne Schultingová z Nizozemska.

Hrůzová Sejpalová postoupila do finále z druhého místa v semifinálové jízdě, v níž jí k úspěchu pomohl i pád tří soupeřek. V boji o medaile ji od bronzu dělila sekunda.

Mezi muži se Zdeněk Sejpal probojoval do finále B, ve kterém skončil šestý, a celkově obsadil 13. místo.

před 37 minutami

Sáblíková byla na SP v Heerenveenu devátá v závodu na 1500 metrů

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila 9. místo v závodu na 1500 metrů na Světovém poháru v Heerenveenu. Z vítězství se radovala Brittany Boweová z USA. Druhá Češka na startu Nikola Zdráhalová zajela šestnáctý čas.

Třiatřicetiletá Sáblíková se v premiérovém SP v této sezoně představila v páté rozjížďce společně s Isabelle Weidemannovou z Kanady, porazila ji a zároveň vylepšila své letošní maximum z minulého týdne z vícebojařského ME. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka zajela čas 1:55,48 minuty.

O devět let mladší Zdráhalová nastoupila na led v komplexu Thialf hned po reprezentační kolegyni a příliš se jí nedařilo. Za výkonem z minulého týdne zaostala o 0,89 sekundy.

Boweová se jako jediná dostala časem pod hranici 1:54 minuty. Druhá skončila domácí hvězda Ireen Wüstová, jež před týdnem nestartovala na kontinentálním šampionátu, protože se neprobojovala do nizozemského výběru. Třetí skončila čerstvá mistryně Evropy Antoinette de Jongová.

před 38 minutami

Český dvojbob skončil v závodě SP v Königssee čtrnáctý

Dominik Dvořák s Dominikem Suchým v závodě Světového poháru dvojbobů v Königssee obsadili 14. místo a v novém roce stále čekají na umístění v nejlepší desítce. Pro desáté vítězství v sezoně si dojel Francesco Friedrich z Německa.

Dvořák ve dvou jízdách zaznamenal celkový čas 1:40,27 a na vítěze ztratil přes sekundu a půl. Od desátého místa osmadvacetiletého pilota dělilo 13 setin sekundy. Český dvojbob potřetí za sebou skončil mimo nejlepší desítku, ve které naopak v prosinci nechyběl ve čtyřech závodech za sebou. Jeho maximem v ročníku je čtvrté místo.

Nadvládu v dosavadním průběhu Světového poháru potvrdil Friedrich, který si v Königssee dojel pro desáté vítězství v jedenácti závodech. Dnes vyhrál o dvě desetiny před krajanem Johannesem Lochnerem, třetí říčku obsadil už s téměř sekundovou ztrátou Benjamin Maier z Rakouska.

SP v jízdě na bobech v Königssee (Německo):

Muži - dvojboby: 1. Friedrich, Margis 1:38,69 (49,40+49,29), 2. Lochner, Franke (všichni Něm.) -0,20 (49,45+49,44), 3. Maier, Hubar (Rak.) -0,96 (49,81+49,84), …14. Dvořák, Suchý (ČR) -1,59 (50,31+49,97).

Průběžné pořadí SP (po 11 z 12 závodů): 1. Friedrich 2460 b., 2. Lochner 2269, 3. Vogt (Švýc.) 1794, 4. Dvořák 1688.

před 54 minutami

Norové při návratu do SP získali ve skiatlonu všech šest medailí

Norská reprezentace v běhu na lyžích při návratu do Světového poháru po téměř dvou měsících zcela ovládla skiatlon v Lahti. V závodě žen na 2×7,5 km zvítězila Therese Johaugová před Helene Marií Fossesholmovou a Heidi Wengovou. Jejich týmoví kolegové na dvojnásobné trati si rozebrali medaile v pořadí Emil Iversen, Sjur Röthe, Paal Golberg.

Závody SP v běhu na lyžích v Lahti (Finsko) - skiatlon:

Muži (2×15 km):

1. Iversen 1:10:18,4, 2. Röthe -0,4, 3. Golberg -6,6, 4. Krüger (všichni Nor.) -9,5, 5. Bolšunov (Rus.) -20,9, 6. Holund (Nor.) -28,7, 7. Cologna (Švýc.) -32,8, 8. Niskanen (Fin.) -33,0, 9. Burman (Švéd.) -35,8, 10. Moch (Něm.) -41,8.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Bolšunov 1391, 2. Jakimuškin (Rus.) 660, 3. Manificat (Fr.) 588, 4. Melničenko 571, 5. Bělov 562, 6. Malcev (všichni Rus.) 525, …42. Novák 105, 77. Šeller 24, 91. Pechoušek 10, 94. Černý 10, 95. Kalivoda 8, 102. Fellner 5, 103. Knop (všichni ČR) 5.

Ženy (2×7,5 km):

1. Johaugová 37:45,1, 2. Fossesholmová -28,1, 3. H. Wengová (všechny Nor.) -29,6, 4. Anderssonová (Švéd.) 29,7, 5. Digginsová (USA) -30,1, 6. Něprjajevová (Rus.) -1:02,5, 7. Kallaová (Švéd.) -1:02,8, 8. Stadloberová (Rak.) -1:02,8, 9. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:02,8, 10. Kalvaaová (Nor.) -1:07,4.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Digginsová 991, 2. Brennanová (USA) 824, 3. Stupaková 802, 4. Sorinová (obě Rus.) 780, 5. Anderssonová 743, 6. Něprjajevová 715, …16. Razýmová 310, 38. Janatová 92, 46. Beranová 53, 65. Hynčicová 20, 73. P. Nováková (všechny ČR) 12.

Další zprávy