Obrazem: Vlčí mák je symbolem sbírky na pomoc válečným veteránům od roku 1921

Obrazem: Vlčí mák je symbolem sbírky na pomoc válečným veteránům od roku 1921
Výsadkář čs. paradesantní brigády a veterán bojů o Dukelský průsmyk Jozef Gula.
Vanda Biněvská jako příslušnice 2. čs. paradesantní brigády v SSSR.
Veteráni bojů od Dukly se shodují v jednom: největší hrdinství prokazovaly ženy-zdravotnice, které se opakovaně vracely do předních linií pro zraněné vojáky anebo je pod palbou ošetřovaly.
Květ vlčího máku - symbol celosvětového Dne válečných veteránů. Jeho zakoupením přispějete do sbírky na pomoc válečným veteránům a invalidům. Sbírku pořádá Paměť národa.
Foto: ČTK
Jan Gazdík dap Jan Gazdík, dap
8. 11. 2020 16:39
V letech druhé světové války bojovali za naši svobodu a nasazovali za nás životy, dnes bychom je proto měli - zvláště v době koronavirové pandemie - podpořit my. Českých válečných veteránů žije už jen 276 a s každým dnem jich ubývá. K celosvětovému Dni veteránů 11. listopadu pořádá i letos Paměť národa sbírku na pomoc válečným veteránům a invalidům. Zakoupením vlčího máku můžete přispět i vy.

Nacistům se za druhé světové války postavilo 150 000 Čechoslováků. Tolik stručná připomínka na adresu demagogů, kteří hlásají, že Češi vždy sklonili hlavy před agresorem. Tisíce z těchto hrdinů padly na východní či západní frontě, ale i na Blízkém východě. A rovněž kvůli nim si od roku 1921 v demokratických zemích připomínají celosvětový Den válečných veteránů.

Z těch sto padesáti tisíc žije dnes podle ministerstva obrany už jen 276 českých válečných veteránů a vzhledem k věku jich každým dnem ubývá. Tito hrdinové jsou přitom podle historiků mimořádně cennou pamětí národa o tom, jak lze překonat i ty nejtragičtější a nejbolestnější okamžiky a nepropadnout beznaději a slabošství. V tomhle nám vždy byli, jsou a budou vzorem.

Připomeňme si proto i v dnešní fotogalerii příběh jedno z nich - Jozefa Guly, výsadkáře 2. paradesantní brigády čs. armádního sboru v SSSR. A třeba v osobě parašutistky Vandy Biněvské statečnost tisíců žen, které v boji za svobodu a demokracii za mužskými protějšky v ničem nezaostávaly, a naopak je i leckdy překonávaly. Třeba i jako zdravotnice, radistky anebo i odstřelovačky v karpatsko-dukelské operaci, o které je i tato fotogalerie.

 

Právě se děje

Další zprávy