Obrazem: Vlčí mák je symbolem sbírky na pomoc válečným veteránům od roku 1921

Obrazem: Vlčí mák je symbolem sbírky na pomoc válečným veteránům od roku 1921
Výsadkář čs. paradesantní brigády a veterán bojů o Dukelský průsmyk Jozef Gula.
Vanda Biněvská jako příslušnice 2. čs. paradesantní brigády v SSSR.
Veteráni bojů od Dukly se shodují v jednom: největší hrdinství prokazovaly ženy-zdravotnice, které se opakovaně vracely do předních linií pro zraněné vojáky anebo je pod palbou ošetřovaly.
Květ vlčího máku - symbol celosvětového Dne válečných veteránů. Jeho zakoupením přispějete do sbírky na pomoc válečným veteránům a invalidům. Sbírku pořádá Paměť národa.
Foto: ČTK
Jan Gazdík dap Jan Gazdík, dap
8. 11. 2020 16:39
V letech druhé světové války bojovali za naši svobodu a nasazovali za nás životy, dnes bychom je proto měli - zvláště v době koronavirové pandemie - podpořit my. Českých válečných veteránů žije už jen 276 a s každým dnem jich ubývá. K celosvětovému Dni veteránů 11. listopadu pořádá i letos Paměť národa sbírku na pomoc válečným veteránům a invalidům. Zakoupením vlčího máku můžete přispět i vy.

Nacistům se za druhé světové války postavilo 150 000 Čechoslováků. Tolik stručná připomínka na adresu demagogů, kteří hlásají, že Češi vždy sklonili hlavy před agresorem. Tisíce z těchto hrdinů padly na východní či západní frontě, ale i na Blízkém východě. A rovněž kvůli nim si od roku 1921 v demokratických zemích připomínají celosvětový Den válečných veteránů.

Z těch sto padesáti tisíc žije dnes podle ministerstva obrany už jen 276 českých válečných veteránů a vzhledem k věku jich každým dnem ubývá. Tito hrdinové jsou přitom podle historiků mimořádně cennou pamětí národa o tom, jak lze překonat i ty nejtragičtější a nejbolestnější okamžiky a nepropadnout beznaději a slabošství. V tomhle nám vždy byli, jsou a budou vzorem.

Připomeňme si proto i v dnešní fotogalerii příběh jedno z nich - Jozefa Guly, výsadkáře 2. paradesantní brigády čs. armádního sboru v SSSR. A třeba v osobě parašutistky Vandy Biněvské statečnost tisíců žen, které v boji za svobodu a demokracii za mužskými protějšky v ničem nezaostávaly, a naopak je i leckdy překonávaly. Třeba i jako zdravotnice, radistky anebo i odstřelovačky v karpatsko-dukelské operaci, o které je i tato fotogalerie.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 4 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy