Obrazem: Vlčí mák je symbolem sbírky na pomoc válečným veteránům od roku 1921

Obrazem: Vlčí mák je symbolem sbírky na pomoc válečným veteránům od roku 1921
Výsadkář čs. paradesantní brigády a veterán bojů o Dukelský průsmyk Jozef Gula.
Vanda Biněvská jako příslušnice 2. čs. paradesantní brigády v SSSR.
Veteráni bojů od Dukly se shodují v jednom: největší hrdinství prokazovaly ženy-zdravotnice, které se opakovaně vracely do předních linií pro zraněné vojáky anebo je pod palbou ošetřovaly.
Květ vlčího máku - symbol celosvětového Dne válečných veteránů. Jeho zakoupením přispějete do sbírky na pomoc válečným veteránům a invalidům. Sbírku pořádá Paměť národa.
Foto: ČTK
Jan Gazdík dap Jan Gazdík, dap
8. 11. 2020 16:39
V letech druhé světové války bojovali za naši svobodu a nasazovali za nás životy, dnes bychom je proto měli - zvláště v době koronavirové pandemie - podpořit my. Českých válečných veteránů žije už jen 276 a s každým dnem jich ubývá. K celosvětovému Dni veteránů 11. listopadu pořádá i letos Paměť národa sbírku na pomoc válečným veteránům a invalidům. Zakoupením vlčího máku můžete přispět i vy.

Nacistům se za druhé světové války postavilo 150 000 Čechoslováků. Tolik stručná připomínka na adresu demagogů, kteří hlásají, že Češi vždy sklonili hlavy před agresorem. Tisíce z těchto hrdinů padly na východní či západní frontě, ale i na Blízkém východě. A rovněž kvůli nim si od roku 1921 v demokratických zemích připomínají celosvětový Den válečných veteránů.

Z těch sto padesáti tisíc žije dnes podle ministerstva obrany už jen 276 českých válečných veteránů a vzhledem k věku jich každým dnem ubývá. Tito hrdinové jsou přitom podle historiků mimořádně cennou pamětí národa o tom, jak lze překonat i ty nejtragičtější a nejbolestnější okamžiky a nepropadnout beznaději a slabošství. V tomhle nám vždy byli, jsou a budou vzorem.

Připomeňme si proto i v dnešní fotogalerii příběh jedno z nich - Jozefa Guly, výsadkáře 2. paradesantní brigády čs. armádního sboru v SSSR. A třeba v osobě parašutistky Vandy Biněvské statečnost tisíců žen, které v boji za svobodu a demokracii za mužskými protějšky v ničem nezaostávaly, a naopak je i leckdy překonávaly. Třeba i jako zdravotnice, radistky anebo i odstřelovačky v karpatsko-dukelské operaci, o které je i tato fotogalerie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Florbalistky vstoupily do MS výhrou nad Švýcarskem 5:2

České florbalistky vstoupily do mistrovství světa ve švédské Uppsale výhrou 5:2 nad Švýcarskem. V repríze neúspěšného semifinále z minulého šampionátu v Neuchatelu tak oplatily obhájkyním stříbra porážku 6:7 v prodloužení. Vítěznou branku vstřelila ve 43. minutě debutantka na MS Pavlína Bačová. Druhý zápas v základní skupině A čeká svěřenkyně trenéra Saschy Rhynera v pondělí od 19:00 proti Polsku.

Jako první se v utkání radovaly Švýcarky, které otevřely skóre v 7. minutě. Bekhendový pokus Corin Rüttimanové se od zadního mantinelu odrazil k Julii Suterové, která u pravé tyče snadno skórovala do odkryté branky Jany Christianové. V polovině úvodní třetiny Češky odpověděly. Michaela Mlejnková bekhendovým pokusem Moniku Schmidovou ještě nepřekonala, ale z dorážky se prosadila Karolína Suchá a při svém premiérovém startu na MS hned oslavila branku.

V polovině utkání zlikvidovala Christianová šanci Rüttimanové, vzápětí se Švýcarky ubránily při jediném oslabení duelu při trestu Chiary Gredigové a odolaly i při šanci kapitánky Elišky Krupnové. V 39. minutě nejdříve trefila Michelle Wikiová levou tyč a z dorážky Isabelle Gerigová i tu pravou. Z protiútoku po přihrávce Martiny Řepkové otočila stav Mlejnková.

Po 74 sekundách třetí třetiny našla Rüttimanová dlouhou přihrávkou Wikiovou, která pohotovou střelou vyrovnala. Za 78 vteřin ale opět Rhynerův výběr vedl a postarala se o to střelou přes obránkyni Florinu Martiovou Bačová.

Švýcarky při snaze o vyrovnání Christianovou nepřekonaly, naopak v 52. minutě po přečíslení po přihrávce Denisy Ratajové zvýšila náskok do odkryté branky Krupnová. V čase 53:24 neproměnila trestné střílení Gerigová, naopak Vendula Beránková 29 sekund před koncem z penalty dovršila výsledek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy