Novodobý skaut: Bude znát internet, morseovku ne

20. 4. 2007 0:00
Skautské hnutí oslavuje stoleté výročí
Tomáš Hanák slavil se skautem na Petříně
Tomáš Hanák slavil se skautem na Petříně | Foto: Ludvík Hradilek

Čtěte o skautu
Autor fotografie: Antonín Svojsík

Čtěte o skautu

HISTORIE

  • Před sto lety vzniklo skautské hnutí. V létě 1907 uspořádal britský důstojník Robert Baden-Powell první skautský tábor na světě. Pozval na něj 22 chlapců, aby je naučil životu v přírodě.
  • Od té doby už je následovalo přes půl miliardy lidí.
  • Mezi nimi i nespočet osobností, které se zapsaly do dějin. Skauty bylo několik amerických prezidentů včetně toho současného, královna Alžběta II., režisér Steven Spielberg anebo třeba zakladatel Microsoftu Bill Gates.
  • Do Česka dorazil skauting se čtyřletým zpožděním. V roce 1911 ho z Anglie přivezl Antonín Svojsík. Rozkvět zažil za prnví republiky, pak se třikrát musel potýkát s nepřízní totalitních režimů. I přes to jím prošlo na půl milionu lidí.
  • Skautský šátek nosil bývalý prezident Václav Havel, předsedkyně Akademie věd Helena Illnerová anebo kněz Tomáš Halík.

----------------------------------

PROGRAM OSLAV

  • Objevte svět
  • 21. dubna od 11 do 17 hod, Staroměstské náměstí
  • koncert v centru Prahy - hudba pěti kontinentů, tanečníci a závěrečný koncert Ready Kirken, hry a soutěže
  • Šátkový svatý Jiří
  • 24. dubna 2007
  • tisíce skautů vyjdou na svátek svého patrona do ulic, školy nebo do práce se skautským šátkem
  • Šátky osobností
  • jaro podzim 2007
  • 100 osobností veřejného života, které prošly skautem, navrhlo originální skautský šátek (Václav Havel, Jiří Stránský, ad).; šátky budou k vidění na na pražské výstavě a na internetu, kde je bude možné vydražit
  • Světové jamboree, Hrabství Essex, Velká Británie
  • 27. července 8. srpna 2007
  • Skautské "olympijské hry" setkání 40 tisíc skautů ze 155 zemí světa

Praha - S oslavou stoletého výroční řeší skautské hnutí problém, že mu ubývá následovníků. Za poslední léta ztratil český skautský svaz Junák přes 30 procent členů.

V ústředí Junáka proto vzniká už dva roky nový výchovný program, který by měl skauting proměnit. Od léta se má prověřovat v oddílech, v roce 2009 pak definitivně schválit.

"Hlavní zásadou skautingu zůstane rozvoj osobnosti na základě mravních hodnot," říká člen junáckého ústředí Roman Šantora, který se na tvorbě nového programu podílí. "Měníme ale způsob, jak k tomu dojít." 

Uzlů se nevzdáme

Zcela zjednodušeně se Junák pokouší otočit směr od polovojenských dovedností ke znalostem, které vyžaduje informační společnost.  

V nové skautské stezce se mění soubor dovedností a schopností, které by měl každý skaut zvládnout. "Jedna oblast je třeba schopnost znát přírodu a chránit ji, další pak práce s informacemi. Pod tím se může konkrétně skrývat, že dítě dokáže na internetu najít potřebné informace a připravit podle nich plán výpravy," vysvětluje Roman Šantora.

Odpadnout by podle něj naopak měly dovednosti jako lasování nebo morseovka. Uzlů se skaut docela nevzdá. "Samozřejmě může zůstat vázání uzlů, ale asi jen těch, které člověk skutečně někdy použije," říká Šantora.

Pozor, je tu outdoor

Ústup od starých tradic symbolizuje také nové slovník nových skautských stezek.

Místo zálesáctví se tu mluví o outdoorovém pojetí výprav do přírody. Roman Šantora se tomu usmívá. "Znamená to, že kromě starých stanů na podsadách není hřích vypravit se do přírody s novými moderními anebo třeba místo tábora uspořádat putovní cyklistickou výpravu," vysvětluje.

V jednotlivých oddílech je o nový program velký zájem, i když ne všichni s ním zcela souhlasí.

Mravnost nade vše

Jedním z mírných kritiků chystaných  nových poměrů ve skautu je skautský vedoucí Jaroslav Holub z jihočeského Týna nad Vltavou. "Celkově souhlasím, s některými částmi bych polemizoval. Je podle mě třeba víc zdůraznit, že cestu musí dítěti někdo ukazovat. Samo si ji totiž nenajde, anebo ji najde k věcem, které jsou lákavější než tvrdá práce na sobě," říká.

Uvítal by proto méně důrazu na outdoor a větší na mravní výchovu. "Ale samozřejmě vítám posun od vojenského skautingu. Ten je nutný a prospěšný," dodává Holub.

Teplický skautský vedoucí Jakub Mráček je naopak nadšen. "Důraz na mravní rozvoj je tam podle mne dokonce více než ve staré skautské stezce. V té se až moc řešilo, jestli skaut umí postavit stan anebo rozdělat oheň," říká Mráček.

"Líbí se mi také, že se teď hodně myslí i na výchovu vedoucích. To je podle mne základ, na kterém se skauting může rozvíjet dál," dodává.

 

Právě se děje

Další zprávy