Chalupa natáhl ruku po miliardách na Zelenou úsporám 2

Pavel Baroch
25. 9. 2011 14:12
Podnikatelé se spojili s odbory, obcemi i ekology, žádají peníze na zateplování
Zateplování ušetří domácnosti tisíce korun.
Zateplování ušetří domácnosti tisíce korun. | Foto: Pavel Baroch

Praha - Nebývale široké a silné sdružení zastupující obce, podnikatele, bytová družstva a ekologické organizace se obrátilo na premiéra Petra Nečase s výzvou, aby část z prodeje emisních povolenek pro elektrárny, hutě a další podniky investovala vláda do zateplování soukromých domů i veřejných budov nebo zavádění solárních kolektorů.

Aliance vypočítala, že by díky tomu mohly české domácnosti ušetřit tisíce korun za vytápění, v souhrnu pak miliardy korun.

Minimálně u jednoho člena kabinetu přitom aliance najde pochopení. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa ve stejnou dobu, kdy sdružení zveřejnilo svou výzvu, oznámil, že zkraje příštího roku předloží návrh na rozdělení výnosů z aukcí emisích povolenek.

Část z desítek miliard korun by přitom chtěl použít na pokračování programu Zelená úsporám, kde se utratilo zhruba 20 miliard korun, a stejně se nedostalo na všechny zájemce.

"V této oblasti stále existuje vysoký potenciál a Česko bude muset navíc vyhovět novým požadavkům směrnice o energetické náročnosti budov," uvedl Chalupa.

Desítky miliard z povolenek

Nečasův kabinet sice plánuje, že část emisních povolenek rozdá firmám zdarma, větší balík "zelených odpustků" si ovšem podniky budou od roku 2013 kupovat. Evropská komise přitom požaduje, aby aspoň polovina získaných prostředků směřovala do snižování emisí skleníkových plynů.

Analýza ministerstva životního prostředí ukazuje, že by Česko mohlo z aukcí povolenek získat necelých 140 miliard korun, takže zhruba 70 miliard by mělo směřovat na ekologické projekty.

To je i představa koalice podnikatelů, odborů či ekologických organizací, která napsala Nečasovi.

"Navrhujeme, aby vláda investovala velkou část očekávaných výnosů z povolenek do programu, jehož výslovným záměrem bude postupně snížit závislost většiny českých budov na vytápění fosilními palivy," uvádí se v otevřeném dopise premiérovi, který má Aktuálně.cz k dispozici.

Víte, kudy vám z domu utíká nejvíc tepla?
Víte, kudy vám z domu utíká nejvíc tepla? | Foto: Aktuálně.cz

Pod listem jsou podpisy představitelů Svazu měst a obcí, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů, Svazu českých a moravských bytových družstev, Českomoravské konfederace odborových svazů a ekologického Hnutí Duha. 

Za 25 let uspoří přes 200 miliard

"Pokud využijeme rozumných možností k zateplování českých domů, při ekonomické životnosti 25 let a se započtením nově postavených efektivních budov by čistý zisk činil 223 miliard korun," uvádí se v dopise.

Mezi další výhody patří podle signatářů to, že peníze víceméně zůstanou v domácí ekonomice, protože zateplování nebo montování solárních panelů či kotlů na biomasu dá práci malým českým firmám a desítkám tisíc řemeslníků i inženýrů.

Menší spotřeba uhlí a plynu sníží znečišťování ovzduší prachem a dalšími škodlivinami.

Foto: Pavel Baroch

Byty jako energetičtí bumbrlíčci

Vít Vaníček, předseda Svazu českých a moravských bytových družstev uvedl, že bytový fond patří k největším konzumentům energie na vytápění.

"Při snížení v řádu desítek procent je možno kalkulovat s roční úsporou energie v řádech milionů gigajoulů, snížením emisí škodlivých látek v tisících tunách, podporou zaměstnanosti v regionech v tisících pracovních místech a pro uživatele bytů s finanční úsporou v řádu miliard korun," řekl Vaníček.

"Pro obce a města je velmi důležité, aby byla vyčleněna částka také pro veřejné budovy," dodal Dan Jiránek, předseda Svazu měst a obcí.

"Vláda má neopakovatelnou příležitost začít s plošnou energetickou renovací domů," poznamenal Vojtěch Kotecký z ekologického Hnutí Duha, podle něhož se zateplováním sníží i česká závislost na dováženém plynu.

 

Právě se děje

Další zprávy