Podle nové vyhlášky lékař může zaslat předpis v elektronické podobě do lékárny, kde si zájemce o lék medikamenty vyzvedne.
Systém by měl mimo jiné zabránit falšování receptů - údajně až každý stý lékařský předpis je totiž padělaný. Elektronický recept je běžně využíván i v jiných zemích - používají ho ve Švédsku, zkouší ho i Británie, Německo či Francie.
Lékárníci v Česku se zatím do vydávání léků na základě elektronického receptu příliš nehrnou, ačkoli teoreticky na to lékárny připraveny jsou a zhruba 90 procent z nich disponuje počítačovou technikou.
Mnohem více budou této možnosti využívat nemocnice a polikliniky, kterým se recepty často "ztrácejí". Chtějí tak dosáhnout toho, aby šel každý pacient s receptem přímo do lékárny v jejich objektu.
Infobox
V SOUVISLOSTECH
- Češi ročně vyhodí léky za čtyři miliardy
- Seznam hrazených léků je na webu
- Odborníci: Léky proti rakovině se plýtvá
- V lékárně na internetu předpis netřeba
Recepty jsou zabezpečené
Doktor, který elektronický recept vystaví, jej musí označit elektronickým podpisem, lékař v nemocnici navíc ověřovacím kódem, který přiděluje provozovatel zdravotnického zařízení. Takto zabezpečený proti případnému zneužití jej přes počítačovou síť pošle do lékárny.
U léku, který je pacientem plně hrazen, vyznačí lékař na receptu symbol "P". Je-li naopak plně hrazený pojišťovnou, nese recept písmeno "I". Písmeno "C" pak označuje medikamenty, které jsou proplácené pouze částečně.
"Odpovídá to trendům, vše je dnes elektronické", připouští Klára Kubíková z ministerstva zdravotnictví.
Nemocnice nejsou připraveny
Vyhláška nicméně zastihla i velké nemocnice nepřipravené. Například ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze zatím systém vydávání léků na elektronický recept nefunguje.
Novelu zaregistrovali ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Krči, ale vedoucí lékárny deníku Aktuálně.cz potvrdil, že je problém ji uvést v praxi. "Jedna věc je něco schválit, druhá věc je, že nám to nikdo nezaplatí. Máme problémy se softwarem, ve státní sféře zkrátka na to nikdo není připraven. Asi je to dobrý nápad, ale nejdříve se do toho musí vložit peníze, a ty nám chybí."
Podstatně lépe jsou na tom soukromé nemocnice, mnohé z nich mají veškerou agendu v elektronické podobě a dostatečné vybavení, ale přesto ani elektronické předpisy zatím nepoužívají.
"Naše nemocnice je připravena na tento způsob vydávání léků přistoupit klidně okamžitě, ale nemůžeme, protože zde neexistuje žádná centrální databáze, žádný systém," vysvětluje mluvčí soukromé Nemocnice Podlesí Simona Součková.
Lékárníci: Pacient se nemůže sám rozhodnout
Vyhláška se nelíbí ani soukromým lékárníkům. "Zásadní rozpor spatřuji v tom, že vyhláška nerespektuje svobodnou vůli pacientů, protože v praxi to znamená, že lékař zájemce o recept nasměruje do konkrétní lékárny. Pak tam ale už není svobodná vůle pacientů, svobodná soutěž, pacienti nemohou sami rozhodovat, kde si lék vyzvednou, případně zakoupí. A to nám vadí," řekl deníku Aktuálně.cz Martin Mikuš z Lékárny Novodvorská v Praze 4.
"Naše představa je taková, že by lékař vystavený recept zasílal ne do konkrétní lékárny, ale do centrální databanky, ze které by si jej mohla "vyzvednout" například na základě čísla pojištěnce kterákoliv lékárna, pro níž se pacient rozhodne," dodal.
"Fungovalo by to bez problémů, mají to tak například ve Švýcarsku", kontruje ministerstvo zdravotnictví. " Není na tom nic složitého. Lékař se domluví s konkrétní lékárnou a pak se jen pacienta zeptá, zda by s tím souhlasil a lék si v dotyčném místě vyzvednul. Konkurenci to nenaruší."
Vyhláška však budí smíšené pocity i mezi lékaři. "Bezesporu dobrá myšlenka, ve Švédsku to tak funguje," přiznává lékař Emil Wagner z Prahy 7. "Ale terén na to není připraven, mnoho lékařů třeba ani neovládá práci s počítačem, takže bude trvat řadu let, než to bude v našem prostředí reálné. Jsme zde zkrátka o několik let pozpátku," přiznává.
Praktická lékařka Kateřina Kolková z Prahy 4 naopak vidí vyhlášku kriticky: "Mám mnoho přátel i mezi lékárníky a chápu, že se jim nelíbí, když by tímto způsobem byla mezi nimi narušena přirozená konkurence."