Novinářské ceny sbíraly ČT nebo Hospodářské noviny

Domácí ČTK Domácí, ČTK
24. 4. 2013 21:10
Aktuálně.cz mělo dvě nominace a jedno čestné uznání, nominován byl i deník Insider
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V soutěži Novinářská cena 2012 uspělo několik redaktorů České televize, Českého rozhlasu a Hospodářských novin. Po jednom ocenění získal ve středu večer také deník Právo či magazín Forbes. ČTK o tom informovala Marie Peřinová z pořádající Nadace Open Society Fund Praha. Porota hodnotila celkem 351 přihlášených příspěvků. Slavnostního vyhlášení se  zúčastnilo na 150 osobností z médií, nevládních organizací a veřejného života.

Mezi nominovanými byli také Sabina Slonková za projekt placeného deníku Insider a fotoreportér Aktuálně.cz Ludvík Hradilek za sérii fotogalerií o životě lidí v ústavech sociální péče (viz odkaz níže).

V kategorii inovativní občanské online žurnalistiky byla nominována také série blogů, kterou na Aktuálně.cz publikoval Michal Škop, spoluzakladatel projektu KohoVolit.eu.

Redaktor Aktuálně.cz Viktor Vondra získal čestné uznání v kategorii Nejlepší rozhovor: Češi očima Vietnamců: Trochu barbaři, kteří myslí jinak a Vietnamci milují v Česku jednu věc. Kolují o ní legendy.

Dvojnásobný úspěch zaznamenal redaktor České televize Josef Pazderka, který působí jako korespondent ve Varšavě. V audiovizuální žurnalistice zvítězila jeho videoreportáž ze Somálska, v psané pak jeho příspěvek o pozadí tragédie v Beslanu, který uveřejnila Revolver Revue. Cenu za nejlepší audiovizuální investigativu převzaly redaktorky pořadu Reportéři ČT Markéta Dobiášová a Aneta Snopová za své reportáže o nákupu letadel CASA.

Vítězi kategorie Nejlepší rozhovor se stali zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška za rozhovor s režisérkou Agnieszkou Hollandovou pro časopis Reflex a Martin Veselovský a Petr Dudek z Radiožurnálu za rozhovor s karlovarským radním Václavem Sloupem. Česko-slovenskou cenu veřejnosti si odnesl redaktor deníku Právo Jindřich Ginter.

Tři ocenění převzala také redakce Hospodářských novin a iHNed.cz. Redaktor Jindřich Šídlo získal cenu za Nejlepší komentář, Vojtěch Blažek zvítězil v kategorii psané investigativy se sérií článků, která odhalila manipulace na Pozemkovém fondu. Cenu Googlu za inovativní profesionální online žurnalistiku pak převzal tým iHNed.cz za projekt datové žurnalistiky.

Porota soutěže se rozhodla udělit také mimořádnou cenu za výjimečný přínos pro kreslenou žurnalistiku, kterou in memoriam získal loni zesnulý Vladimír Jiránek. V kategorii Nejlepší česko-slovenský kreslený vtip, komiks nebo karikatura zvítězil slovenský autor Jozef Gertli Danglár za sérii ilustrací v českém magazínu Forbes.

Cenu Googlu za inovativní občanskou online žurnalistiku pak získal kolektiv autorů projektu Demagog.cz, který ověřuje pravdivost výroků českých politiků v televizních debatách.

Soutěž Novinářská cena pořádá v České republice Nadace Open Society Fund Praha ve spolupráci s českým Googlem a Nadáciou otvorenej spoločnosti - Open Society Foundation Bratislava. Mediální monitoring soutěži poskytuje Newton Media a.s. Podrobnosti najdete na www.novinarskacena.cz a www.novinarskacena.sk.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy