Novinářské ceny sbíraly ČT nebo Hospodářské noviny

Domácí ČTK Domácí, ČTK
24. 4. 2013 21:10
Aktuálně.cz mělo dvě nominace a jedno čestné uznání, nominován byl i deník Insider
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V soutěži Novinářská cena 2012 uspělo několik redaktorů České televize, Českého rozhlasu a Hospodářských novin. Po jednom ocenění získal ve středu večer také deník Právo či magazín Forbes. ČTK o tom informovala Marie Peřinová z pořádající Nadace Open Society Fund Praha. Porota hodnotila celkem 351 přihlášených příspěvků. Slavnostního vyhlášení se  zúčastnilo na 150 osobností z médií, nevládních organizací a veřejného života.

Mezi nominovanými byli také Sabina Slonková za projekt placeného deníku Insider a fotoreportér Aktuálně.cz Ludvík Hradilek za sérii fotogalerií o životě lidí v ústavech sociální péče (viz odkaz níže).

V kategorii inovativní občanské online žurnalistiky byla nominována také série blogů, kterou na Aktuálně.cz publikoval Michal Škop, spoluzakladatel projektu KohoVolit.eu.

Redaktor Aktuálně.cz Viktor Vondra získal čestné uznání v kategorii Nejlepší rozhovor: Češi očima Vietnamců: Trochu barbaři, kteří myslí jinak a Vietnamci milují v Česku jednu věc. Kolují o ní legendy.

Dvojnásobný úspěch zaznamenal redaktor České televize Josef Pazderka, který působí jako korespondent ve Varšavě. V audiovizuální žurnalistice zvítězila jeho videoreportáž ze Somálska, v psané pak jeho příspěvek o pozadí tragédie v Beslanu, který uveřejnila Revolver Revue. Cenu za nejlepší audiovizuální investigativu převzaly redaktorky pořadu Reportéři ČT Markéta Dobiášová a Aneta Snopová za své reportáže o nákupu letadel CASA.

Vítězi kategorie Nejlepší rozhovor se stali zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška za rozhovor s režisérkou Agnieszkou Hollandovou pro časopis Reflex a Martin Veselovský a Petr Dudek z Radiožurnálu za rozhovor s karlovarským radním Václavem Sloupem. Česko-slovenskou cenu veřejnosti si odnesl redaktor deníku Právo Jindřich Ginter.

Tři ocenění převzala také redakce Hospodářských novin a iHNed.cz. Redaktor Jindřich Šídlo získal cenu za Nejlepší komentář, Vojtěch Blažek zvítězil v kategorii psané investigativy se sérií článků, která odhalila manipulace na Pozemkovém fondu. Cenu Googlu za inovativní profesionální online žurnalistiku pak převzal tým iHNed.cz za projekt datové žurnalistiky.

Porota soutěže se rozhodla udělit také mimořádnou cenu za výjimečný přínos pro kreslenou žurnalistiku, kterou in memoriam získal loni zesnulý Vladimír Jiránek. V kategorii Nejlepší česko-slovenský kreslený vtip, komiks nebo karikatura zvítězil slovenský autor Jozef Gertli Danglár za sérii ilustrací v českém magazínu Forbes.

Cenu Googlu za inovativní občanskou online žurnalistiku pak získal kolektiv autorů projektu Demagog.cz, který ověřuje pravdivost výroků českých politiků v televizních debatách.

Soutěž Novinářská cena pořádá v České republice Nadace Open Society Fund Praha ve spolupráci s českým Googlem a Nadáciou otvorenej spoločnosti - Open Society Foundation Bratislava. Mediální monitoring soutěži poskytuje Newton Media a.s. Podrobnosti najdete na www.novinarskacena.cz a www.novinarskacena.sk.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy