Soumrak ústavů sociální péče. Klienti dostanou vlastní život

Soumrak ústavů sociální péče. Klienti dostanou vlastní život
V polovině devadesátých let sem nastěhovali stovku lidí s mentálním postižením.
Jsou jiní než většina z nás. Přesto mají stejné právo žít život, jaký si přejí. Nekonzumovat péči, kterou nepotřebují, a podstupovat přiměřené riziko za vlastní rozhodnutí.
Pan Andrej mi chce ukázat své poklady.
Má je zamčené ve skříni a na své soukromí je pyšný.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
22. 2. 2012 8:30

Česko je mistr světa v zavírání lidí do ústavů. Jen lidí s mentálním postižením zavřených za zdmi ústavů je 14 000. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zřizovatelům miliardu korun z evropských fondů, když ústavy zruší. Přihlásilo se třicet dva institucí. Zde jsou obrázky z Karlovarského kraje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy