Aktuálně.cz získalo hned tři prestižní Novinářské ceny

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
Aktualizováno 28. 4. 2015 21:10
Na slavnostním vyhlášení v Praze převzali Novinářskou cenu za rok 2014 reportér Jan Gazdík, komentátor Jan Lipold a zahraniční redakce za online speciál o Ukrajině.
Jan Lipold (Nejlepší komentář) a Zuzana Kleknerová za zahraniční rubriku (první místo v kategorii online žurnalistiky)
Jan Lipold (Nejlepší komentář) a Zuzana Kleknerová za zahraniční rubriku (první místo v kategorii online žurnalistiky) | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Online deníku Aktuálně.cz se dostalo prestižního novinářského ocenění. V letošním ročníku Novinářské ceny získali prvenství reportér Jan Gazdík, komentátor Jan Lipold a zahraniční rubrika za svůj speciál Válka o Ukrajinu očima reportérů.

V kategorii Nejlepší rozhovor zvítězil příspěvek Jana Gazdíka, který rozmlouval se zpravodajem České televize Josefem Pazderkou o rusko-ukrajinské krizi vyvolané ruským zabráním Krymu.

"Porota u rozhovoru na velmi aktuální a citlivé téma oceňuje profesionální způsob kladení otázek, strukturovanou gradaci a zároveň také dobře formulované odpovědi. Autor prokázal velkou empatii a dokázal čtenářům poskytnout velmi silný osobní prožitek tázaného zpravodaje," napsali porotci ve zdůvodnění ceny pro Jana Gazdíka.

Rozhovor, který Aktuálně.cz uveřejnilo na konci března, si můžete připomenout zde: Zpravodaj ČT z Krymu: Nástup sovětské mentality mě vyděsil.

Vítězem kategorie Nejlepší komentář se stal šéfkomentátor Aktuálně.cz Jan Lipold za zpracování tématu Chléb, hry a Amazon.

Porota ocenila společenskou důležitost tématu, které čtenář v médiích běžně nenalezne. "Autor nabourává fetišizaci vytváření pracovních míst na úkor zachování krajiny, a to zvláště úderným jazykem a barvitým popisem, díky kterému vyvstává před očima reálná situace," uvedli členové poroty ve svém zdůvodnění.

Připomeňte si oceněný komentář Jana Lipolda: Chléb, hry a Amazon. Vulgární logika pracovních příležitostí.

Zahraniční rubrika Aktuálně.cz. Nahoře (zleva) Martin Novák, Jan Gazdík. Dole: Michal Žák, Zuzana Kleknerová, Petr Jemelka.
Zahraniční rubrika Aktuálně.cz. Nahoře (zleva) Martin Novák, Jan Gazdík. Dole: Michal Žák, Zuzana Kleknerová, Petr Jemelka. | Foto: Ludvík Hradilek

Tým zahraniční rubriky Aktuálně.cz zvítězil v kategorii online žurnalistiky a za svůj speciál Válka o Ukrajinu očima reportérů získal Cenu Googlu za inovativní online žurnalistiku. V jeho rámci vzniklo v průběhu roku 2014 na 300 online reportáží popisujících aktuální dění v rusko-ukrajinském konfliktu.

"Porota oceňuje nejen způsob zpracování, ale i systematičnost a poctivost novinářské práce. Způsob prezentace dat nashromážděných k jednomu tématu umožňuje čtenářům dlouhodobě sledovat vývoj události v čase a díky tomu překonává pomíjivost denního zpravodajství, které tak získává nadčasovou hodnotu," zdůvodnili porotci své rozhodnutí.

Aktuálně.cz uspělo i v Česko-slovenské ceně veřejnosti, kde o vítězi rozhodovalo online hlasování. Ukrajinský speciál zahraniční rubriky v ní skončil druhý, když co do počtu hlasů zaostal pouze za reportáží o umírání dětí od Petra Třešňáka z týdeníku Respekt.

Za Nejlepší analyticko-investigativní článek byl oceněn Ondřej Kundra z Respektu, jeho vítězný text nazvaný Operace Bradáčová si můžete přečíst zde.

V soutěži Novinářská cena 2014, kterou pořádá Nadace Open Society Fund Praha, soupeřilo celkem 413 příspěvků z celostátních i regionálních médií. Každou žánrovou kategorii hodnotila samostatná porota složená z osobností akademické, mediální a neziskové sféry.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Peking ruší kvůli šíření viru oslavy čínského Nového roku

Ve snaze zabránit šíření nového koronaviru zrušil Peking všechny velké akce spojené s oslavami lunárního Nového roku,  jehož příchod připadá na sobotu. 

Úřad čínské metropole pro turistiku uvedl, že se tím snaží omezit shromažďování lidí a že zdraví má přednost.

Koronavirem se v Číně doposud nakazilo více než 600 lidí, 17 jich zemřelo. Několik měst přerušilo provoz veřejné dopravy a požádalo obyvatele, aby nikam nevyjížděli, pokud to není nezbytně nutné.

Další zprávy