Úniky ze spisu jsou rakovina celého systému, řekl Chovanec po výslechu vyšetřovací komise

ČTK ČTK, Kateřina Chládková
8. 8. 2017 11:35
Úniky z policejních spisů jsou velký problém, prohlásil ministra vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Podle něj je zjevné, že některá média mají hlubší vhled do živých kauz, což není v pořádku. "Orgány činné v trestním řízení by měly dbát na to, aby informace neunikaly a aby trestní řízení bylo neveřejné," řekl Chovanec. S ministrem nesouhlasí další z vyslýchaných, novinář Janek Kroupa. "Novináři jsou od toho, aby koukali pod ruce oběma stranám a stavěli se k nim kriticky. Mají se ptát," řekl po výslechu Kroupa.
Milan Chovanec.
Milan Chovanec. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) považuje úniky z policejních spisů do médií za velký problém. Podle něj některá média získávají hlubší vhled do různých kauz, což může poškodit obviněné, protože se nakonec může ukázat, že jsou nevinní.

Chovanec to řekl po výslechu před sněmovní vyšetřovací komisí, která se únikem ze spisů zabývá. Ministr úniky označil za velkou bolest nebo rakovinu celého systému.

Podle Chovance by orgány činné v trestním řízení měly dbát na to, aby informace neunikaly. "Já si myslím, že je potřeba, aby trestní řízení bylo neveřejné," řekl Chovanec, který před poslanci vypovídal zhruba hodinu a půl.

Podle něj nejde o to prolomit ochranu novinářů, kteří nemají povinnost prozradit své zdroje. "Spíše je to otázka na některou z tajných služeb, aby se tomuto fenoménu začala věnovat. Já to vnímám jako obrovskou rakovinu toho, co se děje v České republice. Není možné, aby některé výslechy svědků byly přenášeny v médiích de facto on-line," uvedl Chovanec.

S ministrem Chovancem v této otázce nesouhlasí další z předvolaných svědků, novinář Janek Kroupa. "Novináři jsou od toho, aby koukali pod ruce oběma stranám a stavěli se k nim kriticky. Nejenom těm, kteří jsou stíháni, ale i k policistům. Ve chvíli, kdy policie někoho pozatýká, mají se ptát, jestli je to legitimní, jestli mají dost důkazů a není to nějaká manipulace," řekl Kroupa krátce po odchodu ze sněmovny.

"Samozřejmě není hezké, když někdo z těch policistů informace prodává v momentě, kdy policie něco vyšetřuje. Nejde ale jen o únik sám o sobě, ale i o to, co se s tou informací stane, jak s ní lidé dál pracují, kde se objeví a proč. To mi připadá daleko důležitější a problematičtější," uvedl dále Kroupa.

Podle Chovance je systém nastaven správně, ale musí fungovat a nastavit se v něm dozorové mechanismy. Podle ministra si musí policisté i státní zástupci uvědomit, že "jsou na jedné lodi". "Je potřeba, abychom společně ladili ten systém tak, aby ty úniky byly co nejmenší. Oni budou vždycky, když selže lidský prvek. Musí být zjevné, že prodávat a vynášet informace z živých svazků není možné," řekl.

Chovanec dodal, že ho poslanci konfrontovali také s informacemi, které jim před týdnem vyložil bývalý novinář Mladé fronty Dnes Marek Přibil, jehož uniklé nahrávky s exministrem financí a předsedou ANO Andrejem Babišem byly hlavním impulzem pro zřízení komise. "Já pana Přibila neznám. Jednou jsem s panem Přibilem hovořil telefonicky dva roky zpátky a od té doby jsme spolu nemluvili a osobně jsme se nesetkali," řekl Chovanec.

Přibil se s Babišem na nahrávkách bavil o zveřejňování kompromitujících materiálů. Babiš nahrávky označil za zmanipulované a za součást kampaně proti své osobě. Babiš i Přibil již dříve odmítli, že by měli k dispozici takzvané živé spisy, tedy spisy z vyšetřovaných kauz.

Výslechy potrvají do konce srpna

Kromě Chovance a Kroupy si poslanci k výslechu předvolali také policejního prezidenta Tomáše Tuhého a bývalého náměstka ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů Dušana Brunclíka.

Příštího zasedání komise by se měli zúčastnit kromě premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) nebo šéfa Národní protidrogové centrály Jakuba Frydrycha také svědci z resortu ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO).

Předseda komise Martin Plíšek (TOP 09) doufá, že budou do té doby zbaveni mlčenlivosti. O tento úkon zažádala komise už před čtrnácti dny, dodnes se jej ale nedočkala. "Budu dnes opět veřejně apelovat na ministra spravedlnosti a nejvyššího státního zástupce, aby umožnili výslech a aby se přizvaní hosté mohli bavit i o živých vyšetřovacích spisech v prošetřovaných kauzách," dodal Plíšek.

Výslechy svědků by měly pokračovat do konce srpna. Všechny výpovědi budou poté analyzovány a zkoumány pro případ, že by informace neseděly a někdo z vyslýchaných se dopustil křivého svědectví. "Podle právních analýz je zjevné, že křivá výpověď před vyšetřovací komisí je trestným činem stejně jako křivá výpověď před orgány činnými v trestním řízení či před soudem," vysvětlil Plíšek s tím, že případné podezření bude komise řešit ve chvíli, kdy nastane.

Předseda dodal, že Marka Přibila, který je vyslýchán kvůli podezření z poskytování živých vyšetřovacích spisů Andreji Babišovi, pravděpodobně bude nutné kvůli nejasnostem ve výpovědi předvolat znovu.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy