Noví profesoři převzali od Chládka dekrety, Zeman chyběl

ČTK ČTK
18. 12. 2014 14:16
Prezident Zeman se ceremoniálu nezúčastnil. Dekret převzalo 54 ze 64 jmenovaných. Jiří Fajt dostane jmenovací dekret zřejmě až v únoru.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) předal ve Velké aule Karolina jmenovací dekrety novým profesorům a profesorkám. Osobně je převzalo čtyřiapadesát ze čtyřiašedesáti jmenovaných.

Prezident Miloš Zeman, jehož podpis na dekretu je završením procesu získání profesorského titulu, se slavnostního ceremoniálu kvůli jiným povinnostem nezúčastnil. Uvažovalo se přitom o tom, že by jmenovací listiny osobně předával.

Dekrety osobně převzalo devět žen a pětačtyřicet mužů. Mezi jmenovanými má největší zastoupení Univerzita Karlova v Praze, je z ní devatenáct nových profesorů. Po sedmi držitelích tohoto titulu mají pražské České vysoké učení technické a brněnská Masarykova univerzita. Šest profesorů prošlo řízením na Vysokém učení technickém v Brně. Nejvíce jsou zastoupeny obory z oblasti lékařství, historie, fyziky a techniky.

Vědecká rada Univerzity Karlovy se nedávno pozastavovala nad tím, proč v této skupině není ředitel Národní galerie Jiří Fajt, který všechny podmínky splnil už v červnu.

Fajt dostane dekret až v únoru

Chládek už dřív uvedl, že se procedura zdržela kvůli prověření podnětu, podle něhož berlínská Humboldtova univerzita odmítla Fajtovi udělit profesuru kvůli plagiátorství. Škola se k záležitosti nechtěla vyjadřovat. Ministr počítá s tím, že šéf galerie dostane dekret v dalším jmenovacím kole, které by mělo být v únoru.

Zemanovi účast znemožnila příprava na přijetí izraelského ministra zahraničí Avigdora Liebermana. Ministr Chládek dekrety profesorům předával již na jaře, kdy se vedly dohady ohledně způsobu jmenování profesorů. Rektoři při debatách o tom, kdo bude dekrety předávat, v minulosti připomínali, že ani v dobách Václava Havla a Václava Klause nebylo pravidlem, že by novopečení profesoři přebírali dekrety výhradně z rukou prezidenta.

Procedura jmenování profesorů je ostře sledovaná od jara 2013, kdy prezident Zeman dlouho odmítal jmenovat profesorem literárního historika Martina C. Putnu. Vadilo mu jeho údajně nevhodné chování na veřejnosti.

Uvažovalo se o tom, že by tato pravomoc přešla z prezidenta na ministra školství nebo předsedu Senátu, ale rektoři si přáli současný stav zachovat.

V novele vysokoškolského zákona, která by měla v lednu zamířit do vlády, se tak nadále počítá s tím, že bude profesory podpisem na dekretu jmenovat prezident. Zeman si však při listopadovém setkání s Chládkem vymínil, že bude mít právo se ve výjimečných případech ke kandidátům na profesuru vyjadřovat. V zákoně však tato dohoda explicitně uvedena není a nebude.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Pekarová přiletěla na Tchaj-wan, bude jednat o spolupráci v oblasti polovodičů

Na Tchaj-wan dnes odpoledne přicestovala předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která na svém twitterovém účtu sdílela snímek z tchajwanského letiště, na němž se vítá s tamními představiteli. Na návštěvě ostrova, který pevninská Čína pokládá za svou provincii, Pekarovou doprovází rozsáhlá podnikatelská mise. Do Tchaj-peje Pekarová přiletěla z Jižní Koreje, kde kromě jiného jednala o možných dodávkách jihokorejských léků do Česka.

Podle šéfky české Sněmovny jsou při návštěvě v Tchaj-peji důležité jak obchodní kontakty, tak také jednání na politické úrovni. Pekarová v příštích dnech promluví v tamním parlamentu a setká se též s prezidentkou ostrova Cchaj Jing-wen. V plánu má také například projev na Národní tchajwanské univerzitě a navštívit by měla i výstavu fotografií věnovanou československému a českému prezidentovi Václavu Havlovi.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Wengová si ve sprintu v Lahti zajistila triumf v SP, Klaebo se přiblížil rekordu

Norská běžkyně na lyžích Tiril Udnes Wengová byla třetí ve sprintu klasicky v Lahti a v předposledním závodě sezony si zajistila celkový triumf ve Světovém poháru. Vyhrála její krajanka Kristine Stavaasová Skistadová, druhá skončila Švédka Jonna Sundlingová.

Wengové pomohlo i brzké vyřazení jediné zbývající konkurentky Američanky Jessiky Digginsové, která skončila už ve čtvrtfinále. Šestadvacetiletá Norka si připsala největší úspěch v dosavadní kariéře, jejím maximem zatím byly dvě zlaté medaile ze štafety na mistrovství světa.

Sprintu mužů kraloval již jistý vítěz seriálu Johannes Hösflot Klaebo z Norska a už jen jediná výhra ho dělí od rekordu krajanky Therese Johaugové, která v ročníku 2019/20 ovládla 20 závodů. Nejlepším z českých reprezentantů byl Ondřej Černý, který po pádu skončil v semifinále.

Zdroj: ČTK
Další zprávy