Další rána pro cirkus. Novela o týrání zvířat zakáže drezuru slonů a zpřísní pravidla

tok ČTK tok, ČTK
Aktualizováno 11. 4. 2019 16:13
Novela zákona na ochranu zvířat proti týrání značně omezí rozmnožování šelem a lidoopů v zájmových chovech a zpřísní pravidla veřejného vystupování některých druhů. Zakázána bude nově například drezura slonů nebo delfínů. Ministerstvo zemědělství již novelu odeslalo na Úřad vlády. Podle některých ochránců zvířat je návrh nedostatečný.
Sloni v cirkuse (ilustrační foto).
Sloni v cirkuse (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Ministerstvo zemědělství v reakci na nedávné případy zpřísní podmínky pro chov zvířat vyžadujících zvláštní péči. Kromě již dříve oznámeného zákazu tzv. mazlicích koutků nebo venčení šelem na veřejnosti čekají chovatele také další omezení. "Naším hlavním cílem při tvorbě novely bylo především zvýšení ochrany zvířat," uvedl ministr Miroslav Toman (ČSSD) v tiskové zprávě.

Pro chov vybraných druhů šelem, jedovatých hadů, krokodýlů nebo některých ptáků bude muset zájemce žádat o řadu nových povolení. Při požádání bude muset například mimo jiné doložit vyjádření stavebního úřadu s potvrzením, že pro chov zajistil dostatečné podmínky. 

Konec drezury slonů

Změna zákona také nově zcela zakáže drezuru nově narozených slonů a delfínů. Zvířata, která již jsou na drezuru vycvičena, budou moct cirkusy dále využívat, výchova nových už ale bude zakázána. Novela tak naváže na zákaz drezury nově narozených primátů, ploutvonožců, některých kytovců, nosorožců, hrochů nebo žiraf, který vešel v platnost už v roce 2004.

Novela omezí také vystoupení dalších druhů zvířat. "Pokud jde o veřejná vystoupení šelem v cirkusech či ve filmu, zřídili jsme k tomu na podzim pracovní skupinu, která nová pravidla připravovala. Výsledek je shodou mezi zástupci našeho ministerstva, resortu životního prostředí, Státní veterinární správy, Ústřední komise pro ochranu zvířat a zástupců cirkusů," uvedl ministr Toman.

Kdo bude chtít pořádat veřejné vystoupení s vybranými druhy šelem, mezi které patří například všechny druhy velkých koček nebo medvědovitých šelem, bude muset čerstvě zažádat o speciální licenci. O jejím udělení pak rozhodne Státní veterinární správa. Za vydání licence zájemce zaplatí 10 000 korun a získá ji maximálně na pět let. Poté bude muset žádat znovu. Bez licence nebude moct zvířata pro účel veřejného vystoupení ani rozmnožovat.

Návrh je nedostatečný, tvrdí ochránci zvířat

Podle Lucie Hemrová z organizace Svoboda zvířat je návrh z hlediska zajištění potřebných podmínek života zvířat v cirkusech naprosto nedostatečný.

"Takzvané licencování cirkusů problém neřeší. Odborníci se shodují na tom, že cirkusy nejsou pro volně žijící druhy zvířat schopny zajistit takové podmínky, které ke svému životu potřebují," řekla Hemrová.

Licencování je podle ní navíc finanční a administrativní zátěží pro úřední veterináře. "Současně se domníváme, že by šlo o systém dočasný, než si společnost vyžádá kompletní zákaz využívání volně žijících druhů zvířat v cirkusech," dodala.

Ministr Toman také připomněl další části novely, na které upozorňoval už dříve. "Nově budou zakázány takzvané mazlicí koutky, nebude možné venčit velké šelmy na veřejnosti, jejich majitelé také budou muset absolvovat kurz zaměřený na péči o tato zvířata," uvedl.

Brífink ministra Tomana o novele z července 2018:

Brífink ministra zemědělství Miroslava Tomana. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 5 minutami

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy