Tygra si na vodítko už na veřejnosti nevezmete, slibuje Toman. Brabec zakázal vývoz šelem

Domácí Tomáš Klézl ČTK Domácí, Tomáš Klézl, ČTK
Aktualizováno 26. 7. 2018 15:18
Nová právní úprava ministerstva zemědělství zásadně zpřísní podmínky pro chov velkých šelem v České republice. Šéf resortu Miroslav Toman plánuje zakázat kontaktní chovy nebo venčení nebezpečných zvířat a stanovit přesné podmínky pro chovatele. Ministr životního prostředí Richard Brabec ve čtvrtek také zakázal vývoz tygrů pro komerční účely do zemí mimo EU.
Brífink ministra zemědělství Miroslava Tomana. | Video: DVTV

Ministr zemědělství Miroslav Toman z ČSSD navrhuje rychlou úpravu právních podmínek pro chovatele velkých šelem. Nová vyhláška bude po chovatelích požadovat kurz spojený s praxí a zakáže takzvané kontaktní chovy nebo venčení šelem. "Rozhodně nebude možné, aby se někdo procházel na veřejnosti s obrovskou šelmou pouze na vodítku," řekl Toman.

Inspirovat se chce slovenskou právní úpravou chovu nebezpečných zvířat. Ta udává chovatelům jasné a závazné podmínky chovu, jako jsou přesné rozměry klecí a výběhů pro šelmy. V Česku jsou v současné době podmínky pouze na úrovni doporučení.

Zpřísní se také evidence a kontrola šelem, a to jak velkých koček, medvědovitých i hyenovitých šelem, tak i vlků a psů hyenovitých. V posledních týdnech například utekla puma ze zooparku ve Zvoli u Prahy, dalším případem byl útěk lva a dvou tygrů z Bioparku Štít u obce Klamoš na Královéhradecku. "Hodláme lépe propojit kontroly našich veterinárních inspektorů s kontrolami prováděnými ministerstvem životního prostředí," řekl Toman s tím, že mezi ministerstvy již funguje konstruktivní spolupráce.

Podle Tomana si je ministerstvo vědomo, že část veřejnosti volá po úplném zákazu chovu nebezpečných zvířat. "V tuto chvíli to ale není možné, protože by vyvstal problém, jak naložit se zvířaty v chovech," řekl Toman. Situaci chce pomoct zřízením záchytných stanic a útulků pro zadržená zvířata.

Návrh podpořili i předseda Ústřední komise pro ochranu zvířat Pavel Bohatec a ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád. "Navržená opatření vyplývají z výsledků našeho dozoru nad chovem šelem v České republice," uvedl na tiskové konferenci. 

Přesný termín zavedení úpravy ještě není známý, Toman ale odhaduje, že by mohla vzejít v platnost v průběhu podzimu. 

Stop vývozu tygrů

Ministr životního prostřední Richard Brabec z hnutí ANO vyhlásil ve čtvrtek okamžitý zákaz vývozu tygrů pro komerční účely do zemí mimo Evropskou unii. "S ohledem na zaznamenané bezprecedentní případy zabíjení tygrů a nelegálního obchodu s nimi proto nechceme v jakémkoliv případě usnadňovat jejich vývoz právě do zemí, kde je poptávka po tygřích preparátech," uvedl Brabec v tiskové zprávě. 

Jako výjimka zůstane pouze vývoz do zoologických zahrad, kde bude garantováno, že o zvířata bude dobře postaráno.

Opatření obou ministerstev přichází v souvislosti s rezolucí konference států, které podepsaly mezinárodní úmluvu CITES, a aktuálně doloženým případem nelegálního nakládání s tygry a tygřími produkty pro asijské trhy, kdy celníci objevili tělo usmrceného tygra, čtyři kusy kůží, tygří drápy a další tygří produkty jako masox a tygří víno. Mimo to i sadu varných nádob a forem používaných pro výrobu produktů tradiční asijské medicíny z částí tygřích těl a přes 1,8 milionu korun v hotovosti. Soud v České lípě za to před týdnem poslal do vazby tři muže, jedním z nich je Ludvík Berousek.

V Česku žije podle údajů ministerstva v zájmových chovech 49 pum, 44 lvů, 34 rysů, 26 servalů, 20 tygrů, 15 ocelotů a osm levhartů.

Související video: Mrtvý tygr i další exotická zvířata. Celní správa zveřejnila video ze zásahu

Mrtvý tygr i další exotická zvířata. Celní správa zveřejnila video ze zásahu | Video:
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy