Tygra si na vodítko už na veřejnosti nevezmete, slibuje Toman. Brabec zakázal vývoz šelem

Domácí ČTK Domácí, Tomáš Klézl, ČTK
Aktualizováno 26. 7. 2018 15:18
Nová právní úprava ministerstva zemědělství zásadně zpřísní podmínky pro chov velkých šelem v České republice. Šéf resortu Miroslav Toman plánuje zakázat kontaktní chovy nebo venčení nebezpečných zvířat a stanovit přesné podmínky pro chovatele. Ministr životního prostředí Richard Brabec ve čtvrtek také zakázal vývoz tygrů pro komerční účely do zemí mimo EU.
Brífink ministra zemědělství Miroslava Tomana. | Video: DVTV

Ministr zemědělství Miroslav Toman z ČSSD navrhuje rychlou úpravu právních podmínek pro chovatele velkých šelem. Nová vyhláška bude po chovatelích požadovat kurz spojený s praxí a zakáže takzvané kontaktní chovy nebo venčení šelem. "Rozhodně nebude možné, aby se někdo procházel na veřejnosti s obrovskou šelmou pouze na vodítku," řekl Toman.

Inspirovat se chce slovenskou právní úpravou chovu nebezpečných zvířat. Ta udává chovatelům jasné a závazné podmínky chovu, jako jsou přesné rozměry klecí a výběhů pro šelmy. V Česku jsou v současné době podmínky pouze na úrovni doporučení.

Zpřísní se také evidence a kontrola šelem, a to jak velkých koček, medvědovitých i hyenovitých šelem, tak i vlků a psů hyenovitých. V posledních týdnech například utekla puma ze zooparku ve Zvoli u Prahy, dalším případem byl útěk lva a dvou tygrů z Bioparku Štít u obce Klamoš na Královéhradecku. "Hodláme lépe propojit kontroly našich veterinárních inspektorů s kontrolami prováděnými ministerstvem životního prostředí," řekl Toman s tím, že mezi ministerstvy již funguje konstruktivní spolupráce.

Podle Tomana si je ministerstvo vědomo, že část veřejnosti volá po úplném zákazu chovu nebezpečných zvířat. "V tuto chvíli to ale není možné, protože by vyvstal problém, jak naložit se zvířaty v chovech," řekl Toman. Situaci chce pomoct zřízením záchytných stanic a útulků pro zadržená zvířata.

Návrh podpořili i předseda Ústřední komise pro ochranu zvířat Pavel Bohatec a ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád. "Navržená opatření vyplývají z výsledků našeho dozoru nad chovem šelem v České republice," uvedl na tiskové konferenci. 

Přesný termín zavedení úpravy ještě není známý, Toman ale odhaduje, že by mohla vzejít v platnost v průběhu podzimu. 

Stop vývozu tygrů

Ministr životního prostřední Richard Brabec z hnutí ANO vyhlásil ve čtvrtek okamžitý zákaz vývozu tygrů pro komerční účely do zemí mimo Evropskou unii. "S ohledem na zaznamenané bezprecedentní případy zabíjení tygrů a nelegálního obchodu s nimi proto nechceme v jakémkoliv případě usnadňovat jejich vývoz právě do zemí, kde je poptávka po tygřích preparátech," uvedl Brabec v tiskové zprávě. 

Jako výjimka zůstane pouze vývoz do zoologických zahrad, kde bude garantováno, že o zvířata bude dobře postaráno.

Opatření obou ministerstev přichází v souvislosti s rezolucí konference států, které podepsaly mezinárodní úmluvu CITES, a aktuálně doloženým případem nelegálního nakládání s tygry a tygřími produkty pro asijské trhy, kdy celníci objevili tělo usmrceného tygra, čtyři kusy kůží, tygří drápy a další tygří produkty jako masox a tygří víno. Mimo to i sadu varných nádob a forem používaných pro výrobu produktů tradiční asijské medicíny z částí tygřích těl a přes 1,8 milionu korun v hotovosti. Soud v České lípě za to před týdnem poslal do vazby tři muže, jedním z nich je Ludvík Berousek.

V Česku žije podle údajů ministerstva v zájmových chovech 49 pum, 44 lvů, 34 rysů, 26 servalů, 20 tygrů, 15 ocelotů a osm levhartů.

Související video: Mrtvý tygr i další exotická zvířata. Celní správa zveřejnila video ze zásahu

Mrtvý tygr i další exotická zvířata. Celní správa zveřejnila video ze zásahu | Video:
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy