Tygra si na vodítko už na veřejnosti nevezmete, slibuje Toman. Brabec zakázal vývoz šelem

Domácí Tomáš Klézl ČTK Domácí, Tomáš Klézl, ČTK
Aktualizováno 26. 7. 2018 15:18
Nová právní úprava ministerstva zemědělství zásadně zpřísní podmínky pro chov velkých šelem v České republice. Šéf resortu Miroslav Toman plánuje zakázat kontaktní chovy nebo venčení nebezpečných zvířat a stanovit přesné podmínky pro chovatele. Ministr životního prostředí Richard Brabec ve čtvrtek také zakázal vývoz tygrů pro komerční účely do zemí mimo EU.
Brífink ministra zemědělství Miroslava Tomana. | Video: DVTV

Ministr zemědělství Miroslav Toman z ČSSD navrhuje rychlou úpravu právních podmínek pro chovatele velkých šelem. Nová vyhláška bude po chovatelích požadovat kurz spojený s praxí a zakáže takzvané kontaktní chovy nebo venčení šelem. "Rozhodně nebude možné, aby se někdo procházel na veřejnosti s obrovskou šelmou pouze na vodítku," řekl Toman.

Inspirovat se chce slovenskou právní úpravou chovu nebezpečných zvířat. Ta udává chovatelům jasné a závazné podmínky chovu, jako jsou přesné rozměry klecí a výběhů pro šelmy. V Česku jsou v současné době podmínky pouze na úrovni doporučení.

Zpřísní se také evidence a kontrola šelem, a to jak velkých koček, medvědovitých i hyenovitých šelem, tak i vlků a psů hyenovitých. V posledních týdnech například utekla puma ze zooparku ve Zvoli u Prahy, dalším případem byl útěk lva a dvou tygrů z Bioparku Štít u obce Klamoš na Královéhradecku. "Hodláme lépe propojit kontroly našich veterinárních inspektorů s kontrolami prováděnými ministerstvem životního prostředí," řekl Toman s tím, že mezi ministerstvy již funguje konstruktivní spolupráce.

Podle Tomana si je ministerstvo vědomo, že část veřejnosti volá po úplném zákazu chovu nebezpečných zvířat. "V tuto chvíli to ale není možné, protože by vyvstal problém, jak naložit se zvířaty v chovech," řekl Toman. Situaci chce pomoct zřízením záchytných stanic a útulků pro zadržená zvířata.

Návrh podpořili i předseda Ústřední komise pro ochranu zvířat Pavel Bohatec a ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád. "Navržená opatření vyplývají z výsledků našeho dozoru nad chovem šelem v České republice," uvedl na tiskové konferenci. 

Přesný termín zavedení úpravy ještě není známý, Toman ale odhaduje, že by mohla vzejít v platnost v průběhu podzimu. 

Stop vývozu tygrů

Ministr životního prostřední Richard Brabec z hnutí ANO vyhlásil ve čtvrtek okamžitý zákaz vývozu tygrů pro komerční účely do zemí mimo Evropskou unii. "S ohledem na zaznamenané bezprecedentní případy zabíjení tygrů a nelegálního obchodu s nimi proto nechceme v jakémkoliv případě usnadňovat jejich vývoz právě do zemí, kde je poptávka po tygřích preparátech," uvedl Brabec v tiskové zprávě. 

Jako výjimka zůstane pouze vývoz do zoologických zahrad, kde bude garantováno, že o zvířata bude dobře postaráno.

Opatření obou ministerstev přichází v souvislosti s rezolucí konference států, které podepsaly mezinárodní úmluvu CITES, a aktuálně doloženým případem nelegálního nakládání s tygry a tygřími produkty pro asijské trhy, kdy celníci objevili tělo usmrceného tygra, čtyři kusy kůží, tygří drápy a další tygří produkty jako masox a tygří víno. Mimo to i sadu varných nádob a forem používaných pro výrobu produktů tradiční asijské medicíny z částí tygřích těl a přes 1,8 milionu korun v hotovosti. Soud v České lípě za to před týdnem poslal do vazby tři muže, jedním z nich je Ludvík Berousek.

V Česku žije podle údajů ministerstva v zájmových chovech 49 pum, 44 lvů, 34 rysů, 26 servalů, 20 tygrů, 15 ocelotů a osm levhartů.

Související video: Mrtvý tygr i další exotická zvířata. Celní správa zveřejnila video ze zásahu

Mrtvý tygr i další exotická zvířata. Celní správa zveřejnila video ze zásahu | Video:
 

Právě se děje

před 50 minutami

ČEZ rozeslal bezpečnostní dotazník třem zájemcům o Dukovany, Čína a Rusko mezi nimi nejsou

Firma Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ v pondělí rozeslala dopis a zahájila bezpečnostní posouzení třech zájemců o stavbu nového jaderného bloku v dukovanské elektrárně. Oslovena byla francouzská společnost EdF, americký Westinghouse a jihokorejská společnost KHNP. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle předpokladů tak bezpečnostní dotazník neobdržela ruská společnost Rosatom a čínská společnost CGN, které se česká vláda rozhodla do chystaného tendru nepozvat.

Mluvčí uvedl, že všechny relevantní informace k bezpečnostním otázkám předloží uchazeči ČEZ do konce letošního listopadu a vláda poté rozhodne, kteří zájemci budou přizváni do tendru. Termín je až po říjnových volbách do Poslanecké sněmovny. Cílem bezpečnostního posouzení je podle Kříže zhodnotit všechny potenciální dodavatele a získat informace potřebné pro zajištění bezpečnostních zájmů. Jde především o vyjasnění vlastnické struktury, dodavatelského řetězce, vazeb dotčených subjektů se státem, problémy s realizací projektů, obvinění a jiné problémy v projektech jaderných zdrojů, transfer technologií a know-how a další, řekl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Měsíc před startem OH v Tokiu mají Češi jistých 77 míst

Měsíc před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 77 účastnických míst. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

Aktualizováno před 1 hodinou

Bitcoin a další kryptoměny kvůli zátahu na těžaře v Číně prudce klesají

Bitcoin a další kryptoměny v pondělí prudce klesají v reakci na rozhodnutí Číny rozšířit zátah na jejich těžaře do provincie S'-čchuan. Bitcoin poprvé od 8. června klesl pod 33 000 USD a dostal se až na 32 288 dolaru (696 463 Kč). Spolu s bitcoinem zamířily dolů i méně známé digitální měny včetně kryptoměnové dvojky etherea, které se poprvé od 23. května dostalo pod hranici 2000 dolarů. Bitcoin krátce po 13:00 SELČ podle specializovaného webu CoinDesk ztrácel za posledních 24 hodin 5,1 procenta na 32 205 USD. zatímco ethereum odepisovalo 7,5 procenta zhruba na 1930 dolarů. Kurzy na jednotlivých kryptoměnových burzách se mohou lišit.

Takzvaná těžba kryptoměn je v Číně velký byznys. Podle odhadu univerzity v Cambridge se v zemi k loňskému dubnu vytěžilo 65 procent světové produkce bitcoinů. Podle zdroje agentury Bloomberg slíbilo jedno z měst v jihozápadní provincii S'-čchuan úřadům, že do roka vykoření veškerou těžbu bitcoinů a etherea. Podle zprávy deníku Global Times, který podporuje vládní čínská komunistická strana, mělo uzavření četných bitcoinových dolů v této provincii za následek uzavření více než 90 procent kapacity těžby bitcoinů v Číně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy