Praha - Chystaná změna pravidel pro dovolání k Nejvyššímu soudu (NS) má některé problematické pasáže a mohla by vést i k přetížení NS.
Po středeční schůzce s prezidentem Václavem Klausem to uvedla předsedkyně NS Iva Brožová. Parlament by podle ní měl příslušný vládní návrh ještě prověřit.
Klaus Brožovou, se kterou měl dříve napjaté vztahy, přijal na Hradě po několika letech. Podle předsedkyně NS hovořili o situaci v justici, roli NS ve sjednocování soudní judikatury a novele, která upravuje přípustnost dovolání k Nejvyššímu soudu.
Novela občanského soudního řádu, která má podle vlády počty podaných dovolání k Nejvyššímu soudu omezit, reaguje na nález Ústavního soudu, který s platností od příštího roku zrušil úpravu nenárokového dovolání.
Při dodržení dvou podmínek lze napadnout každé rozhodnutí
Podle nových pravidel má být dovolání k NS přípustné jen v případě, že přezkoumávané rozhodnutí je v rozporu s judikaturou NS, nebo tehdy, pokud NS dospěje k závěru, že je třeba se v judikatuře názorově posunout. Pokud ale stěžovatel dodrží tyto podmínky, může napadnout prakticky každé soudní rozhodnutí, upozornila Brožová.
"To obnáší riziko zavalení Nejvyššího soudu zejména v situaci, kdy je doprovázeno právní úpravou, která předpokládá, že NS bude rozhodovat v šestiměsíční lhůtě," řekla Brožová. Prezident podle ní nepřistupoval k této otázce jako člověk s hotovým názorem, ale chtěl o ní být informován.
Vztahy mezi Klausem a předsedkyní NS byly v minulosti napjaté. Klaus se společně s někdejším ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem pokusil Brožovou v roce 2006 odvolat z funkce. Brožové se však zastal Ústavní soud a ve své funkci zůstala.
"Hodně jsme si vysvětlili, pokud jde o sjednocující roli Nejvyššího soudu, protože pokud jsou alarmující situace v rovině právního posouzení, tak my je skutečně řešíme. Ta nespokojenost se sjednocující funkcí NS trochu pramení z nepochopení, že my vlastně nepřezkoumáváme skutkovou stránku věci," řekla Brožová.