Nestavme nové spalovny, varují ekologové. Nebude v nich co pálit, skoro vše se bude recyklovat

Michaela Vařeková, Aleš Ligas
6. 12. 2016 15:15
Evropská komice navrhuje směrnici, podle které by se mělo recyklovat 65 % odpadu. Této míry recyklace by se mohlo dosáhnout do roku 2030. Podle průzkumu Hnutí DUHA by to znamenalo, že výstavba většiny plánovaných spaloven by byla zbytečná, jelikož by pro ně v budoucnu nebylo dost odpadu. "Z naší strany se jedná o doporučení. Nové spalovny není vhodné stavět, když není jasné, jestli pro ně v budoucnu bude využití," řekl Ivo Kropáček, odpadový expert hnutí.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: foter.com/ Lauren Jong

Praha – Evropská komise navrhuje, aby se recyklovalo 65 % odpadu. Této míry recyklace by podle současných odhadů měla Evropa dosahovat v roce 2030. Jde nejen o větší šetrnost k životnímu prostředí, ale také o menší závislost Evropy na dovozu surovin. "Ochota mimoevropských zemí poskytovat nám některé materiály klesá. Dodržováním směrnic o recyklacích bychom dosáhli toho, že budeme více využívat zdroje, které tu již máme, a nebudeme potřebovat nové," řekl Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA.

V současné době se hovoří o výstavbě nových spaloven v Mostě, Mělníku, Přerově, Jihlavě a Chebu. Cílem studie, kterou Hnutí DUHA v úterý dopoledne představilo veřejnosti, bylo zjistit, jaké kapacity pro zpracování směsného komunálního odpadu jsou v České republice potřeba. Klíčové je zjištění, že pokud se v budoucnu budou recyklovat více jak dvě třetiny veškerého komunálního odpadu, nebude v nových spalovnách co spalovat.

Nákladná výstavba spaloven za desítky miliard by tedy podle hnutí byla zbytečná. "Z naší strany se jedná o doporučení. Nové spalovny není vhodné stavět, když není jasné, jestli pro ně v budoucnu bude využití," uvedl Kropáček. V Česku se nyní ročně vyhodí asi 5,3 milionu tun odpadu, 35 % je recyklováno, 12 % se spálí a 48 % jde na skládku. 

Ministerstvo životního prostředí Aktuálně.cz sdělilo, že jeho cílem je snížit procento odpadu, který skončí na skládkách. "V České republice se v současnosti využívá energeticky 12 % odpadu. Plán odpadového hospodářství počítá s tím, že v roce 2025 budeme energeticky využívat 28 % a 12 % skládkovat. Recyklovat se bude 60 %," řekla mluvčí resortu Petra Roubíčková.

Studie přichází s náhradním plánem, jak s komunálním odpadem naložit. Ten zavrhuje výstavbu nových spaloven, pouze doporučuje rozšíření těch stávajících v Praze a Brně. Z okolí do padesáti kilometrů by se měl odpad bez úpravy do spaloven dovážet, z větších vzdáleností by měla dorazit pouze předtříděná hořlavá část. Na skládkách by skončilo 13 % odpadu, náklady by vyšly na 21 miliard korun.

Od roku 2024 bude navíc platit zákaz skládkování, který se vztahuje na recyklovatelný a materiálově využitelný odpad. "Zákon s sebou nutně přinese volné kapacity ve spalovnách. Recyklace se bude i po roce 2024 nadále zvyšovat, nikoliv však na úkor skládkování, ale na úkor nových spaloven," dodal Kropáček.

 

Právě se děje

Další zprávy