Obchody už nemají dávat plastové tašky zdarma. Legrační bruselský folklór, říká šéf sdružení

ČTK ČTK
11. 11. 2016 12:12
Vládní novela zákona o obalech, která reaguje na předpisy Evropské unie, se Česka v praxi příliš nedotkne. Velké řetězce už sáčky zdarma většinou nerozdávají. Nový předpis jim ale může zvýšit administrativní náklady. Podle šéfa obalové asociace jde o nepodstatnou zbytečnost.
Plastové tašky zdarma už jsou v Česku minulostí, stejně jako většina těchto řetězců.
Plastové tašky zdarma už jsou v Česku minulostí, stejně jako většina těchto řetězců. | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Lidé zřejmě od roku 2018 nebudou moci ze zákona získat v obchodech zdarma lehké plastové tašky. Bezplatné by měly zůstat jen tenké sáčky například na pečivo. Změnu má přinést - v návaznosti na předpisy EU - vládní novela zákona o obalech, kterou v tomto týdnu poslanci posunuli do dalšího kola projednávání. Cílem úpravy je omezit objem plastového odpadu.

Všichni obchodníci mají povinně zpoplatňovat lehké plastové tašky, které se už teď ve velkých obchodních řetězcích prodávají minimálně za jednu korunu. Jde o plastové tašky o síle stěny od 15 do 50 mikronů, to znamená ty nejčastěji vydávané v obchodech. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) uvedl, že cena tašky nebude zákonem stanovena, ale obchodníci si ji určí sami.

Dopad povinného zpoplatnění lehkých plastových tašek na české výrobce obalů bude minimální, reagoval na to ředitel České obalové asociace SYBA Vlado Volek. Novela přinese jen zvýšené administrativní náklady pro některé obchodní řetězce.

"Pokládám to za okrajový problém, který se českých výrobců zásadně nedotkne. Snad pouze těch, kteří mají výrobu úzce zaměřenou na výrobu plastových tašek. Ale těch je minimum," uvedl Volek. Novelu považuje za typickou ukázku "tvůrčí legislativy Bruselu".

"Těchto plastových tašek se už zdarma dává stejně velice málo. Třeba v prodejnách oděvů ano. Ale myslím, že čeští výrobci jsou na podobné problémy zvyklí a flexibilně se přizpůsobí. Není problém, aby ty tašky měly stěnu 60 mikronů nebo byly z papíru. Česká ulička se najde," doplnil Volek.

Novela podle něj může způsobit administrativní náklady obchodním řetězcům prodávajícím výrobky pro kutily. V nich si zákazník dává nejrůznější materiál, jako matky, šroubky nebo hmoždinky, do plastových sáčků a cena se počítá podle hmotnosti.

"Problém není cenový, že ty sáčky budou muset prodávat. Oni za ně mohou účtovat třeba pět haléřů. Problém je v tom, že obchodní řetězce budou muset každý sáček zvlášť účtovat. Takže jako vedlejší produkt zase nárůst administrativy. Připadá mi to všechno spíš legrační. Typický bruselský folklór. Místo aby se řešily zásadní věci," dodal Volek.

Novela má zavést i povinnost označovat biologicky rozložitelné a kompostovatelné plastové odnosné tašky. Návrh také stanovuje nové cíle recyklace a celkového využití obalového odpadu do roku 2020. Recyklace by se měla zvýšit ze 60 procent na 70 procent, celkově by měla využít 80 procent obalů. Novela by také měla upravit povinnost obchodníků nabízet nápoje ve vratných skleněných obalech.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Zemřel herec Derek Fowlds, tajemník ze série Jistě, pane ministře

Ve věku 82 let zemřel dnes britský herec Derek Fowlds, jehož v Čechách znali diváci zejména z televizních sitcomů Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére. Podle serveru BBC zemřel dnes ráno v nemocnici v jihoanglickém městě Bath na zápal plic.

"Dnes odešel drahý kolega… Derek Fowlds byl opravdu milý člověk a fantastický herec… soustrast jeho rodině i přátelům, byl skutečná legenda," komentoval úmrtí na twitteru herec Larry Lamb.

Fowlds se narodil 2. září 1937 v Londýně. Hercem podle svých slov ani být nechtěl. "Chtěl jsem být fotbalista," vzpomněl ve své autobiografii z roku 2015. Když ale v jedné školní hře z jeviště uslyšel smích publika, rozhodl se pro herectví.

Fowlds začínal na divadle ve West Endu, od 60. let se objevil i v několika filmech, ale více se proslavil až rolí ministerského tajemníka Bernarda Woolleyho z kultovní satiry z osmdesátých let nazvané Jistě, pane ministře a další série Jistě, pane premiére.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americký soud zamítl žalobu mládeže na vládu kvůli klimatické politice

Federální odvolací soud ve Spojených státech v pátek zamítl žalobu proti klimatické politice vlády, kterou vznesla skupina dětí a dospívající mládeže. Informovala o tom agentura Reuters, podle které je to tvrdá rána tomuto významnému případu, kdy mladí lidé viní vládu, že ohrožuje jejich budoucnost.

Odvolací soud se v poměru dva ku jednomu shodl na tom, že žalující, kterým bylo v době podání žaloby osm až 19 let, neměli v případu odpovídající právní postavení. Soud rovněž konstatoval, že problémy vznesené v žalobě by měly řešit jednotlivé složky federální vlády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy