Praha - Ministerstvo průmyslu a obchodu už minimálně dva roky poskytuje solárním elektrárnám státní dotaci, která je z pohledu Evropské komise považována za "nedovolenou státní podporu".
Brusel totiž s poskytovanou dotací nevyslovil souhlas. A poté, co vláda požádala o souhlas s vyplacením podpory na rok 2013, váhá Evropská komise s jeho udělením už tři čtvrtě roku.
Podle zdrojů z Evropské komise, které tento stav věcí potvrdily deníku Insider, dosahuje v Česku neoprávněná státní podpora poskytovaná solárním elektrárnám ročně do výše přes 12 miliard korun. Kdyby stát tuto částku nevyplatil, navýšila by se o stejných 12 miliard ročně cena elektřiny pro domácnosti a podniky. To však na postoji Evropské komise, že jde o nedovolené zvýhodnění tuzemských výrobců elektřiny ze slunečního záření, nic nemění.
„Pokud by Evropská komise nevyslovila s podporou souhlas, nejprve by požadovala, aby stát vymohl peníze, které poskytl neoprávněně, zpět od těch, kdo podporu přijali,“ upřesnil pro Insider náměstek ministra průmyslu, do jehož kompetence podpora obnovitelných zdrojů patří, Pavel Šolc.
Nečasův kabinet tak stojí tváří v tvář reálné hrozbě velké pokuty, kterou může po případné žalobě Evropské komise vyměřit Evropský soudní dvůr v Lucemburku. Vzhledem k celkově vyplacené podpoře (podle neověřených údajů jde až o 30 miliard korun) může určitě sankce dosáhnout řádu miliard korun.
Čtěte v placeném deníku Insider:
Co znamená bruselská hrozba pro solárníky? Kdo může vracet dotace na výrobu elektřiny ze slunce?