Praha - Notářka Lenka Machová je teď minimálně v Karlových Varech známou postavou. Měla dohlížet na průběh losování o miliardovou zakázku, místo toho se zmanipulované akci smála.
Její pobavenou reakci, když losovatel přes půl minuty šátrá v osudí, aby vytáhl ten správný lístek, zhlédly na internetu desetitisíce lidí.
V zápisu, který o průběhu losování notářka sepsala, se však o podezřelém tahání lístků ani slovem nezmínila.
"Takto se to běžně dělá," řekl Aktuálně.cz prezident Notářské komory Martin Foukal. "Popis průběhu losování záleží jen na vnímání jednotlivého notáře."
Notářská komora se za svoji členku postavila. Tvrdí, že veřejnost žije v bludu. Notář prý není zárukou dodržování pravidel či zákona.
Nevidím, neslyším, směji se
Inkriminované losování, které Úřad na ochranu hospodářské soutěže označil za zmanipulované, popisuje notářka Machová na třech řádcích.
"...do prázdné nádoby vložil losovací lístky s čísly," píše Machová. "Poté nádobu uzavřel, zatřepal s ní a po otevření této nádoby pan Roman Krist postupně vytáhnul pět losovacích lístků s čísly v tomto pořadí..."
Losování mělo ze 16 uchazečů o zakázku vybrat pět, ze kterých byl posléze vybrán vítěz - jímž se stala firma napsaná na posledním úpěnlivě hledaném lístku.
Organizaci Transparency International se notářčin popis nezdál, podala na ni proto stížnost k notářské komoře.
"Měla se alespoň zmínit o tom, že losování probíhalo nezvykle dlouho," říká ředitel TI David Ondračka.
Komora však konstatovala, že se Machová pochybení nedopustila. Hlavním argumentem je, že notář nijak nehodnotí děj, který se před ním odehrává, pouze ho popisuje.
"Není v pozici, aby hodnotil, zda je porušen zákon," říká prezident Notářské komory v Plzni Josef Burda. "Je tam od toho, aby popsal, co viděl a slyšel tak, aby z jeho zápisu bylo možno posoudit, zda byla pravidla porušena, či nikoliv."
To však nedává odpověď na to, proč notářka Machová v zápisu neuvedla, že losování posledního lístku bylo neúměrně dlouhé a že losovatel poznamenal, že jsou lístky slepené.
Tím posledním těžce "vyšátraným" lístkem bylo totiž sdružení firem Syner-Bau-stav-Metrostav, které nakonec miliardovou zakázku získalo. Informace o podivném hledání lístku tak byla důležitá.
"Asi to zhodnotila tak, že to pro popis události důležité není," vysvětluje Burda. "Po boji je každý generálem. My jsme svůj názor řekli - podle nás tím žádný zákon neporušila."
Lenka Machová tak dál vykonává práci notáře, za účast v karlovarské losovačce nepadl ani kárný trest. Rozhovor o své roli při losování a motivaci, proč některé skutečnosti nezapsala, notářka odmítla položením telefonu.
Švindl a fikce
Prezident notářské komory České republiky Martin Foukal je vůči jejímu konání o něco kritičtější než jeho plzeňský kolega. "To, co se stalo, není dobrá vizitka," říká. "Vytváří to nepříjemný dojem, že se podílíme na švindlování."
Podle Foukala se často stává, že si firmy najímají notáře jenom za účelem učinit falešný dojem. "Často nás zvou na akce proto, aby vytvořili dojem jejich legálnosti," říká. "Lidé totiž žijí v mylné fikci, že tam, kde je notář, je také dodržován zákon."
Karlovarská losovačka tak v praxi (a přímém přenosu) ukázala, jakou roli notář v praxi skutečně hraje.
Sečteno a podtrženo: pouze sleduje, co se děje, a to také popisuje. Co však zapíše, záleží jen na něm.
"Po formální stránce paní Machová neudělala chybu," říká Foukal. "Po profesionální to mohlo být provedeno důsledněji a zápis se měl víc přiblížit tomu, co se tam odehrávalo. Ale to nemůžeme posuzovat, záleží na každém notáři, jak situaci vnímá."
Karlovarská kauza tak měla na notářskou komoru jediný dopad. Její prezidium zaslalo svým členům doporučení. "V něm apelujeme, aby co nejvěrněji zachycovali probíhající skutečnosti," říká Foukal. "Aby se zvýšila transparentnost."
Podle Foukala by měl tento případ rozpoutat diskuzi o úpravě zákona o notářích. "Měli bychom být za ten úkon zodpovědní," míní. "Měli bychom mít aktivní dohled nad tím, co se děje. Tím by se naše role změnila."
Mýtus notář
Organizace Transparency International se závěry notářské komory spokojená není. "Byli jsme v šoku, když řekli, že notářka jednala správně," říká šéf TI David Ondračka. "Nelze to omlouvat tím, že lidé posuzují situace různě."
Podle Ondračky by tato kauza měla rozpoutat obecnou diskusi o úloze notářů. "Mělo by být zřejmé, co tedy mohou, a nemohou dělat," říká. "A hlavně by se to měla dozvědět veřejnost. Měli by jim říci, že notář je mýtus, jehož přítomnost nic neznamená."
Zároveň TI upozorňuje, že k netransparentnímu losování vůbec nemuselo dojít, pokud by město pustilo do soutěže všech 16 firem, které se o zakázku ucházely.