NKÚ podal trestní oznámení na Lesy ČR. Důvod tají

ČTK ČTK
6. 5. 2012 20:01
Jedním z podnětů by mohl být transfer více než 1000 hektarů lesa v CHKO Bílé Karpaty
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Státní podnik Lesy ČR čelí trestnímu oznámení ze strany Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Uvedla to Česká televize s odvoláním na viceprezidenta NKÚ Miroslava Kalu.

O podrobnostech ale Kala odmítl hovořit kvůli slibu mlčenlivosti, uvedla televize. Trestní oznámení je důsledkem kontroly, kterou NKÚ v podniku dříve provedl.

Podle ČT je jedním z podnětů trestního oznámení údajně nevýhodný transfer více než 1000 hektarů lesa v Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Některé pozemky podle kontrolorů nešlo směnit, protože šlo o strategický a neprodejný majetek nebo o pozemky hraničící se Slovenskem. Lesy za to získaly půdu rozesetou po devíti katastrálních územích v celé ČR.

Lesů ČR se zastal šéf dozorčí rady podniku Miroslav Zámečník. Podle něj ze zveřejněných zdrojů vyplývá, že transfer byl výhodný.

"Je třeba dodat, že 90 procent z těch dílčích pozemků jsou dva velké lesní celky, které navazují na pozemky spravované podnikem Lesy ČR - navíc pod nižším stupněm ochrany, jinými slovy s větším stupněm možnosti ekonomicky využívat těch lesních porostů," upozornil.

Lesy se brání

NKÚ podrobil Lesy ČR kontrole a v březnu zveřejnil některé její závěry. Podnik podle NKÚ například porušil ve dvou případech zákon o veřejných zakázkách. Kontroloři dále uvedli, že Lesy ČR i ministerstvo zemědělství postupovaly někdy tak, jako kdyby Lesy ČR hospodařily s vlastním majetkem, ale rizika přenesly na stát.

Lesy ČR závěry kontroly NKÚ již dříve odmítly a podaly trestní oznámení na představitele úřadu Jiřího Kalivodu kvůli jeho výrokům pro média. Lesy tvrdí, že žádné právní předpisy ani jiné postupy neporušily a vždy postupovaly a postupují v souladu se zákonem a s péčí řádného hospodáře.

Lesy ČR loni podle zatím neauditovaných výsledků zvýšily hrubý zisk na rekordních 5,275 miliardy korun z 3,16 miliardy v roce 2010. Hospodaření firmy je v černých číslech i letos, do února vykázala zisk miliardu korun.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy