NKÚ podal trestní oznámení na Lesy ČR. Důvod tají

ČTK ČTK
6. 5. 2012 20:01
Jedním z podnětů by mohl být transfer více než 1000 hektarů lesa v CHKO Bílé Karpaty
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Státní podnik Lesy ČR čelí trestnímu oznámení ze strany Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Uvedla to Česká televize s odvoláním na viceprezidenta NKÚ Miroslava Kalu.

O podrobnostech ale Kala odmítl hovořit kvůli slibu mlčenlivosti, uvedla televize. Trestní oznámení je důsledkem kontroly, kterou NKÚ v podniku dříve provedl.

Podle ČT je jedním z podnětů trestního oznámení údajně nevýhodný transfer více než 1000 hektarů lesa v Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Některé pozemky podle kontrolorů nešlo směnit, protože šlo o strategický a neprodejný majetek nebo o pozemky hraničící se Slovenskem. Lesy za to získaly půdu rozesetou po devíti katastrálních územích v celé ČR.

Lesů ČR se zastal šéf dozorčí rady podniku Miroslav Zámečník. Podle něj ze zveřejněných zdrojů vyplývá, že transfer byl výhodný.

"Je třeba dodat, že 90 procent z těch dílčích pozemků jsou dva velké lesní celky, které navazují na pozemky spravované podnikem Lesy ČR - navíc pod nižším stupněm ochrany, jinými slovy s větším stupněm možnosti ekonomicky využívat těch lesních porostů," upozornil.

Lesy se brání

NKÚ podrobil Lesy ČR kontrole a v březnu zveřejnil některé její závěry. Podnik podle NKÚ například porušil ve dvou případech zákon o veřejných zakázkách. Kontroloři dále uvedli, že Lesy ČR i ministerstvo zemědělství postupovaly někdy tak, jako kdyby Lesy ČR hospodařily s vlastním majetkem, ale rizika přenesly na stát.

Lesy ČR závěry kontroly NKÚ již dříve odmítly a podaly trestní oznámení na představitele úřadu Jiřího Kalivodu kvůli jeho výrokům pro média. Lesy tvrdí, že žádné právní předpisy ani jiné postupy neporušily a vždy postupovaly a postupují v souladu se zákonem a s péčí řádného hospodáře.

Lesy ČR loni podle zatím neauditovaných výsledků zvýšily hrubý zisk na rekordních 5,275 miliardy korun z 3,16 miliardy v roce 2010. Hospodaření firmy je v černých číslech i letos, do února vykázala zisk miliardu korun.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy