Praha - Ministerstvo zemědělství chybovalo při nákupu informačních technologií ve veřejných zakázkách za více než miliardu korun.
Stanovisko po kontrole na ministerstvu zveřejnil Národní kontrolní úřad (NKÚ), který současně připravuje trestní oznámení.
NKÚ se při kontrole zaměřil na období 2005 až 2011. Úřad přitom zkontroloval majetek a výdaje za 2,3 miliardy korun. Soustředil se zejména na projekty integrace sítě MZe, uvádí tisková zpráva NKÚ.
"Kontroloři konstatovali, že resort porušil hned několik zákonů, a za velmi závažné považují jeho chyby ve veřejných zakázkách za téměř miliardu korun," uvádí NKÚ.
Ministerstvo na zprávu NKÚ reagovalo slovy, že zjištění považuje za vážná a bude se jimi zabývat.
Kupovalo, aniž vědělo proč a za kolik
Podle zprávy kontrolního úřadu ministerstvo porušilo zákon o veřejných zakázkách hned na začátku projektu. "Zakázku na tento projekt za půl miliardy korun zadalo roku 2005 v jednacím řízení bez uveřejnění, a to na základě dodatku k prováděcí smlouvě," uvádí zpráva s tím, že resort přitom postrádal jakýkoli strategický či koncepční materiál a chybělo i ekonomické posouzení.
"Zjednodušeně řečeno, ministerstvo udělalo nákup za půl miliardy korun, aniž by přesně vědělo, co, za kolik a proč chce získat. A k tomu nakupovalo od jednoho předem vybraného dodavatele bez otevřené soutěže. Přitom mělo k dispozici hned dva posudky advokátních kanceláří, podle kterých zadání zakázky v jednacím řízení bez uveřejnění nebylo oprávněné," vysvětlil vedoucí kontroly Jan Vedral.
Podle NKÚ pak resort stejně postupoval i po vypršení platnosti prováděcí smlouvy, nevypsal zadávací řízení na požadované služby a pak uzavřel dvousetmilionovou smlouvu s předchozím dodavatelem v jednacím řízení bez uveřejnění.
V jiném případě u vypsané otevřené soutěže uvedl nepřiměřené technické požadavky zvýhodňující předchozího dodavatele, navíc nerespektoval rozhodnutí ÚOHS. "Přestože Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zadávací řízení zrušil, resort jeho rozhodnutí nerespektoval a s vybraným uchazečem podepsal smlouvu za 142,6 milionu korun. ÚOHS v době ukončení kontroly v této věci definitivně nerozhodl," uvedlo NKÚ
Nevyužité materiály za miliony
Nehospodárné chování ministerstva úřad vystopoval i v jiných oblastech souvisejících se správou ICT. Jedná se například o rozdělení zakázky na poradenské služby. Výsledkem rozdělení na dvě podlimitní soutěže byly dva materiály, za které resort zaplatil 4 a půl milionu korun. Koncepce ICT a Strategie ICT přitom čítaly 20 stran, k tomu takřka totožných.
"Nejenže ani jeden z těchto materiálů nepřijali nebo neschválili jako závazný koncepční dokument, ale dokonce je ani nevyužili," doplnil Vedral.
V roce 2008 ministerstvo podepsalo smlouvu na poradenské služby za 46,3 milionu korun, ani neodůvodnilo, nač ji potřebuje a posléze nijak nedoložilo výstupy. O rok později resort zakoupil a nikdy nevyužil software za více než čtyři miliony korun.
Podle viceprezidenta NKÚ Miloslava Kaly se úřad v roce 2013 zaměří na masivně zastoupené IT zakázky zadané v jednacích řízeních bez uveřejnění. "Ty totiž pokládáme za nejrizikovější," uvedl Kala.
Zjištění NKÚ jsou vážná, souhlasí ministerstvo
Podle ministerstva zemědělství jsou zjištění NKÚ vážná, resort se jimi proto bude podrobně zabývat.
"Zadal jsem právníkům, aby veškerá rozpočtová pochybení z období působení mých předchůdců podrobně analyzovali a připravili stanovisko, které předložím vládě. Budu trvat na takové změně metodik a postupů v oblasti ICT, aby se kritizované pochybení a prohřešky z předchozích období již nemohly opakovat," říká ke zjištěním NKÚ ministr Petr Bendl.
MZe nicméně rovněž uvedlo, že zaznamenaná porušení zákonů se týkají rozpočtové kázně v letech 2005 až 2010. "Protože se metodika a postupy řízení ICT v resortu soustavně vyvíjejí, lze konstatovat, že některá starší zjištění NKÚ už byla napravena," uvedl resort v prohlášení.