Anglicky umí nejlépe Nizozemci. Češi se v globálním průzkumu zlepšili a jsou šestnáctí

Markéta Hronová Markéta Hronová
18. 11. 2016 20:00
Nizozemci předběhli Dány a stali se nejúspěšnějšími anglickými mluvčími na světě. Vyplývá to z EF English Proficiency Indexu, globálního průzkumu mezi dospělými. Průzkumu se zúčastnilo 950 tisíc lidí ze 72 zemí světa. Na druhém a třetím místě skončili Dánové a Švédové. Česko je šestnácté, což je nejlepší výsledek od roku 2011. Slováci jsou jednadvacátí.
Nizozemci jsou nejlepší nerodilí mluvčí angličtiny na světě, vyplývá z z EF English Profiency Indexu.
Nizozemci jsou nejlepší nerodilí mluvčí angličtiny na světě, vyplývá z z EF English Profiency Indexu. | Foto: Thinkstock

Praha – Češi se zlepšují v angličtině, v globálním srovnání se letos posunuli na 16 místě ze 72, vyplývá z výzkumu EF English Proficiency Index. První skončili Nizozemci, kteří v testech dosáhli průměrného skóre 72,16. Pro Česko, jehož skóre činilo 59,09, je to zatím nejlepší umístění, loni jsme byli osmnáctí. Mezi 26 hodnocenými evropskými zeměmi se Česko umístilo přesně v polovině. Podobně jako v ostatních zemích z testů i v Česku lépe vyšly ženy než muži.

"V nestálé globální ekonomice je znalost angličtiny jednou z mála dovedností s prokázanou schopností vytvářet a zvyšovat příležitosti pro zaměstnatelnost," uvedl Minh N. Tran, ředitel výzkumu. Výsledky celého výzkumu nalezenete ZDE.

Průzkum analyzuje i to, jak dlouho se výuce angličtiny věnují studenti ve školách. Češi se anglicky učí v průměru 12 let, první Nizozemci ve škole stráví s angličtinou méně času. Nejvíce prostoru věnují angličtině v Německu, studenti se ji učí průměrně více než 13 let. 

Celkově jsou na tom s angličtinou nejlépe Evropané, zatímco země Blízkého východu a severní Afriky i nadále zaujímají nejnižší příčky. Mezi státy, které v angličtině dosáhly největšího pokroku, patří Francie, Katar a Singapur; nejvýrazněji poklesl Irák, Japonsko a Peru. 

Nejlepší výsledky mají celosvětově mladí ve věku 18 až 21 let. Znalost angličtiny zůstává i nadále zůstává klíčovým ukazatelem ekonomické konkurenceschopnosti jak na úrovni jednotlivce, tak na národní úrovni. Schopnost domluvit se anglicky koreluje s vyššími příjmy, lepší kvalitou života a dynamičtějším podnikatelským prostředím.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu v Horním Slavkově, poblíž místa činu zadržela šedesátiletého muže

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu, která se stala v sobotu v Horním Slavkově na Sokolovsku. Nedaleko místa činu zadržela podezřelého šedesátiletého muže, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Vražda se stala ve večerních hodinách. "Na odlehlém místě policisté u osobního automobilu nalezli dvě osoby bez známek života. Provedeným ohledáním za přítomnosti soudního lékaře bylo zjištěno, že obě osoby zemřely násilnou smrtí. O několik desítek metrů od vozidla byl zadržen podezřelý šedesátiletý muž," popsal Kopřiva.

Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy a na případu dál pracují. Vzhledem k počáteční fázi vyšetřování nechce policie zatím bližší podrobnosti zveřejňovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy