Anglicky umí nejlépe Nizozemci. Češi se v globálním průzkumu zlepšili a jsou šestnáctí

Markéta Hronová Markéta Hronová
18. 11. 2016 20:00
Nizozemci předběhli Dány a stali se nejúspěšnějšími anglickými mluvčími na světě. Vyplývá to z EF English Proficiency Indexu, globálního průzkumu mezi dospělými. Průzkumu se zúčastnilo 950 tisíc lidí ze 72 zemí světa. Na druhém a třetím místě skončili Dánové a Švédové. Česko je šestnácté, což je nejlepší výsledek od roku 2011. Slováci jsou jednadvacátí.
Nizozemci jsou nejlepší nerodilí mluvčí angličtiny na světě, vyplývá z z EF English Profiency Indexu.
Nizozemci jsou nejlepší nerodilí mluvčí angličtiny na světě, vyplývá z z EF English Profiency Indexu. | Foto: Thinkstock

Praha – Češi se zlepšují v angličtině, v globálním srovnání se letos posunuli na 16 místě ze 72, vyplývá z výzkumu EF English Proficiency Index. První skončili Nizozemci, kteří v testech dosáhli průměrného skóre 72,16. Pro Česko, jehož skóre činilo 59,09, je to zatím nejlepší umístění, loni jsme byli osmnáctí. Mezi 26 hodnocenými evropskými zeměmi se Česko umístilo přesně v polovině. Podobně jako v ostatních zemích z testů i v Česku lépe vyšly ženy než muži.

"V nestálé globální ekonomice je znalost angličtiny jednou z mála dovedností s prokázanou schopností vytvářet a zvyšovat příležitosti pro zaměstnatelnost," uvedl Minh N. Tran, ředitel výzkumu. Výsledky celého výzkumu nalezenete ZDE.

Průzkum analyzuje i to, jak dlouho se výuce angličtiny věnují studenti ve školách. Češi se anglicky učí v průměru 12 let, první Nizozemci ve škole stráví s angličtinou méně času. Nejvíce prostoru věnují angličtině v Německu, studenti se ji učí průměrně více než 13 let. 

Celkově jsou na tom s angličtinou nejlépe Evropané, zatímco země Blízkého východu a severní Afriky i nadále zaujímají nejnižší příčky. Mezi státy, které v angličtině dosáhly největšího pokroku, patří Francie, Katar a Singapur; nejvýrazněji poklesl Irák, Japonsko a Peru. 

Nejlepší výsledky mají celosvětově mladí ve věku 18 až 21 let. Znalost angličtiny zůstává i nadále zůstává klíčovým ukazatelem ekonomické konkurenceschopnosti jak na úrovni jednotlivce, tak na národní úrovni. Schopnost domluvit se anglicky koreluje s vyššími příjmy, lepší kvalitou života a dynamičtějším podnikatelským prostředím.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Projevy budou trvat maximálně čtyři dny, plánuje si úvod impeachmentu proti Trumpovi Senát

Úvodní projevy obžaloby a obhajoby v procesu impeachmentu proti americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi by měly trvat 24 hodin na každé straně sporu. V předloze organizační rezoluce, která unikla do amerických médií, to navrhuje šéf republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell.

Projevy by přitom měly být rozloženy maximálně do čtyř dnů. O návrhu McConnellovy organizační rezoluce by se podle agentury Reuters mohlo hlasovat ještě v úterý. Demokraté ji kritizují.

Po čtyřech dnech úvodních řečí by podle návrhu měli senátoři dostat až 16 hodin na dotazy na zástupce obžaloby i obhajoby. Následovat má čtyřhodinová debata. O tom, zda budou pozváni svědci a zda budou moci být předloženy nové důkazy, by se podle McConnellova návrhu mělo rozhodnout až po otázkách senátorů a debatě, tedy pravděpodobně až příští týden. Demokraté požadovali, aby se o svědcích rozhodlo co nejdříve.

Zdroj: ČTK
Další zprávy