Revoluční učebnice angličtiny pracuje s chytrými telefony a QR kódy. Napsali ji sami studenti

Martina Heroldová
26. 9. 2016 14:00
Dosavadní učebnice angličtiny připadaly studentům kadaňského gymnázia nudné a zastaralé, tak se rozhodli napsat pro sebe a své spolužáky vlastní. Udělali si průzkum mezi studenty a s jejich pomocí sestavili ideální a především moderní středoškolskou učebnici Improve Yourself. Nejenže jde o první studentskou učebnici angličtiny u nás, používá navíc revoluční systém výuky – pracuje s chytrými telefony a internetem.
Jakub Jan Fiala a Ondřej Kočan.
Jakub Jan Fiala a Ondřej Kočan. | Foto: Pavlína Kufová

Kadaň (Chomutovsko) – Dva studenti kadaňského gymnázia, tři tisíce hodin u počítače, 310 vypitých káv, 60 122 napsaných anglických slov. Výsledkem je revoluční studentská učebnice angličtiny Improve Yourself. Jakub Jan Fiala a Ondřej Kočan se rozhodli udělat výuku angličtiny zábavnější a hlavně modernější. Začali proto pracovat na novátorské učebnici, s níž vyhráli prestižní soutěž pro talentované studenty Středoškolská odborná činnost (SOČ). Zároveň se tak stali nejspíš nejmladšími autory učebnic u nás.

Studentská učebnice Jakuba Jana Fialy a Ondřeje Kočana, která využívá QR kódy.
Studentská učebnice Jakuba Jana Fialy a Ondřeje Kočana, která využívá QR kódy. | Foto: improveyourself.cz

"Dosavadní učebnice nám připadala demotivující. Byla psaná česky, obsahovala naprosto nereálné konverzační situace, a navíc byla dost drahá, přičemž jich za čtyři roky na gymnáziu musel student vystřídat několik. Tak jsme se rozhodli udělat jednu učebnici, která by pokryla celé středoškolské učivo, a navíc je studentům přiblížila zábavnou formou," říká devatenáctiletý Jakub.

Improve Yourself, kterou lze pořídit za necelých 400 korun, tak propojuje gramatiku, anglické reálie, ale i konverzační témata včetně idiomů, frázových sloves či slangu. Studenty připraví na maturitní zkoušku, ale i na mezinárodní jazykový certifikát Cambridge English (FCE). To ale není všechno. Kniha je pomocí QR kódů propojena s jejich internetovými stránkami, kde si studenti mohou spustit poslechy či různá videa k výuce z BBC či CNN, která jsou dostupná skrze YouTube.

"Chtěli jsme vytvořit úplně nový koncept učebnice. Doba CD skončila, teď už skoro nikdo CD nosiče nepoužívá. Na to musíme reagovat i my – naše know-how je propojení učebnice s internetem skrze QR kódy. Poslechy si tak student může pouštět v tramvaji, cestou do školy, o přestávce, doma, tedy prakticky kdekoli," dodává osmnáctiletý Ondřej.

Výuka angličtiny je podle autorů v dnešní době náročnější než výuka jiných předmětů. "Učitel angličtiny musí splňovat hned několik předpokladů a ve dvou rovinách: být showman, psycholog, moderátor i stand-up komik a v té druhé zas politický geograf, kulturolog, dějepisář, anglista atd.," shodují se kluci. A právě jejich kniha by měla učiteli pomoci tyto role zvládnout.

Celý projekt vznikl za podpory Gymnázia Kadaň, kde jej autoři vytvářeli, a tamních učitelů. Podobu učebnice probírali nejen se svými spolužáky, ale také s vysokoškolskými pedagogy z Univerzity Karlovy či Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. Od svého dokončení sklízí kniha samé úspěchy. Kromě prvního místa v SOČ získala také Cenu děkana Univerzity Hradec Králové a Cenu České vědeckotechnické společnosti.

Improve Yourself do každé rodiny

Aby mohli Improve Yourself začít používat ve škole, založili si Jakub a Ondřej vlastní vydavatelství, v němž dosud vyšlo 1050 kusů této knihy. Pokřtili ji na Májových slavnostech anglickým sypaným čajem. Kromě učebnice pro studenty již vydali také verzi pro učitele.

"Dle posudků od didaktiků je učebnice zdařilá a kvalitní. Kluci používají QR kódy, což sice není nový vynález, ale v učebnici jsem jeho využití ještě neviděl. Z mého pohledu je vlastně úplně nejvýznamnější, že kluci byli schopni dotáhnout tu práci do konce, což je vzhledem k jejich věku skvělé. Pro školu je to významný úspěch," uvedl ředitel Gymnázia Kadaň Tomáš Oršulák.

Knihu tak nyní již testují spolužáci Jakuba a Ondřeje v hodinách anglické konverzace. "Improve Yourself je velmi moderní a nemá obdobu. Kluci mají můj obdiv, protože napsat učebnici, to je velká dřina," dodává kadaňská angličtinářka Eva Bylinová. "Studentům se nová kniha líbí, jsou rádi, že je vše v jednom, a je tedy nižší i její cena. Oceňují grafiku i využití telefonů, čímž je učebnice moderní," popisuje Bylinová své první zkušenosti z výuky.

Zájem o novátorskou učebnici už projevily i další školy a v jazykových kurzech pro veřejnost ji chtějí využívat lektoři v Kulturních zařízeních Kadaň. Autoři si také chtějí zažádat o schvalovací doložku ministerstva školství, která by knihu zařadila na seznam resortem doporučených učebnic. Lze je však používat i bez doložky, v rámci školského zákona jako takzvaný experimentální učební materiál. 

A jaké mají plány do budoucna? "Jednoznačně další publikace, v dnešní době je populární syntéza předmětů, například angličtina-biologie nebo angličtina-ekonomie," říká Jakub. Další knihu by chtěli napsat do konce roku 2017. Nyní se budou věnovat prezentaci své dosavadní práce na konferencích a veletrzích a Improve Yourself by rádi distribuovali i do zahraničí.

Úspěch nedávno sklidila také učebnice Matika pro spolužáky studentů Marka Lišky a Marka Fanderlika, jejich knihu už ve škole používá přes tisíc středoškoláků. Nyní už pracují na druhém dílu.

 

Právě se děje

Další zprávy