Revoluční učebnice angličtiny pracuje s chytrými telefony a QR kódy. Napsali ji sami studenti

Martina Heroldová
26. 9. 2016 14:00
Dosavadní učebnice angličtiny připadaly studentům kadaňského gymnázia nudné a zastaralé, tak se rozhodli napsat pro sebe a své spolužáky vlastní. Udělali si průzkum mezi studenty a s jejich pomocí sestavili ideální a především moderní středoškolskou učebnici Improve Yourself. Nejenže jde o první studentskou učebnici angličtiny u nás, používá navíc revoluční systém výuky – pracuje s chytrými telefony a internetem.
Jakub Jan Fiala a Ondřej Kočan.
Jakub Jan Fiala a Ondřej Kočan. | Foto: Pavlína Kufová

Kadaň (Chomutovsko) – Dva studenti kadaňského gymnázia, tři tisíce hodin u počítače, 310 vypitých káv, 60 122 napsaných anglických slov. Výsledkem je revoluční studentská učebnice angličtiny Improve Yourself. Jakub Jan Fiala a Ondřej Kočan se rozhodli udělat výuku angličtiny zábavnější a hlavně modernější. Začali proto pracovat na novátorské učebnici, s níž vyhráli prestižní soutěž pro talentované studenty Středoškolská odborná činnost (SOČ). Zároveň se tak stali nejspíš nejmladšími autory učebnic u nás.

Studentská učebnice Jakuba Jana Fialy a Ondřeje Kočana, která využívá QR kódy.
Studentská učebnice Jakuba Jana Fialy a Ondřeje Kočana, která využívá QR kódy. | Foto: improveyourself.cz

"Dosavadní učebnice nám připadala demotivující. Byla psaná česky, obsahovala naprosto nereálné konverzační situace, a navíc byla dost drahá, přičemž jich za čtyři roky na gymnáziu musel student vystřídat několik. Tak jsme se rozhodli udělat jednu učebnici, která by pokryla celé středoškolské učivo, a navíc je studentům přiblížila zábavnou formou," říká devatenáctiletý Jakub.

Improve Yourself, kterou lze pořídit za necelých 400 korun, tak propojuje gramatiku, anglické reálie, ale i konverzační témata včetně idiomů, frázových sloves či slangu. Studenty připraví na maturitní zkoušku, ale i na mezinárodní jazykový certifikát Cambridge English (FCE). To ale není všechno. Kniha je pomocí QR kódů propojena s jejich internetovými stránkami, kde si studenti mohou spustit poslechy či různá videa k výuce z BBC či CNN, která jsou dostupná skrze YouTube.

"Chtěli jsme vytvořit úplně nový koncept učebnice. Doba CD skončila, teď už skoro nikdo CD nosiče nepoužívá. Na to musíme reagovat i my – naše know-how je propojení učebnice s internetem skrze QR kódy. Poslechy si tak student může pouštět v tramvaji, cestou do školy, o přestávce, doma, tedy prakticky kdekoli," dodává osmnáctiletý Ondřej.

Výuka angličtiny je podle autorů v dnešní době náročnější než výuka jiných předmětů. "Učitel angličtiny musí splňovat hned několik předpokladů a ve dvou rovinách: být showman, psycholog, moderátor i stand-up komik a v té druhé zas politický geograf, kulturolog, dějepisář, anglista atd.," shodují se kluci. A právě jejich kniha by měla učiteli pomoci tyto role zvládnout.

Celý projekt vznikl za podpory Gymnázia Kadaň, kde jej autoři vytvářeli, a tamních učitelů. Podobu učebnice probírali nejen se svými spolužáky, ale také s vysokoškolskými pedagogy z Univerzity Karlovy či Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. Od svého dokončení sklízí kniha samé úspěchy. Kromě prvního místa v SOČ získala také Cenu děkana Univerzity Hradec Králové a Cenu České vědeckotechnické společnosti.

Improve Yourself do každé rodiny

Aby mohli Improve Yourself začít používat ve škole, založili si Jakub a Ondřej vlastní vydavatelství, v němž dosud vyšlo 1050 kusů této knihy. Pokřtili ji na Májových slavnostech anglickým sypaným čajem. Kromě učebnice pro studenty již vydali také verzi pro učitele.

"Dle posudků od didaktiků je učebnice zdařilá a kvalitní. Kluci používají QR kódy, což sice není nový vynález, ale v učebnici jsem jeho využití ještě neviděl. Z mého pohledu je vlastně úplně nejvýznamnější, že kluci byli schopni dotáhnout tu práci do konce, což je vzhledem k jejich věku skvělé. Pro školu je to významný úspěch," uvedl ředitel Gymnázia Kadaň Tomáš Oršulák.

Knihu tak nyní již testují spolužáci Jakuba a Ondřeje v hodinách anglické konverzace. "Improve Yourself je velmi moderní a nemá obdobu. Kluci mají můj obdiv, protože napsat učebnici, to je velká dřina," dodává kadaňská angličtinářka Eva Bylinová. "Studentům se nová kniha líbí, jsou rádi, že je vše v jednom, a je tedy nižší i její cena. Oceňují grafiku i využití telefonů, čímž je učebnice moderní," popisuje Bylinová své první zkušenosti z výuky.

Zájem o novátorskou učebnici už projevily i další školy a v jazykových kurzech pro veřejnost ji chtějí využívat lektoři v Kulturních zařízeních Kadaň. Autoři si také chtějí zažádat o schvalovací doložku ministerstva školství, která by knihu zařadila na seznam resortem doporučených učebnic. Lze je však používat i bez doložky, v rámci školského zákona jako takzvaný experimentální učební materiál. 

A jaké mají plány do budoucna? "Jednoznačně další publikace, v dnešní době je populární syntéza předmětů, například angličtina-biologie nebo angličtina-ekonomie," říká Jakub. Další knihu by chtěli napsat do konce roku 2017. Nyní se budou věnovat prezentaci své dosavadní práce na konferencích a veletrzích a Improve Yourself by rádi distribuovali i do zahraničí.

Úspěch nedávno sklidila také učebnice Matika pro spolužáky studentů Marka Lišky a Marka Fanderlika, jejich knihu už ve škole používá přes tisíc středoškoláků. Nyní už pracují na druhém dílu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy