Nechcete banány? ptali se herci Vávra a Šteindler, kteří nabádali lidi, aby šli volit

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
5. 10. 2021 13:54
Už je to téměř dvacet let, co herci David Vávra a Milan Šteindler přišli v rámci satirického pořadu Česká soda se svérázným kurzem němčiny Alles Gute. Před letošními volbami se dali opět dohromady, a to proto, aby natočili klipy, ve kterých především nabádají lidi, aby šli v pátek a v sobotu volit. Aktuálně.cz bylo u natáčení jejich dalšího spotu, ve kterém nabízeli lidem banány.
Herci David Vávra a Milan Šteindler nabádali lidi, aby šli v pátek a v sobotu volit. | Video: Radek Bartoníček

Banány, respektive jejich nedostatek, si jako symbol minulosti a komunismu vybrali zástupci spolku Dekomunizace, kteří se podle svých slov snaží posledních šestnáct let bojovat proti vlivu KSČM na českou politiku. Před letošními volbami se rozhodli natočit několik klipů, ve kterých nabádají voliče jít k volbám a zároveň pokud možno nevolit komunisty.

"Našim primárním cílem je zabránit zmiňovanému vlivu komunistů na politiku. Nicméně teď před volbami upozorňujeme na to, že sice v minulosti nebyly banány, ale hlavně nebyla svoboda. A proto banán vnímáme jako symbol, který má lidi motivovat jít k volbám," řekl spoluzakladatel spolku Michal Gregorini.    

V prvním videu s názvem Už nikdy fronty na banány stojí lidé v pochmurné náladě frontu na banány, které právě došly. Což byla v době vlády autoritativní komunistické moci běžná situace. Na konci fronty stojí herci David Vávra a Milan Šteindler, kteří se naopak radují a hlasitě volají: Už nebudou. Následuje nápis: Taky byste si přáli, aby komunisti letos už nebyli v Parlamentu?

Na rozdíl od tohoto klipu má druhý klip, kteří herci s komparzisty natáčeli v úterý dopoledne v pražském metru na stanici Muzeum, nabádat lidi čistě k tomu, aby šli volit. Vávra se Šteindlerem tak stáli u východu z metra a lidem nabízeli banány. Na každém banánu bylo upozornění na blížící se volby.

Mezi komparzisty se ale občas dostali i běžní cestující. Někteří si banány brali, případně si herce fotili, ale objevili se i lidé, kteří nabídku banánů kritizovali. "Napřed něco dělejte a potom rozdávejte banány," rozčilovala se jedna z žen, která herce míjela.  

"Byl to hlas lidu, ať jdeme do háje, ať jdeme nejprve dělat a potom ať děláme kraviny. Ohlas z lidu je takový, ale jsou i ohlasy jiné," sdělil Aktuálně.cz David Vávra. "Asi čtyři miliony sdílení našeho předcházejícího videa je důkazem toho, že se něco může hýbnout. A jestliže se mladým lidem může zdát banální řešit něco jako banány, tak to není tak banální. Mohou žít svobodně a šťastněji a mohou být hrdí na to, kdo jim vládne. Bohužel teď se za ty, kteří vládnou, už několik desetiletí stydíme," uvedl Vávra.

Nyní natáčený klip by se měl objevit na internetu co nejdříve, tedy patrně v úterý či ve středu, aby ho vidělo před volbami co nejvíce lidí. "Přáli bychom si, aby náš apel skutečně veřejnost oslovil. Pokud jde o reakce veřejnosti, tak říkáme, že je nám jedno, co si o našem spolku lidé myslí, ale hlavně, aby šli k volbám," prohlásil další člen spolku Petr Meškán.

Natočený nový klip, o kterém je v článku řeč, je možné zhlédnout TADY.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Házenkářky na MS prohrály i s Maďarskem, o postupu rozhodne boj se Slovenskem

České házenkářky prohrály na mistrovství světa ve Španělsku s Maďarskem 29:32 a ani ve druhém utkání základní skupiny E nebodovaly. Ve čtvrtek v úvodním zápase podlehly Německu.

Svěřenkyně trenéra Jana Bašného dnes s dalším favoritem držely krok do začátku druhého poločasu, pak Maďarky odskočily do rozhodujícího náskoku.

Český celek se v pondělním závěrečném duelu skupiny v přímém souboji o postup do další fáze utká se Slovenskem, které rovněž úvodní dva zápasy prohrálo.

Na světovém šampionátu poprvé v historii startuje 32 zemí. Účastníci jsou rozděleni do osmi čtyřčlenných základních skupin, do další fáze postoupí vždy první tři celky. Poté se týmy utkají ve čtyřech šestičlenných skupinách, z nichž vždy nejlepší dvojice projde do čtvrtfinále.

Mistrovství světa házenkářek ve Španělsku:

Základní skupina E (Llíria):

Maďarsko - Česko 32:29 (17:15)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Řezáčová - Knedlíková 2, Polášková, Kordovská 3, Andrýsková, Mikulášková, Hurychová 2, Stříšková, Franková, Zachová 4, Kovařová 2, Jeřábková 10, V. Malá 4, Holanová 2, Cholevová.

Nejvíce branek Maďarska: Klujberová 11, Kácsorová 4. Rozhodčí: K. Gasmiová, R. Gasmiová (obě Fr.). Sedmimetrové hody: 3/3 - 3/3. Vyloučení: 7:2. Diváci: 1145.

Slovensko - Německo 22:36 (12:17)

1. Německo 2 2 0 0 67:43 4
2. Maďarsko 2 2 0 0 67:58 4
3. ČR 2 0 0 2 50:63 0
4. Slovensko 2 0 0 2 51:71 0
Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Tři mrtví, další v nemocnici. Lavina na hoře Lackenspitze zasáhla výpravu

Při výstupu na horu Lackenspitze v rakouském Salcbursku zasáhla lavina jedenáctičlennou výpravu. Podle agentury APA se tak stalo kolem 2. hodiny odpolední, ve výšce asi 2400 metrů nad mořem. Část výpravy zasypala až 4,5 metru hluboko, dva její členy podařilo vyhrabat až po smrti. Třetího s těžkými zraněními transportoval vrtulník do nemocnice v Klagenfurtu, kde jim však podlehl. Všechny oběti byly mladší 30 let.

Dva další členové výpravy jsou v nemocnici v nedalekém městě Tamsweg. Na záchranné akci se podílelo pět vrtulníků a celkem 120 lidí z horské služby a Červeného kříže.

V oblasti teď na pětibodové škále platí třetí stupeň varování před lavinami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy