Praha – Plán odvolaného ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) zkrátit sestrám vzdělávání může narazit. Šéf sociálnědemokratických poslanců Roman Sklenák v pátek navrhl odložit její projednání ve sněmovně na leden.
Stažení přichází na žádost Němečkova nástupce Miloslava Ludvíka (také ČSSD), který den po svém jmenování připustil, že model čtyři roky střední školy plus jeden rok nástavby možná není správná cesta. "Chci se o tom s poslanci bavit," uvedl v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Dnes musejí mít sestry vysokoškolský titul. Novela by se s úpravami měla do sněmovny vrátit po Novém roce.
Pro Němečka byla reforma vzdělávání sester jednou z klíčových novel. Od zkrácení studia si sliboval větší příliv sestřiček do praxe, hlavně do nemocnic, kde personál chybí. Plán ale tvrdě kritizovala Česká asociace sester a další profesní organizace. Podle nich by hrozilo, že kvalita vzdělání půjde dolů, což by nakonec pocítili hlavně pacienti.
Vysokou školu sestry potřebují teprve posledních 12 let. Příznivci novely argumentují, že když sestrám stačila střední škola dříve, bude jim stačit i teď.
Asociace sester ale upozorňuje, že studium zdravotnického asistenta je mnohem obecnější a méně zaměřené na praxi než někdejší střední zdravotní školy. Pouhý rok nástavby proto podle sdružení stačit nebude. Vláda i sněmovní zdravotní výbor i přesto doporučily novelu ke schválení. "Je potřeba to poslancům vysvětlit. Spousta z nich jsou lékaři, většinou pánové tak mého věku, takže si pamatují dobu, kdy střední zdravotní škola byla prioritním vzděláním, poměrně náročným. Měla kvalitu," vysvětlil Ludvík.
Nový ministr dodal, že sestry by měly mít lepší a vyšší vzdělání a stát se partnery lékařů. Požadavek na vysokoškolský titul, který přišel před 12 lety, podle něj ale stále naráží na postoj některých doktorů. "Pohled mnoha lékařů na sestry je ten, že mají převlékat postele," podotkl Ludvík.
Byl by to krok zpátky, míní sestra
Ke stažení novely přispělo to, že se na stranu českých sesterských organizací postavila Evropská federace sesterských asociací. Podle ní by se Česko zkrácením studia vracelo v čase. Generální tajemník federace Paul de Raeve v otevřeném dopise připomněl české vládě, že se vzdělávání sester musí řídit požadavky Evropské unie.
"Není možné si představit situaci, kdy by snížení úrovně vzdělávání bylo slučitelné s právním řádem EU. V souvislosti s posledním vývojem ohledně návrhu zákona budeme informovat Evropskou komisi," napsal tajemník.
"Bylo by vhodné znovu to prodiskutovat. To je můj osobní názor. Jedním z úkolů nového pana ministra bude vyslechnout si všechny argumenty pro a proti, abychom nedělali úpravu, která ve své podstatě nebude pozitivní pro nikoho. Ani pro sestřičky, ani pro stát, nemocnice a hlavně pacienty," reagovala na odpor organizací také Ludvíkova náměstkyně Lenka Teska Arnoštová (ČSSD).
Za krok zpátky by zkrácení studia považovala zdravotní sestra Jitka Kosíková, která práci v českých nemocnicích pravidelně kombinuje s účastí na zahraničních misích Lékařů bez hranic.
"Snížením vzdělání podle mě cesta k zatraktivnění sesterského povolání nevede. Je to naopak. Každý bude rád vzdělanější," myslí si Kosíková a pochybuje o argumentech příznivců novely, že zájemce o profesi odrazuje současná délka studia, tedy kombinace jakékoli střední školy a tříletého bakalářského programu. "Navíc když se pro tu profesi člověk rozhodne v osmnácti, tak je mnohem zralejší než v patnácti," podotýká Kosíková.