Chceme vás zachránit, tvrdili senátoři Hniličkovi, jemuž zamítli agenturu pro sport

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 3. 5. 2019 15:28
Senát se postavil proti vzniku Národní sportovní agentury, která má převzít od ministerstva školství sportovní agendu včetně rozdělování miliardových dotací. Vznik nového úřadu by podle senátorů znamenal mimo jiné nárůst byrokracie a nezaručil by lepší financování sportovních organizací. Výhrady měli i i vůči navrhovanému vedení agentury. Kandidaturu do čela úřadu oznámil v pátek v Senátu poslanec ANO Milan Hnilička. Výtky senátorů, že si pravidla vzniku agentury psal sobě na míru, odmítl.
Vládní zmocněnec pro sport a zároveň poslanec ANO Milan Hnilička musí spoléhat na to, že svou sportovní vizi protlačí ve sněmovně
Vládní zmocněnec pro sport a zároveň poslanec ANO Milan Hnilička musí spoléhat na to, že svou sportovní vizi protlačí ve sněmovně | Foto: Economia

Páteční senátní debata o vzniku Národní sportovní agentury ukázala, že být rozhodnutí na senátorech, agentura nebude - nebo alespoň rozhodně nevznikne v podobě, v jaké ji schválila nedávno Poslanecká sněmovna. Ta bude muset naopak rozhodovat o vzniku agentury znovu, protože senátoři návrh zamítli. Pro zamítnutí hlasovalo 44 senátorů, jen 5 bylo proti. 

"Pokud nás v dolní komoře přehlasujete, je to špatně pro český sport, je to špatně pro nás všechny, je to špatně pro naše děti a další," varoval poslance předseda ústavně právního výboru Senátu Miroslav Antl, který se obrátil i na poslance hnutí ANO Milana Hniličku. Ten totiž návrh v Senátu obhajoval a navíc se počítá s tím, že právě on bude sedět v čele agentury. 

Antl prohlašoval, že si Hniličky váží pro jeho sportovní kariéru špičkového hokejového brankáře, ale má o něj obavu, pokud bude stát v čele. "Pan Hnilička možná ani neví, koho mu do této agentury nanominují politické strany, a potom je nebezpečí, že on skončí s plnou trestní odpovědností jako "bílý kůň", protože on bude všechno podepisovat," uvedl Antl a upozornil, že v případě porušení zákona mu hrozí až několikaleté tresty.

Hnilička za všechny názory děkoval, ale zároveň senátorům oponoval, že si je velmi vědom své odpovědnosti. Argumentoval ale tím, že činnost agentury, včetně rozdělování miliard korun, bude pod velkou kontrolou a on je připravený čelit všem případným tlakům. Zároveň upozorňoval, že o šéfovi agentury ještě není rozhodnuto, byť on bude do vedení kandidovat. 

"Ano, budu kandidovat. Ale nepsal jsem návrh agentury pro sebe," uvedl. Reagoval tak na dotaz senátora Marka Hilšera z klubu Starostů, který se podobně jako další senátoři obával rozsáhlých kompetencí předsedy agentury. "Mám strach z toho, že se stanete jakýmsi (premiérem Andrejem) Babišem českého sportu," uvedl Hilšer.

Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) označil za "husarský kousek, že si poslanec napsal zákon pro sebe". Dotázal se, zda si Hnilička jako šéf agentury sníží ministerský plat na dvě pětiny, jak to sněmovna navrhla u placených obecních a krajských zastupitelů, kteří jsou členy parlamentu nebo vlády. 

Předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil poukázal na to, že předseda agentury si podle navrženého zákona bude moci vybrat sám dva místopředsedy podle své vůle a jmenovat 15 členů Národní rady pro sport jako svého poradního orgánu.

Předseda agentury bude také podle Vystrčila schvalovat bez jakékoli kontroly nebo kontrasignace statut agentury a etický kodex. "Je to nebezpečné a zvrácené," dodal Vystrčil. Při projednávání také zákon označil za "atentát" na sport.

Že vám z těch pravomocí neběhá mráz po zádech

"Pane poslanče, byť se to nezdá, tak jsem přesvědčený, že někteří z nás se vás snaží zachránit. Opravdu jsem myslím, že jste zneužit k věcem, o kterých ani netušíte, co se může dít. Osobně se divím, že pokud se chcete ucházet o vedení agentury, tak vám z těch pravomocí neběhá mráz po zádech. Uvědomte si, že vy nejste v žádném rozhodnutí nikým a ničím krytý, že vy sám budete všechno jmenovat a rozhodovat," říkal Vystrčil k Hniličkovi a dodával, že takové fungování agentury snad nikdo nemůže myslet vážně.

"Jestliže jste přesvědčený, že je to správně nastaveno, když tam není žádný kontrolní mechanismus, tak tomu fakt nerozumím. Neměl byste do toho takto po hlavě chodit, protože to je nebezpečné," podotkl senátor ODS.

Navrhovaný model vedení agentury označil za "zcela nevhodný" také senátor STAN a rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. Poukázal na to, že fungující grantové agentury nejsou řízeny monokraticky a obstarávají doplňkové financování v oblasti vědy a výzkumu.

Národní sportovní agentura by měla rozhodovat o dotacích do sportu, pro který je letos vyčleněno sedm miliard korun. Agentura má mít částečně parametry samostatného ministerstva. Agentura by měla mít 80 zaměstnanců, z nichž 30 převezme z ministerstva školství.

Senát dal návrhu veto

Senátoři v pátek zamítli návrh zákona o podpoře sportu, na jehož základě má vzniknout Národní sportovní agentura. Proti návrhu hlasovalo 44 senátorů, pro jich bylo pět. O agentuře bude znovu rozhodovat Sněmovna, která patrně Senát  přehlasuje.

Proti návrhu hlasoval například senátor ODS Raduan Nwelati. Ten řekl, že vše, co má dělat agentura, by mohlo dělat současné ministerstvo školství. "Nevidím žádný důvod, aby tuto práci dělalo ministerstvo. Jestliže máte nějakou vizi, tak tlačte ministerstvo, aby podle ní začalo pracovat. Může tam vzniknout podobná struktura jako by byla v agentuře a může být pod náměstkem pro sport," doporučil Hniličkovi. "Myslím, že řešením je rozpohybovat ministerstvo, aby se věnovalo sportu lépe," dodal Nwelati.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy